Спецможливості
Статті

Технології старту

15.07.2008
543
Технології старту фото, ілюстрація
Ось уже й весна… Господарства зустрічають її по-різному. Хтось у повній готовності чекає на потрібний момент, аби вийти в поле, а хтось іще й досі не прокинувся... Тож і не дивно, що достатки та врожаї теж різні. Агроном за своє професійне життя збирає близько 40 врожаїв. Але яких? Звичайно, неоднакових, і не завжди природа в тому винна...

Досягти максимальних врожаїв можна тільки за умов дотримання технологій. І деякі головні наголоси тут треба зробити. Планування роботи — це закон! І для ярих ранніх зернових — це не виняток.


План дій


·         Закупівля запчастин, ремонт техніки.


·         Інструктаж із техніки безпеки та      експлуатації нового обладнання й машин.


·         Закриття вологи.


·         Закупівля високоякісного насіння для висівання.


·         Наладка сівалок.


·         Культивація (із внесенням добрив), вирівнювання, прикотковування.


·         Обробка та протруєння насіння.


·         Висівання.


·         Прикотковування.


 


Яра пшениця


Насіння проростає за температури 3…4°С. Тому, щоб визначити найкращий час для висіву, треба користуватися багаторічними даними районних агрометеостанцій. Якщо ж маєте багато орних земель, які відведено під яру пшеницю, з різним вмістом гумусу та складом, слід розробити план дій і починати сіяти на тих землях, що першими прогріються на глибину загортання насіння до 5°С.


Зазвичай, це грунти легкого механічного складу, а також ті, що містяться на південних схилах.


Визначити сорти. Велика кількість сортів, що їх пропонує чимало фірм, заслуговує на ретельну увагу, особливо, коли треба визначитись із сортами для свого господарства.


Ніколи не робіть стовідсоткову ставку на один сорт — це великій ризик. У разі масового захворювання та поширення хвороби втрати можуть бути надто значними.


Розподіляйте ризики і на фоні сорту-лідера закладайте ще кілька. Це дасть змогу:


порівняти їх за кількістю зібраного врожаю;


за якістю зерна;


·         визначитись зі стійкістю проти хвороб;


·         оцінити здатність сортів щодо критичних погодних умов вирощування на фоні однакових грунтів господарства.


Весняний обробіток. (Загальні рекомендації для різних зон). Вибір знарядь для ранньовесняного обробітку грунту залежить від вирівняності, вологості та щільності поверхневого шару. Якщо рілля має незначну гребінчастість і не дуже ущільнену поверхню, то в першому ряду агрегату йдуть шлейфи, а в другому — борони. На ущільненій поверхні та запливних грунтах — навпаки. Недоцільно проводити тільки шлейфування, бо з відкритої поверхні гребенів посилюється процес випаровування та утворюються грунтові тріщини, що значно погіршить якість дальшої підготовки грунту до сівби.


 


Полісся


Попередники. На фоні достатньої кількості опадів і за умови удобрення попередниками на Поліссі можуть бути: просапні, зернобобові, однорічні трави та льон-довгунець.


На Поліссі за умов холодної весни на ущільнених грунтах проводять культивацію дисковими боронами завглибшки 10–12 см або культиваторами зі стрілчастими лапами одночасно з боронуванням і тільки після цього, у певний час, — передпосівну. На легких грунтах за умови стиглості грунту та рівності поля можна проводити одразу передпосівну культивацію.


Весняний обробіток. Враховуючі особливості ярої пшениці як культури, треба зазначити, що остання має слаборозвинену кореневу систему, тому слабо конкурує на ранніх стадіях своєї вегетації з бур’янами. Щоб зменшити цей чинник, пам’ятайте: пшениця  прекрасно розвивається на добре окультурених грунтах, з найменшою кількістю бур’янів та з оптимальним поживним режимом.


Підготовка насіння до сівби. Куплений посівний матеріал може бути оброблений і протруєний. Якщо ж це насіння з вашого поля, тоді перед висівом його потрібно протруїти ефективними препаратами, наприклад: Кінто Дуо (комбінований препарат, до складу якого входять тритиконазол 20г/л + прохлораз, 60г/л), з нормою витрати 2,0–2,5л/т за витратної норми води 10 л/т насіння; Вітаваксом 200 ФФ 34%, в.с.к., (2,5–3 л/т) або іншими протруйниками.


Порада: купуйте якісний протруєний і оброблений посівний матеріал: це гарантія якості та скорочення часу на посівну. А ще — не витрачені марно час і праця ваших хліборобів.


Висівання. Норма висіву пшениці ярої — 5,0–5,5 млн шт./га, а кілограмовий вираз посівної норми залежить від маси 1000 насінин матеріалу, який висівають, і коливається на Поліссі від 185 кг до 230 кг на гектар.


Сіяти на Поліссі можна двома способами: з міжряддям 7,5 або 15 см. Особливої уваги заслуговує вузькорядний метод, оскільки рослини пшениці за підвищеної, рівномірно розподіленої, густоти краще протистоять бур’янам. Глибина загортання на легких грунтах — 4–6 см.


 


Лісостеп


Природний фактор — родючі грунти зони Лісостепу в поєднанні з водним режимом — сприяє високому врожаю зерна.


Попередники. Яру пшеницю висівають за принципом удобрених попередників: багаторічні бобові трави, соя, горох, бобово-злакові посіви, цукрові та кормові буряки, кукурудза на зелений корм та зерно.


Застереження. Цукрові буряки — добрий попередник для ярої пшениці. Але за недостатньої кількості вологи (посушливе літо при попереднику) яру пшеницю не висівають на полях після цукрових буряків. Отже, навіть оптимальне внесення добрив без достатньої кількості продуктивної вологи в грунті не забезпечать високого врожаю — зважайте на це.


Весняний обробіток. У Лісостепу, особливо в південній і східній його частинах, обробіток має за мету збільшити кількість вологи та не допустити її втрат. Тож треба, за можливості, вирівняти поля та створити умови для дружного проростання насіння з однакової глибини висіву. Для цього слід провести раннє закриття вологи, вирівнювання та прикотковування кільчасто-шпоровими котками і передпосівну культивацію. Між обробітками не повинно бути великого розриву в часі.


А на заплавних грунтах проводять культивацію з боронуванням, після чого використовують шлейфи. І тільки потім культивують на посів.


До уваги. Якщо поля вирівняні, оранку восени проведено якісно, грунти не запливають, вологи достатньо, то можна обмежитись тільки передпосівною культивацією.


Удобрення. Яра пшениця добре використовує можливість післядії добрив, які внесли під попередник. Також добре засвоює елементи живлення, які можна внести під культивацію. Норму внесення добрив (фосфору, калію та азоту) треба розраховувати індивідуально. Основою для правильного розрахунку внесення добрив є баланс винесення та надходження. Врожай зерна зросте, якщо під час сівби внести 10–15 кг/га фосфорних добрив.


Азотні добрива вносять у три етапи: перед висіванням — 50%, під час кущіння — 30, під час наливання зерна — 20%.


Увага! Добрива під час висівання повинні бути загорнуті в грунт глибше, ніж насіння, на 2–3 см.


Довідка. З однією тонною зерна пшениці виноситься з грунту, в середньому, N — 23, P — 18, K — 19 кілограмів. Тобто, якщо ви в господарстві плануєте отримати щонайменше 3 т/га зерна, то внести слід N — 69, P – 54, K — 57. Ця норма добрив не враховує винесення елементів побічною продукцією, коефіцієнтів використання та післядії.


Схема висівання та норма висіву — 15 або 7,5 см. Враховуючи невелику здатність ярої пшениці до кущіння, треба зазначити, що на родючіших грунтах здатність до кущіння більша, ніж на менш родючих. Тому норма висіву на цих грунтах менша — 5,0–5,5 млн шт. схожих насінин.


А 5,5–6,5 млн шт., відповідно, — на грунтах із меншою родючістю.


 


 Степ


Тільки збереження й накопичення вологи є основою врожаю ярої пшениці на півдні. Продуктивна волога в степах є основним обмежувальним чинником високих врожаїв.


Попередники. Соя та кукурудза на зерно.


Весняний обробіток. Вирішальним є максимальне збереження вологи. Тому в полі слід розпочати роботу за першої можливості боронами БІГ-3А або БП-8. При цьому робочі органи встановлюють у режим найінтенсивнішого розпушення: диски в активне положення, а батареї — під кутом 12–16°. У разі потреби поля коткують кільчасто-шпоровими боронами.


Удобрення. Кращим внесенням добрив навесні є локальний спосіб — стрічками. Це можна зробити сівалками СЗ-2,1 на глибину 8–10 см з відстанню між ними 15–21см упоперек до оранки.


Висівання. Час сівби на Півдні України має вирішальне значення. За умов висівання у вологий грунт глибина загортання насіння становить 4–6 см, а в разі висівання в пізні строки — 6–8см. Що важчий склад грунту, то мілкіше загортають насіння. У зоні Степу науково доведеною нормою висіву є 4,5–5,0 млн шт. схожих насінин.

Юрій Юркевич

Інтерв'ю
Сьогодні аграрії країни постали перед численними викликами: здорожчанням матеріальних ресурсів, здешевленням продукції, неможливістю реалізувати її у повному обсязі, руйнуванням налагоджених процесів і логістичних ланцюжків тощо. Утім,... Подробнее
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0