Спецможливості
Агробізнес

Світовий ринок пшениці

15.08.2008
2887
Світовий ринок пшениці фото, ілюстрація

Дуже коротко про глобальний ринок. Оцінки щодо виробництва пшениці в світі в поточному МР, прогнози щодо споживання, а також обсягів та структури світової торгівлі.

За оцінками провідних організацій, що здійснюють моніторинг виробництва зернових на міжнародному рівні (Міжнародна рада із зерна, Мінсільгосп США), світове виробництва пшениці (крім дуруму) в 2006/07 МР (липень-червень) становило 590–593 млн т (в 2005/06 МР — 620–621 млн т).

За оцінками провідних організацій, що здійснюють моніторинг виробництва зернових на міжнародному рівні (Міжнародна рада із зерна, Мінсільгосп США), світове виробництва пшениці (крім дуруму) в 2006/07 МР (липень-червень) становило 590–593 млн т (в 2005/06 МР — 620–621 млн т).
Найбільші площі під пшеницею — в Індії (понад 26 млн га), Росії, Китаї, ЄС та США (близько 20 млн га чи більше). Урожайність в Індії, Сполучених Штатах та, особливо, в Росії не найкраща в світі, проте названі країни входять до п’ятірки найбільших світових виробників пшениці разом із ЄС і Китаєм, де виробництво сягає понад 100 млн т. Індія щороку збирає близько 70 млн т пшениці, США — 50–60, РФ — 35–50 млн т.
За попередніми даними Мінагрополітики, виробництво пшениці в Україні в 2006/07 МР становило близько 14 млн т (таку саму оцінку дає й Мінсільгосп США). Динаміку світового виробництва пшениці в розрізі основних країн-виробників подано в табл. 1, збираних площ та врожайності загалом в світі — на рис. 1.
Єдності щодо прогнозів світового споживання пшениці наразі немає: Міжнародна рада із зерна (IGC) очікує, що воно становитиме — 607 млн т, прогноз Мінсільгоспу США (USDA) дещо вищий — 620 млн т.
Як вважають експерти IGC, продовольче й кормове споживання пшениці в поточному МР стримуватимуть обмежена пропозиція (через зниження валового збору за значно нижчого збільшення запасів на початок МР) та високі ціни (світові ціни на пшеницю цього року були рекордно високими, зокрема, це торкнулося котирувань на всесвітньо відомій Чиказькій біржі; в Україні ціни зростали на початку сезону, але стабілізувалися після того, як уряд увів обмеження на вивезення). У Міжнародній раді з зерна не виключають зростання промислового використання пшениці (у біоетаноловому секторі), проте воно не покриватиме зменшення в продовольчому та фуражному секторах.
У довгостроковій перспективі очікують на зростання світового споживання пшениці відповідно до збільшення чисельності населення. Отже, використати надлишки пшениці (в разі їхньої наявності) буде куди.
Щодо світової торгівлі пшеницею — обсяг річного експорту-імпорту зерна цієї культури закріпився на рівні 110 млн т. Цього МР, як очікується, становитиме 106–109 млн т (структуру світового експорту та імпорту в розрізі основних країн-експортерів у 2005/06 МР та прогноз на 2006/07 МР подано на рис. 2–3).
Найбільші обсяги пшениці з України було експортовано у 2002/03 (6,5 млн т) та 2001/02 МР (5,5). Цього МР експорт української пшениці із жовтня 2006 р. підлягає квотуванню. З урахуванням обсягів, які вже вивезли до початку дії обмежень (майже 2,4 млн т) та тих, що зберігають у припортових елеваторах та інших ємностях зернових терміналів у портах, з України може бути вивезено 2,6 млн т пшениці (якщо не буде розширено квоту чи скасовано квотування).
Новий сезон теж може виявитися не найсприятливішим для експорту пшениці з України, хоча експортні надлишки мають зрости. Восени площі під озимою пшеницею (на зерно), за офіційними даними, було розширено на 800 тис. га — до 5,9 млн га. Отже, збільшення має бути, але якщо врожайність буде невисокою, то й додачу матимемо не таку вже й істотну. Під яру пшеницю в Україні зазвичай відводять близько 10% площ, цього року навесні планується висіяти майже 400 тис. га.
Щодо перспектив 2007/08 МР, то на зростання врожаїв пшениці очікують у ЄС, СНД, США, Індії та Австралії. Водночас заниження виробництва прогнозують для Китаю. У цілому, в світі виробництво пшениці має відновитися до рівня 2005/06 МР, а то й перевищити його. 

Марина Моісеєва 

Інтерв'ю
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее
В Україні дедалі частіше говорять про смерть аграрної науки, і про неефективність роботи НААН. Про можливі варіанти виходу науки із кризи та про перспективні розробки науковців у інтерв`ю propozitsiya

1
0