Спецможливості
Агробізнес

Сучасний стан та прогноз розвитку ринку м’яса птиці

15.07.2008
890
Сучасний стан та прогноз розвитку ринку м’яса птиці фото, ілюстрація
Птахівництво України — одна з найінтенсивніших та високоефективних сільськогосподарських галузей, де значна кількість вітчизняних підприємств воліє зміцнювати свої позиції шляхом підвищення якості за одночасного зниження цін на свою продукцію.

Виробництво
Птахівництво України нарощує обсяги виробництва й розширює асортимент продукції, розв’язуючи цим самим проблему забезпечення споживання білків тваринного походження. Конкурентне середовище ринку м’яса птиці представлено значною кількістю вітчизняних підприємств, які стали на стабільні рейки й прагнуть зміцнювати власне економічне становище шляхом залучення покупців через постійне підвищення якості та зниження цін.
2006 року в галузі зберігалась тенденція до нарощування поголів’я птиці. Проте темпи зростання уповільнились (див. табл. 1). Проти 2005 року в усіх категоріях господарств поголів’я птиці збільшилось на 5,8 млн гол., або на 3,6% (в 2005 до 2004 р. — на 9,2 млн гол., або на 6%).
У 2006 р. зростання поголів’я відбулося насамперед за рахунок сільськогосподарських підприємств (усіх форм власності), де чисельність поголів’я зросла на 9,3%. У господарствах населення, навпаки, поголів’я птиці скоротилося на 0,4%.
Найбільше зростання зафіксовано в таких областях: Кіровоградська (17,4%), Чернівецька (15,4), Рівненська (14,8), Київська (14,5), Івано-Франківська (13,0%). В окремих областях поголів’я скоротилося: у Сумській — на 7,4%, Луганській — на 9,1, а найбільше у Чернігівській — на 12,3%.
Збільшення поголів’я на сільськогосподарських підприємствах зумовлено насамперед зниженням рівня цін на фуражне зерно вожаю’2005, а також недостатньою пропозицією інших видів м’яса — яловичини та свинини.
Станом на кінець 2006 р. співвідношення між поголів’ям птиці на сільськогосподарських підприємствах і в господарствах населення становить 43:57 (у 2004 р. — 33:67, відповідно).
Найбільшу кількість домашньої птиці утримували в Київській (21,1 млн гол.), Дніпропетровській (15,1) і Донецькій (11,9 млн гол.) областях. Саме в цих регіонах працюють найбільші підприємства з вирощування птиці.
На кінець І півріччя 2007 р. поголів’я птиці всіх видів прогнозується на рівні 210,8 млн гол.
За попередніми даними Держкомстату, в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності кількість вирощуваної птиці на кінець 2006 р. збільшилася на 25,5% проти показника 2005 р. і становила 580,9 тис. т, тоді як у господарствах населення, за оцінками, зменшилась на 3,5%. При цьому виробництво птиці в забійній вазі оцінюється, відповідно, в 423,2 і 141,5 тис. т (зростання в господарствах усіх категорії на 11,0% — до 564,7 тис. т).
Збільшення обсягів виробництва м’яса птиці зумовлено насамперед зростанням попиту з боку населення та підприємств харчової промисловості. Крім того, м’ясо птиці стало замінником для більшості споживачів інших видів м’яса з огляду на суттєве скорочення виробництва в тваринництві, зокрема, в секторі ВРХ та свинарстві (навіть зі збільшенням поголів’я свиней останнім часом тут значно скоротилися чисельність худоби та виробництва м’яса, якщо порівняти з показниками 10–15-річної давнини) і, відповідно, через високі ціни.
Завдяки технологічному переоснащенню підприємств, підвищенню показників продуктивності птиці, удосконаленню ветеринарного забезпечення й контролю якості продукції, великі птахофабрики змогли суттєво наростити виробництво м’яса птиці, особливо бройлерів.
Внутрішня реалізація сільгосппідприємствами
2006 року, якщо порівняти з попереднім роком, загальні обсяги продажу птиці в живій масі сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності зросли на 28,7% і, за попередніми даними, становили 558,5 тис. т (у загальному продажу худоби та птиці сільськогосподарськими підприємствами всіма каналами збуту частка птиці зросла на 3,3% — до 51,4%). Сільськогосподарські підприємства всіх форм власності в 2006 р. реалізували на забій на 25,2% птиці більше, ніж 2005 року (табл. 3, рис. 2). Основні обсяги реалізації припадали на бізнесові структури, які реалізують м’ясо птиці оптом та вроздріб. Частка реалізованої птиці переробним підприємствам, з урахуванням продажу за прямими зв’язками, збільшилася вдвічі проти попереднього року, проте становила всього 13,6%. Зменшилась частка реалізації птиці на ринках населених пунктів та на власних торговельних точках виробників (у 3,7 раза). Прогнозуємо, що така тенденція щодо структури реалізації збережеться і в І півріччі 2007 р.


Зовнішня торгівля
Імпорт. У структурі імпорту м’яса та м’ясних продуктів у 2005–2006 рр. на м’ясо птиці припадало понад 3/4. Останнім часом м’ясо та харчові субпродукти з птиці імпортували зі США, Бразилії, Великобританії, Бельгії та Німеччини. Більшу частину продукції завозили через вільні економічні зони та території пріоритетного розвитку (без сплати ПДВ) для подальшої переробки. Живу домашню птицю в 2006 р., як і в попередні роки, завозили з Польщі, Угорщині та Словаччини.
Примітка редактора. Йдеться про офіційний імпорт (без урахування контрабанди).
Експорт. Живу домашню птицю та м’ясопродукти з неї майже не експортуємо.


Споживання
За попередніми даними, загальний попит на м’ясо птиці в 2006 р. відповідає рівню попередніх двох років (близько 670 тис. т). При цьому зафіксовано незначне збільшення внутрішнього споживання та скорочення експорту.
За офіційними даними, у 2005 р. споживання м’яса птиці на душу населення становило 13,9 кг. Таким самим, за оцінками, цей показник залишився і 2006 року (табл. 5).


Цінова кон’юнктура
У 2004–2005 рр. накреслилась чітка тенденція підвищення закупівельних і роздрібних цін на м’ясо птиці. Починаючи з І кварталу 2006 р., середні ціни реалізації птиці сільськогосподарські товаровиробники поступово зменшували. Середня реалізаційна ціна (за всіма каналами) за рік (попередні дані) становила 6059,7 грн/т, а отже, знизилась на 6,1% проти 2005 р.
Різке зниження цін на м’ясо птиці в 2006 р. відбулося за одночасного здешевлення інших видів м’яса та м’ясної продукції і зумовлене зростанням пропозиції зазначеної продукції.
Прогнозуємо, що в І півріччі 2007 р. середня ціна реалізації зросте майже на 3% проти аналогічного періоду 2006 р. і становитиме 6150,5 грн/т.
Роздрібна ціна на м’ясо птиці на міських ринках у 2006 р. коливалась у межах: 13,2–14,6 грн/шт. на м’ясо курей, 24,5–27 — качок, 43,8–47,3 грн/шт. гусей (рис. 3).
Найістотніше зниження роздрібних цін на м’ясо птиці спостерігалось у червні-вересні 2006 р. (на 5,4–9,8%). Ціни на міських ринках пов’язані, головним чином, із поточною наявністю м’яса птиці, а також попитом з боку споживачів.
На кінець 2006 р. роздрібні ціни на м’ясо птиці зросли на міських ринках у межах 10–12% проти ІІІ кв. 2006 р., що обумовлено характерним для цього періоду (новорічно-різдвяні свята) збільшенням попиту.
Зважаючи на низьку купівельну спроможність вітчизняних споживачів, вважаємо, що ціни на ринку м’яса птиці — задовільні. Продукція птахівництва стала доступнішою.

Н. Копитець,
канд. екон. наук,
ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН

Інтерв'ю
vitaliy skotsyk
20 вересня заплановано розпочати всеукраїнський страйк аграріїв. Про його причини та вимоги аграріїв  розповів один з ініціаторів, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик.  
14-15 березня в Одесі пройшов черговий конгрес "Органічна Україна". Органічне землеробство, як і кожне явище, має як своїх прихильників, так і своїх противників. І у тих, і у інших є свої аргументи. Тож сьогодні редакція сайту «Пропозиція... Подробнее

1
0