Спецможливості
Статті

600 тонн свинини

15.07.2008
776
600 тонн свинини фото, ілюстрація
Останнім часом поголів’я свиней в Україні стабільно зростало, й на початок вересня, за даними Міністерства статистики, становило 7977,8 тис. голів. Комплекс біологічних особливостей свиней дає змогу досить швидко повертати вкладені інвестиції і підтримувати рентабельне виробництво.

Проектна потужність свинокомплексу ТОВ “Варіант” Ясинуватського р-ну Донецької області — 24 тис. голів свиней на відгодівлі на рік та продаж 2000 голів племінного молодняку. Будівництво його було розпочато в січні 2005 року, і на сьогодні вже побудовано сім приміщень (свинарників) на 8,3 тис. головомісць. Серед них: одне приміщення для свиноматок з поросятами; одне — для дорощування свиней на 3200 головомісць; два приміщення — для утримання свиней на відгодівлі на 3400 головомісць; одне — для утримання ремонтного молодняку свиней на 500 головомісць; одне приміщення — для осіменіння свиноматок на 420 головомісць та одне — для утримання супоросних свиноматок на 580 головомісць. До кінця нинішнього року буде добудовано ще два приміщення для утримання свиней на відгодівлі на 3400 головомісць, а також планується закінчити благоустрій всієї території свинокомплексу.
Свинокомплекс ТОВ “Варіант” доповнить список найбільших спеціалізованих підприємств із виробництва свинини як у Донецькій області, так і на Півдні України.
Свиней тут забивають у власному забійному цеху, і в охолодженому вигляді продукцію відправляють на один із донецьких м’ясопереробних комбінатів.
Станом на 1 липня 2006 року на комплексі утримували 5,2 тис. голів свиней, у тому числі 420 голів основних та 564 контрольних свиноматок. За І півріччя поточного року господарство одержало 4484 голів приплоду поросят, середньодобовий приріст свиней на вирощуванні та відгодівлі становив 424 г, в тому числі на відгодівлі — 568 г. За цей період реалізовано 44 т свиней середньою живою масою однієї голови 104 кг.
За розрахунками спеціалістів свинокомплексу, на кінець 2006 року в господарстві має бути 11,0 тис. голів свиней, у тому числі 530 основних свиноматок. Передбачають також одержати 15085 голів приплоду поросят, а середньодобовий приріст свиней на вирощуванні та відгодівлі — 450 г, у тому числі на відгодівлі — 600 г. За 2006 рік очікується реалізувати 588 т свиней середньою живою масою однієї голови 105 кг.
Інтенсивність використання основних свиноматок у 2006 році становитиме два опороси за рік, кількість поросят на один опорос — 9,3 голови, середньодобовий приріст свиней на відгодівлі — 600 г, витрати кормів на 1 ц приросту живої маси — 2,7–3,0 ц к. о. Темпи інтенсифікації свинарства на підприємстві характеризуються показниками, наведеними в таблиці.
Відомо, що інтенсивність ведення свинарства залежить від багатьох чинників, проте основний із них — це раціональне використання кормів. Як наслідок, на підприємстві багато уваги приділяється підвищенню рівня годівлі свинопоголів’я. Всі складові раціону годівлі свиней на підприємстві закуповують на ринках України, а премікси готують на власному Ясинуватському комбікормовому заводі, який має свою лабораторію і оснащений сучасним обладнанням. Комбікорми для годівлі свиней виготовляють за вісьмома рецептами, що становить 100 % у структурі раціонів. Рецепти розробляють з допомогою комп’ютерної програми спеціалісти свинокомплексу ТОВ “Варіант” з урахуванням рекомендацій фірми “Франц-Гібрид”. Одне слово, тут застосовують тип годівлі свиней сухими повнораціонними кормами. Раціони для різних вікових груп свиней повністю збалансовано за всіма поживними речовинами, обмінною енергією, сирим протеїном, сирою клітковиною, амінокислотами, мікро- і макроелементами.
Годівлю свинопоголів’я здійснюють з допомогою кормопроводу на кожну вікову групу окремо. Підсисних свиноматок годують за індивідуальними кормовими картками з урахуванням періоду їхнього фізіологічного стану, живої маси, віку свиноматки та кількості поросят.
Збільшення обсягів виробництва свинини значною мірою визначає організація селекційно-племінної роботи. На підприємстві розводять свиней французької селекції. Створення маточного стада свиней на свинокомплексі започатковано 4 серпня 2005 року, коли із Франції вперше завезли 315 голів, у т. ч. 300 ремонтних свинок та 15 ремонтних кнурців. У ТОВ “Варіант” від схрещування свиноматок і кнурів одержують гібридних свиноматок прабатьківської форми, яких осіменяють спермою кнурів третьої породи і отримують свиноматок, які є трьохпородними гібридами (велика біла ґ дюрок ґ ландрас). За поєднання таких свиноматок із кнурами лінії Макстер, які несуть у собі значну частку крові породи п’єтрен, використовують як батьківську форму для одержання відгодівельного молодняку свиней. По суті це є чотирипородний гібрид, який має відмінні відгодівельні та м’ясні якості. За поточний рік очікується отримати близько 10 тис. голів таких гібридів свиней для поставки їх на відгодівлю та реалізації на м’ясо (станом на 01.07.2006 р. уже одержали 4 тис. голів такого відгодівельного поголів’я).
Особливу увагу в господарстві приділяють вирощуванню поросят. Для їх життєздатності, як відомо, потрібно підтримувати певний температурний режим. Тому в індивідуальних станках у приміщенні для опоросу свиноматок у підлогу вмонтовано електрообігрівачі, а зверху підключено інфрачервоні лампи.
Поросят від підсисних свиноматок відлучають у віці 28 діб середньою живою масою 9–10 кг. Ще два тижні (12–14 діб) вони перебувають у тих самих станках, де народилися, а потім їх передають у цех дорощування, де й утримують до досягнення 90 діб, потім кращих із них відбирають для ремонту основного стада, а решту ставлять на відгодівлю. Кастрацію кнурців проводять у 10-денному віці. Ікла та хвостики відрізають одразу після народження.
Свиноматок після відлучення поросят переводять до цеху осіменіння, де вони за 5–7 діб приходять в охоту, їх осіменяють і утримують тут 21 добу. Після цього їх переводять у цех супоросних свиноматок (“цех очікування”), а за п’ять-сім діб до опоросу — в приміщення (цех) для опоросу. Свиноматки поросяться цілорічно в приміщеннях-маточниках. Кожна свиноматка має індивідуальний номер (татуювання), бирку та племінну картку, її прикріплено над станком. Картка з відповідними помітками супроводжує свиноматок упродовж усього технологічного циклу.
У господарстві проводять 100-відсоткове штучне осіменіння свиноматок: беруть сперму з кнурів-виробників, фасують її і використовують для осіменіння. Основа виробничих процесів — ритмічність і цикли. Неабияке значення має чітке виконання всіх технологічних процесів виробництва та висока організація праці на всіх виробничих ділянках. В усіх приміщеннях дотримуються оптимального мікроклімату за рахунок вентиляційних установок. Для підтримання потрібного температурного режиму в зимовий період в усіх свинарниках використовують газове опалення за допомогою теплогенераторів.
На всіх виробничих ділянках корми роздають механізовано (автоматично), гній із приміщень видаляють гідрозмиванням з подальшим перекачуванням його у гноєзбірники, водонапування здійснюють за допомогою автоматичних ніпельних напувалок.
Навантаження поголів’я на одного оператора з обслуговування підсисних свиноматок з поросятами — 48 голів, відповідно, на дорощуванні свиней — 800 голів, ремонтних свинок — 400 голів та свиней на відгодівлі — 1500–1700 голів.
Зваживши свої можливості, керівництво, спеціалісти та всі працівники свинокомплексу ТОВ “Варіант” окреслили на 2007 рік такі перспективи: на кінець 2007 року мати 11,5 тис. голів свиней, у тому числі 530 голів основних свиноматок, отримати 21,6 тис. голів приплоду поросят, реалізувати 1,8 тис. тонн свиней середньою живою масою однієї голови 105 кг, продати не менше 300 голів племінного молодняку свиней.
Відновлення роботи раніше діючих спецгоспів з виробництва свинини та будівництво нових комплексів, аналогічних ТОВ “Варіант”, у степових і лісостепових районах з розвиненим зерновиробництвом дасть можливість за два-три роки повністю наповнити ринок України широким асортиментом м’ясних виробів вітчизняного виробництва та налагодити експорт їх в інші країни.


І. Степаненко,
директор з виробництва
ТОВ “Варіант”
С. Гнатюк,
ген. директор корпорації “Тваринпром”
М. Геймор,
учений зоотехнік

Інтерв'ю
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про
Радник з сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перрен
    Радник Посольства Франції в Україні з питань сільського господарства Ніколя Перрен розповів сайту propozitsiya.com, чому в званні великої аграрної країни нема нічого поганого, чим його батьківщина заслужила це звання і чим зі свого... Подробнее

1
0