Спецможливості
Статті

Прибуткові “літні” суниці

03.09.2008
720
Прибуткові “літні” суниці фото, ілюстрація

Шлях до фінансової стабільності вимощено непростими випробуваннями. Але удача любить хоробрих та наполегливих. Тож цікавтеся, пробуйте, вчіться — й успіх завжди буде з вами.

Шлях до фінансової стабільності вимощено непростими випробуваннями. Але удача любить хоробрих та наполегливих. Тож цікавтеся, пробуйте, вчіться — й успіх завжди буде з вами.

Вирощуванням суниці на гребенях займаються в СТОВ “Обрій”, що в Строїнцях Тиврівського району Вінницької області. Андрій Багрій — садівник за професією. Почав займатися суницею цьогоріч. Загалом Андрій Григорович у садівництві — десять років. Закінчивши Вінницький державний аграрний університет, повернувся в рідне село Строїнці агрономом. Відчуваючи, що йому бракує знання із садівництва, вирішив вступити до аспірантури садівництва Української академії аграрних наук. Каже, що це справа його життя, і додає: “Коли заходжу в сад, то, хоча тут завжди є робота, і часто треба якісь проблеми вирішувати, я відчуваю на душі полегшення. Особливо радісно, коли цвітуть яблуні, а потім – коли вже є реальний урожай, і можеш прийти й зірвати це яблуко”. Цього року Андрій Багрій вирішив зайнятися суницею. Про своє рішення сказав таке: “На одному із семінарів садівників до рук мені потрапила брошура Міжнародної фінансової компанії IFC про вирощування суниці. Я перечитав її, аби довідатися, чи справді можна виростити суницю за 60 днів? Та ще й на гребенях? Це, взагалі, новинка не те що для Вінниччини, а в цілому для України. Наскільки мені відомо, в Україні за такою технологією вирощують суницю всього кілька господарств…”.
І ось, коли в більшості господарств сезон суниці був у розпалі або добігав свого завершення, в СТОВ “Обрій” вона тільки зацвітала на площі понад 3 га. Достигати почала з кінця липня, а врожай даватиме до кінця жовтня. Наступного року в господарстві суницю збиратимуть із травня до середини осені. Справа в тому, що Андрій Григорович посадив п’ять сортів суниці за різними технологіями.
Перша технологія — звичайна. Висаджують саджанці, і першого року цвіт зривають, аби наступного зібрати більший урожай. Плодоносить вона в кінці весни — на початку літа.
Друга технологія — на гребенях, під чорною плівкою. Суницю посадили розсадою Альсанта, яку було вирощено за технологією Ветінбет. Ця технологія передбачає вирощення розсади найкращої якості та отримання плодів у рік її посадки — через 60 днів. Це дає можливість регулювати період збору врожаю. Саджанці привезли з Голландії. На площі 2 га спеціальна машина підгорнула землю у вигляді гребенів заввишки 20 см і завширшки 80. Усередину кожного такого насипу землі вклали спеціальну поливну стрічку, за допомогою якої садівники поливають та підживлюють суницю. Зверху цей гребінь вкрили чорною плівкою. По краях її закріпили землею. Ножицями вирізали невеликі отвори у плівці і через них висадили розсаду. Андрій Багрій каже: “Ця технологія — прекрасна. По-перше, під чорною плівкою краще прогрівається земля. По-друге, система зрошення, яка міститься всередині, дає змогу поливати та вносити добрива відповідно до рекомендацій. До того ж, не залежиш від погодних умов. По-третє, немає бур’янів. Чорна плівка не дає їм з’явитися. — Садівник просовує руку під плівку і витягує звідти жовто-білий бур’ян: — Бачите, якого він кольору, він практично спарюється тут, та й рости йому нікуди, скрізь же плівка. Вона зменшує й випаровування води. Цю технологію можна застосовувати для будь-якої суниці. Вона прогресивніша, хоча й дорожча на 60%”.
У кінці червня — на початку липня на чорну плівку, під рослину, настелили дрібно порізану солому. Це добрий захист для коріння суниці від пекучого сонця. А для плодів — від бруду, який з’являтиметься в разі опадів. У липні в Строїнцях розпочали збирати суницю.
З другої половини липня і до кінця жовтня плодоноситимуть сорти суниці нейтрального дня. Сорт теж посадили під плівку. В червні зірвали цвіт, щоб краще вкоренилася рослина.
На зиму всю плантацію вкриють агроволокном (спеціальна тканина білого кольору), що збереже саджанці в доброму стані, а навесні пришвидшить урожай.
Збирають ягоди вручну. Для цього наймають односельчан. За роботу платять від 60 до 90 грн за день. “Поки що робочих рук вистачає, — каже Андрій Багрій. — Урожай достигатиме поетапно. Люди переходитимуть з одного сорту на інший, потім на яблука. Якщо не вистачає робочої сили, залучаємо військову частину, та й із сусідніх сіл приходить підмога”.
Підтримує молодого садівника сільський голова Михайло Шушвар: “Дуже добре ставлюся до нього й до його справи. Що він почав займатися суницею, мене не дивує. В нашому селі є ще одне таке господарство, там теж вирощують цю ягоду. Молодці хлопці, гарно працюють. Робочі місця людям дають. Хоча в нього — не таке вже й велике господарство, і площі невеликі. Але молодець. Те, що він робить, — це велика перспектива для нього, його господарства та й для села плюс. Завжди підтримую таких людей”.
Постачатимуть ягоди з “Обрію” в супермаркети Вінниці та Києва. Крім того, нині в господарстві проводять атестацію продукції. В разі успішного її завершення господарство одержить сертифікат “Єврогеп”. Це дасть змогу йому вільно експортувати свою продукцію в різні країни світу.
У господарстві збирають урожай суниці. За перший місяць у середньому знімали по три кілограми з квадратного метра. Постачають її до супермаркетів Вінниці під торговою маркою “Подільські фрукти”.
“Люди спершу боялися купувати — не сезон. Але тепер торгівля пішла жвавіше”, — хвалиться Андрій Григорович.
 Продає садівник ягоду всім бажаючим по 20 грн за кілограм.
Тим, хто хоче посадити суниці нейтрального дня, радить:
q вибрати грунт, не заражений шкідниками (садівник каже, що їх видно, коли викопати дві-три ямки землі);
q рН-реакція грунту має бути близькою до нейтральної. На кислому грунті завжди росте хвощ. Для зменшення кислотності потрібно восени внести вапно;
q купувати тільки якісний садивний матеріал у ліцензованих підприємств;
q обов’язкова наявність поливної системи;
q дотримуватися всіх правил технології вирощування.
Висаджувати суницю краще всередині літа. Якщо посадити у вересні, то справжнього врожаю дочекаєтеся тільки наступного року. Можна садити навесні, в другій половині квітня. Тоді вже влітку зберете перший урожай.

Олена Асінєвич

Інтерв'ю
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  

1
0