Спецможливості
Техніка та обладнання

Корівник, облаштований за останнім словом техніки

15.08.2008
3699
Корівник, облаштований  за останнім словом техніки фото, ілюстрація

Для Німеччини характерні високі темпи росту виробництва молока. Тут, за останніми даними, середній надій на корову за рік становить 6800 кг молока. Слід зазначити, що в цій країні утримують і обслуговують 4 млн корів.

Секції для утримання корів

Для Німеччини характерні високі темпи росту виробництва молока. Тут, за останніми даними, середній надій на корову за рік становить 6800 кг молока. Слід зазначити, що в цій країні утримують і обслуговують
4 млн корів.

Добрим прикладом високоефективного приміщення для утримання тварин є новий корівник безприв’язного утримання, який побудовано й обладнано за останнім словом техніки на фермі в Беверні (Нижня Саксонія). Між старим корівником, побудованим ще 1979 року, й новим — велика різниця. Для 100 корів у старому приміщенні було тільки 76 боксів, 20–30 корів утримували в іншому корівнику й постійно переводили їх із місця на місце. Мікрокліматичні умови в корівнику були несприятливі. Нові технології годівлі та керівництва виробництвом навряд чи можна було застосувати за таких умов.

Новий корівник, збудований у 2005 році, радикально змінив ситуацію:
n конструкція корівника: в новому корівнику створено оптимальні умови для роботи обслуговуючого персоналу та утримання тварин (ергономічність праці, комфорт для тварин);
n продуктивність праці зросла вдвоє: тепер у корівнику один оператор може обслуговувати 80 корів;
n здоров’я тварин відчутно поліпшилося. Для ветеринарів догляд за поголів’ям худоби став легшим і зручнішим;
n управління виробництвом стало професіональнішим, без стресових ситуацій для керівника та обслуговуючого персоналу;
n капітальні вкладення: попри те, що корівник обладнано за останнім словом техніки, його вартість не перевищувала 3500 євро/місце для худоби;
n перспективи: подальше підвищення продуктивності праці можливе за умови будівництва другого корівника як віддзеркалення першого.
Нове тваринницьке приміщення Н-подібного типу з двома окремими приміщеннями спроектовано для утримання та обслуговування 400 корів (рисунок). Відділення для утримання та годівлі корів і доїльний зал, а також репродуктивне відділення обладнано в окремих приміщеннях, які з’єднані між собою галереєю.
Корівник (ширина — 35,8 м; довжина — 104 м; висота на рівні гребеня — 12 м) з доброю оглядовістю, компактний. Кормовий стіл і прогони придатні для проїзду. Годівля, доїння корів, прибирання гною з приміщення — всі процеси механізовано.
Несуча конструкція корівника — сталева з опорами. Покрівля даху — суцільні світлі профільні листи. Гребінь за всією довжиною корівника може бути відкритим або закритим. Бічні штори можна відкривати за всією висотою до певного рівня чи закривати, що забезпечує регулювання вентиляції тваринницького приміщення, підтримання належного мікроклімату.
Бокси розміщено в парних трирядних секціях із кормовим столом посередині (фото). Для підстилки використовують тирсу. Прості шийні балки замінюють кормову решітку в зоні годівлі тварин на кормовому столі. Поверхню кормового столу оброблено епоксидною смолою. У проходах між рядами боксів умонтовано морозостійкі перекидні напувалки для корів.
Гній із прогонів видаляють за допомогою скреперів. Ромбоподібне рифлене покриття підлоги неслизьке, що убезпечує пересування по ній корів. У секціях, де утримують високопродуктивні групи корів, і в станках доїльної установки лежать гумові мати.
Паралельно корівнику розміщено доїльний зал із доїльною установкою FGM (2 х 16), переддоїльним майданчиком, а також молокозбиральним і технічним приміщеннями. У доїльному залі все найкраще і найсучасніше: повністю засклено лицьовий фасад, прохід — на рівні підлоги (без сходинки), а її, за потреби, можна піднімати, що сприяє швидкому виведенню тварин після доїння.
У корівнику є інфрачервоне опалення, освітлюються приміщення з використанням великої кількості ламп високої напруги.
За доїльним залом обладнано репродуктивне відділення з боксами для корів після отелення, а також бокси для хворих тварин. У галереї між доїльним залом і корівником містяться автоматизована селекційна установка, станок ветеринарний і ванна для миття та профілактичної обробки ратиць тварин. На фермі використовують сучасний електронний прилад для визначення періоду тільності корів.
До слова, якісне оснащення, капітальні затрати на будівництво корівника виявилися порівняно невисокими. Включаючи силосні траншеї, будівельний проект і всі накладні витрати, загальні витрати становили 3500 євро/місце для худоби. Для таких корівників ця вартість часто перевищує 5000 євро/місце для худоби. Зводячи корівник і монтуючи обладнання, власники ферми виходили з того, що техніка й тваринницьке приміщення мають слугувати 20 років.
Отже, експлуатація нового сучасно облаштованого корівника дала змогу істотно підвищити продуктивність праці на молочній фермі (вдвічі), зросли також надої молока на корову за рік (до 10500 кг), поліпшився стан здоров’я тварин і якість молока (кількість соматичних клітин у молоці становить від 85 тис./см3 до 120 тис./см3).

В. Смоляр,
провідн. наук. співробітник, канд. с.-г. наук
Т. Коломієць,
наук. співробітник

Інтерв'ю
На українських полях овочевих культур вирощується значно менше, ніж зернових, але і за такої ситуації країна забезпечена смачною і вітамінною продукцією. Хоча тенденції змінюються. Так, внаслідок повномасштабної війни у 2022 році, за... Подробнее
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0