Спецможливості
Статті

Зелений чи жовтий?

29.08.2008
681
Зелений чи жовтий? фото, ілюстрація

Урожаї овочів у 2006 році били рекорди, а посуха 2007 в багатьох регіонах України завдала чималих збитків, зменшивши вал зернових. Чи можна запобігти негативним наслідкам посухи?

Урожаї овочів у 2006 році били рекорди, а посуха 2007 в багатьох регіонах України завдала чималих збитків, зменшивши вал зернових. Чи можна запобігти негативним наслідкам посухи?

Кожне господарство та його власник обирає свій шлях. Засіваючи великогектарні поля на Херсонщині томатами, на Вінниччині — цукровими буряками, на Кіровоградщині — соняшником і, традиційно, у Львівській області — картоплею, бачимо, що тільки вирощування культур замало, щоб гарантовано отримати прибутковий урожай. Слід обрати новий дієвий шлях агробізнесу, який зменшить негативні дії погоди, даючи змогу стабільно заробляти. Посуха забирає частину врожаю та дорогоцінний час, а значить, прибуток, але є культури та технології вирощування, за яких можна встигнути висіяти, одержати сходи, сформувати врожай і заробити  навіть після спекотної погоди.
Так, це скоростиглі овочі, на які постійно є попит у великих містах. До того ж, він щороку зростає. І ось одна з таких культур — невибагливий, швидкорослий кабачок.
У багатьох ця культура може викликати здивування та усмішку, мовляв, як можна заробити на кабачках, які завжди коштували 10–30 копійок?! Сучасні технології змінили ситуацію. Овоч все більше   завойовує прихильність справжніх господарок у великих містах, особливо після того, як з’явилося насіння партенокапічних (самозапильних) кабачків із м’якою шкіркою та нерозвиненим насінням. Фермери вже непогано заробляють на цій культурі. За останній рік оптова ціна раннього кабачка суттєво зросла: до 1,5–2 грн у червні, в травні — до 2–3 , у квітні — до 6–9 грн/кг. Як очікується, пізній кабачок теж буде прибутковим. Для цього потрібно зрозуміти й виконати елементи технології вирощування та вчасно, до отримання перших плодів, знайти покупців.
Місткість ринку кабачків поки що не вивчено. Це при тому, що попит на нього підвищується. І саме тому на цих початкових стадіях, коли ще тільки формується культура споживання, можна непогано заробити.

Рекомендації щодо вирощування
Відразу після збирання зернових, наприклад ячменю, залишається оптимальний часовий інтервал (55–60 днів) до настання температур нижче 12°С, який дає змогу використати один із двох способів вирощування кабачків.
Відкрите висівання
На родючих грунтах поле дискують та заорюють злакові рештки з додаванням 40–50 кг азоту по діючій речовині.  Після цього поле культивують та вирівнюють. Насіння висівають на глибину до 3 см за схемою 0,8 х 1 м. Але якщо сіють після того, як день починає скорочуватися (з 22 червня), щоб запобігти конкуренції рослин за світло, схему висіву використовують таку: 1 х 1,2 м або 1,2 х 1,2 м. Густоту висівання потрібно визначити теж з поправкою на наявність вологи та родючість грунту. І що більші вологість та родючість грунту, то більшою має бути відстань між рослинами. До зав’язування перших плодів у відкритому посіві минає 45–50 днів. Тобто, якщо насіння висіяли 20–30 липня, то перші плоди можна збирати 7–17 вересня. При цьому активне зав’язування триватиме до настання стабільних температур близько 12°С. Для подовження періоду плодоношення на відкритому грунті, щоб убезпечитися від зниження температури,  на 1–3 тижні вздовж рядків потрібно встановити дуги й накрити їх агроволокном або плівкою (плівці надають перевагу, якщо очікують великі опади).
Висаджування  розсадою
Це дорожчий і трудомісткіший, але за дотримання технології прибутковіший метод. Літні посіви для отримання пізнього кабачка восени формують 23–27-денною розсадою, яку з мінімальними затратами можна виростити у відкритому грунті. Висівання кабачків на розсаду для теплиці потрібно провести до 30 липня. В разі отримання розсади в закритому грунті кінцевим терміном висівання може бути 5 серпня.
Отриману розсаду пересаджують у стаціонарні теплиці в підготовлений удобрений грунт N — 80–120 кг, Р — 60 кг, К — 80–120 кг на гектар за такою самою схемою, як і за відкритого висівання. Висаджувати розсаду слід у политий грунт. Після чого, не поливаючи його приблизно тиждень, дати можливість розсаді краще укорінитися, потягнувшись корінням за вологою у нижчі шари грунту.
Після пересаджування розсади з поля в закритий грунт, покривних матеріалів на спорудах не використовують (висока температура повітря та активність липнево-серпневого сонця в закритому приміщенні в поєднанні з високою вологістю можуть спричинити загибель розсади кабачка). Якщо розсаду висаджують у скляні теплиці, тоді потрібно затінити зовнішній бік поверхні даху крейдяним розчином та створити постійне активне продування приміщення. На парник, після пересадження розсади, плівку розкладають тільки з початку можливого зниження температури до 12°С.
Захист посівів
Готуючись до вирощування кабачків у другій половині літа, важливо пам’ятати, що більшість хвороб на культурах родини гарбузових якраз розвивається в тепло-вологих умовах кінця серпня та на початку вересня. Тому кількість спорового навантаження (збудники хвороб) на молоді рослини кабачків значно збільшиться. Отже, пам’ятайте про основні запобіжні заходи проти хвороб:
l максимальна просторова ізоляція від посівів інших гарбузових;
l у разі вирощування на компостованому грунті переконайтеся, що в компостну яму не скидали огудини гарбузової, а на тепличному грунті не вирощували огірки чи кабачки;
l під час наростання маси листя та зав’язування плодів вологість повітря має бути такою, щоб краплин на листі та стеблах утворювалось щонайменше. Досягти цього можна з допомогою оптимальних поливань та провітрювання.
Для профілактики важливо застосовувати також контактні та системні препарати, дотримуючись правил і норм використання. Зазвичай, це мідьвмісні препарати.
Збір урожаю
За вибору схеми висіву 1,2 х 1,2 на гектар висівають приблизно 7–8 тис. насінин. За двомісячний цикл збирання одна рослина дає 12–15 плодів по 0,3–0,4 кг кожний, або 4,5–6 кг. При цьому врожайність може становити 31–60 т/га товарних кабачків. Для “свіжого” ринку за літнього висіву можна виростити близько 20 т кабачків завдовжки 16–18 см.
Звичайно, на практиці показники в таблиці можуть різнитися, але в межах 10–15%. І тому, щоб досягти планового прибутку, потрібно налагодити постійні та надійні канали оптового збуту, без яких навіть за низької собівартості виробництва прибуток може бути близьким до нуля. Тому, якщо немає плану реалізації, заплановану площу під кабачками треба зменшити щонайменше вдвічі.
Для зниження собівартості продукції слід також використати якісний раніше використовуваний покривний матеріал, але за умов збереження потрібних його характеристик. А взагалі, якщо не застосовувати тунельне вирощування, а пересадити розсаду в стаціонарні теплиці у віці 23–27 днів, то собівартість зменшиться на 33–42%, або на 20–30 копійок.
Невибагливість кабачків до вирощування, простота технології та догляду, а також поява на ринку насіння новихг ібридів із поліпшеними ознаками та підвищення попиту в міських жителів надають прекрасну можливість додатково заробити.

Юрій Юркевич

Інтерв'ю
У сезоні-2017 представництво Syngenta в Україні визнано низкою аналітиків та аграрних ЗМІ однією з найуспішніших транснаціональних компаній в державі. Syngenta Ukraine лідирує в сегменті продажів ЗЗР і насіння, надає консалтингову та... Подробнее
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 

1
0