Спецможливості
Техніка та обладнання

Переваги вертикально-реверсивних дробарок

15.08.2008
848
Переваги вертикально-реверсивних дробарок фото, ілюстрація

Дробарки зерна широко використовують у сільськогосподарському виробництві тваринницької продукції. Їх отребують в Україні близько 50 тис. штук. Найбільше використовують молоткові дробарки. Але вони мають низку вад, які можна усунути, застосовуючи сімейство вертикально-реверсивних дробарок (фото 1), що їх розробив автор цієї статті.

Дробарки зерна широко використовують у сільськогосподарському виробництві тваринницької продукції. Їх потребують в Україні близько 50 тис. штук. Найбільше використовують молоткові дробарки. Але вони мають низку вад, які можна усунути, застосовуючи сімейство вертикально-реверсивних дробарок (фото 1), що їх розробив автор цієї статті.

Семирічна виробнича перевірка дослідної партії в кількості 70 штук у приватних господарствах різних регіонів країни довела істотні переваги вертикально-реверсивних дробарок зерна. Водночас було проведено вдосконалення окремих деталей, що значно підвищило їхню експлуатаційну надійність.
Маркетингові дослідження, проведені на численних виставках (фото 2), виявили значний інтерес споживачів до інноваційної розробки завдяки її високому показнику “ціна-якість”.
Вертикально-реверсивна дробарка складається з бункера, під яким вертикально встановлено електродвигун, а до нього прикріплено дробильну камеру з ротором, посадженим на кінець вала двигуна, що унеможливлює габаритну клинопасову передачу. На диску ротора шарнірно встановлюють на осях молотки (фото 3) для дроблення матеріалу. Під ротором закріплено решето (фото 4) та вихідний конус для спрямування подрібненого матеріалу в підвішений до конуса мішок або іншу ємність. Цю конструкцію встановлюють на тринозі.
Під час роботи в бункер засипають зерно, яке заслінкою дозують у камеру, де воно дробиться до відповідної кондиції залежно від діаметра отворів встановленого решета й через конус виводиться із дробарки.
Одна з переваг вертикально-реверсивних дробарок — простота конструкції, застосування лише чотирьох серійних молотків, тоді як в аналогах їх 80 і більше. Робоча зона дроблення – 360°, завдяки чому досягається ефективне використання об’єму оригінальної і простої малогабаритної дробильної камери. Невеликі розміри, особливо після швидкого демонтажу триноги, та маса (50–80 кг) дають змогу транспортувати її будь-чим: легковиками й навіть електричкою. Уніфікація деталей сприяла створенню типоряду дробарок продуктивністю 250–1300 кг/год. Як наслідок, ціна дробарок становить 2000–2500 гривень, що вдвічі-втричі дешевше за аналоги з однаковою потужністю двигуна, продуктивністю та якістю подрібнення. Їхні невеликі габарити (площа — 0,3 м2, висота — 1,5 м) дають змогу встановити агрегат у будь-якому місці приміщення й на технологічних лініях приготування комбікормів і преміксів. Для переміщення подрібненого продукту дробарку можна комплектувати пневмотранспортером, який встановлюють замість вихідного конуса (фото 5). Розроблено модифікації для три- та однофазних струмів, що прийнятно для власників, у яких підключення трифазного струму є економічно невигідним. Причому дробарка з однофазним двигуном вмикається в звичайну розетку, як праска, і не потребує високої кваліфікації споживача. Однофазні вертикально-реверсивні дробарки, що мають однакову потужність із серійними, які продаються в господарських магазинах за 700 грн, переважають останні в кілька разів за продуктивністю, якістю роботи, функціональністю, надійністю, більшим бункером та універсальністю.
Вища якість вертикально-реверсивних дробарок зумовлена тим, що в них матеріал дробиться ефективнішим ударом, а не енергоємним тертям. Тому багато потенційних клієнтів, які спокусилися дешевизною, шкодували, що не взяли удосконалену дробарку.
Система дозування матеріалів сприяє дробленню всіх видів зерна (в тому числі й середньої засміченості), сіна, нечищених качанів кукурудзи без їх лущення та харчових спецій (лавровий лист, перець тощо). Із зерна виготовляють дерть різного модуля дроблення (фото 6) для курей, корів і свиней. Якщо встановити відповідне решето, то можна навіть змолоти висівкове борошно для випікання дієтичних і лікувальних хліба, пирогів, млинців для харчування людей. Відомо, що до складу комбікорму слід додавати 5–10% вітамінного борошна, яке можна отримати з якісного сіна за допомогою тієї самої вертикально-реверсивної дробарки. 1 т сіна коштує 100–150 грн, а дроблене й додане до комбікорму — вже 1000–1500 грн, що вдесятеро дорожче за сіно. Це добре знають і використовують фермери. Звичайно, можна придбати універсальні серійні дробарки, але вони коштують близько 30 тисяч гривень, що дорого та економічно невигідно в разі невеликих обсягів переробки.
Добре зарекомендували себе нові дробарки й під час перемелювання гілок із лавровим листом. Отриманий порошок легко пакетується і в такому вигляді має попит у домогосподарок для приготування голубців, котлет тощо, де неможливо використати цілий лист.
Дробити зерно, зокрема кукурудзу для курей, можна без решета, внаслідок чого відчутно збільшується продуктивність. Взагалі решето можна поміняти впродовж 5 хв, а молотки — 20 хв, після переробки 400 т збіжжя. Решето не пробивається, якщо в нього вдарив неметалевий предмет, який не вловив магніт, бо воно міститься збоку молотків, що, своєю чергою, можуть відхилятися.
У вертикально-реверсивних дробарок у разі спрацювання одного рогу молотка достатньо змінити напрям обертання ротора, для чого міняють місцями дві клеми обмоток електродвигуна, що недопустимо робити в дробарках з одностороннім обертанням ротора. Коли ж спрацювалися обидва боки, то кожний молоток швидко підвішують протилежним кінцем. Якщо порівняти з безрешітними дробарками, які вдвічі-втричі дорожчі за розроблені і в яких частка непотрібного пилу й дерті перевищує 20%, а модуль дроблення не регулюється (що, безумовно, збільшує енергозатрати), то вертикально-реверсивні дробарки дають всього до 5% пилової фракції, а модуль дроблення плавно регулюється зазором між молотками та решетом або швидким встановленням решета з відповідними отворами.
У новій дробарці, як уже зазначалося, всього чотири молотки, які обертаються в одній площині, й тому циркуляція повітря незначна, що дає змогу відмовитися від громіздких циклонів. Завдяки малій кількості молотків та їх симетричному розміщенню, практично не виникає вібрацій, чого важко досягти в аналогах.
Основні дані розробленого інноваційного сімейства вертикально-реверсивних дробарок подано в табл. 1. Якщо потрібні дробарки більшої продуктивності, то надійніше і значно дешевше встановити кілька розроблених: якщо вийде з ладу одна, залишиться для користування інша. Тим паче, що за ціну однієї серійної дробарки продуктивністю 3 т/год можна купити майже 10 штук вертикально-реверсивних дробарок продуктивністю 1 т/год.
Електродвигуни використовують потужністю 1,5–7,5 кВт із лапами, фланцеві або комбіновані та з синхронною частотою обертання вала 3000 об./хв. Якщо електродвигун постачає замовник, то ціна дробарки, відповідно, зменшується.
Надійність вертикально-реверсивних дробарок відповідає кращим зразкам техніки: напрацювання сягає 20 000 год, що еквівалентно 10-річному амортизаційному терміну експлуатації за восьмигодинного робочого дня. Запасні частини до дробарки завжди є в наявності. Гарантійний термін на дробарку — один рік, але за майже семирічний термін експлуатації відмов не виявлено. На електродвигун гарантія не поширюється — якщо користувач перевантажить і “спалить” двигуна, то перемотування доведеться робити за власні кошти. Відремонтувати дробарку може й виробник.
Поставляють дробарку з одним базовим решетом із отворами 5 мм. Інші решета господар купує за додаткову плату.
Ефективні особливості вертикально-реверсивних дробарок захищено п’ятьма патентами України, і без згоди автора їх випускати не можна.
Проведені дослідно-конструкторські роботи підтверджують значні конструктивні, експлуатаційні, інноваційні, вартісні, конкурентні та інші переваги розробленого сімейства вертикально-реверсивних дробарок, що створює умови для швидкого й ефективного впровадження новинки в Україні й не тільки.

М. Карпенко,
канд. техн. наук

Інтерв'ю
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее
Система аграрних розписок (АР) працює у 8 областях: Харківській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській та Миколаївській. Станом на середину квітня в Україні

1
0