Спецможливості
Статті

РАЦІОНАЛЬНЕ ФОРМУВАННЯ СТАДА ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ ГУСЕЙ (повна версія)

05.06.2008
3205
РАЦІОНАЛЬНЕ ФОРМУВАННЯ СТАДА ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ ГУСЕЙ   (повна версія) фото, ілюстрація
На сьогодні одним із пріоритетних напрямів подальшого розвитку сільського господарства в Україні слід вважати відновлення птахівництва як найбільш рентабельної та прибуткової галузі. Від свійської птиці господарства можуть одержувати яйця, м’ясо, пух, пір’я та добриво. М’ясо птиці дуже поживне, дієтичне, має специфічні кулінарні властивості. Особливо ціниться гусяче м’ясо, яке має найбільшу споживану частину (54%) порівняно з іншою свійською птицею: кури, індики, качки (48–52%), також характеризується високою енергетичною поживністю (1550 кДж у 100 г м’яса) проти 840–1533 кДж, відповідно. Досить цінна продукція — гусяче пір’я та пух, це 6–8% живої маси птиці. Цінним органічним добривом є пташиний послід, у якому, на відміну від коров’ячого гною, вдвічі-втричі більше азоту та в 4–5 разів — фосфору. Від однієї дорослої гуски протягом року отримують близько 220 кг посліду.

У господарстві, яке спеціалізується на вирощуванні гусей за інтенсивною технологією, батьківське стадо комплектують так, щоб протягом року мати яйця для інкубації, що, своєю чергою, дасть змогу рівномірно цілий рік відгодовувати гусенят на м’ясо. З віком гуски несуться інтенсивніше, і на другому році відкладання яєць вони несуть на 15–20, а на третьому на 35–40% більше яєць, аніж на першому. Гусей батьківського стада, зазвичай, використовують до 5-річного віку, тобто до початку зниження несучості. Як відомо з наукових джерел, під час комплектування батьківського стада, враховуючи вікові зміни і продуктивність гусей, слід дотримуватись такої структури: гуси першого року — 35%; другого — 30; третього — 25; четвертого року — 10%. Батьківське стадо гусей формують щороку за рахунок молодняку квітневого або травневого виплодження.
Виробництво інкубаційних яєць регулюють зміною світлового режиму. Батьківське стадо гусей першого року використання утримують в умовах природного світлового дня, на другий рік, починаючи з грудня, тривалість світлового дня поступово збільшують до 15 годин, використовуючи штучне освітлення. Такий режим зберігають до весни, поки природний світловий день не досягне вказаної тривалості. Після завершення несучості в гусей батьківського стада світловий день скорочують до 8 годин і утримують за такого режиму до 20 днів, після чого знову переводять на 15-годинний світловий день. У такому режимі гуси несуться не тільки навесні і влітку, а й в осінньо-зимовий період. Згідно з нормативними вимогами, освітленість у пташнику повинна бути на рівні не < 15 лк. Запліднені яйця гуски починають відкладати через п’ять днів після парування. В разі використання для відтворення стада природного парування навантаження на одного гусака становить чотири гуски. Якщо ж застосовувати штучне осіменіння, тоді спермою одного гусака можна запліднити 15–30 гусок. Для попередження інбридингу, тобто спорідненого схрещування під час розведення гусей, гусаків слід заміняти кожні три роки, використовуючи для цього яйця або молодняк з іншого господарства.


Враховуючи сучасні технологічні варіанти виробництва продукції птахівництва та дані низки досліджень і практичних спостережень, ми розробили оптимальне технологічне формування стада для вирощування гусей. Пропонуємо таку структуру: гуси першого року — 35; другого — 33,7; третього року — 31,3% (таблиця).
Розглянемо запропоновану структуру стада на прикладі ферми для вирощування 10 тисяч гусей. Гуси першого року — це батьківське стадо — 3500 голів (35%), з них гусаки — 700 голів, гуски — 2800 голів (співвідношення 1:4 за природного парування) та відгодівельне поголів’я — 6500 голів (65%). Одержано яєць для інкубації — 56000 шт. (2800х20). Відновлення батьківського стада планується на 27%, гусаків — 189, гусок — 756, усього 945 голів. Не підлягає відновленню і залишається в стаді 2555 голів. До гусей другого року зараховано батьківське стадо — 2555 голів (33,7%), із них гусаків другого року — 511 (700–189), гусок другого року — 2044 голів (2800–756). Гуси третього року — батьківське стадо — 2373 голови (31,3%), із них гусаків третього року — 475З, гусок третього року — 1898 голів.
Завдяки проведеним дослідженням, визначено оптимальну структуру стада гусей залежно від віку птиці, що підвищує її несучість, ефективність використання корму тощо.


Т. Коломієць,
зооінженер,
Укр НДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  
Уявити розвиток будь-якого бізнесу без активного впровадження інформаційних технологій сьогодні неможливо. Вирощування сільськогосподарської продукції на відміну від промислових процесів вкрай чутливо до багатьох непередбачуваних факторів... Подробнее

1
0