Спецможливості
Статті

ПІДМАРЕННИК МОЖНА ПЕРЕМОГТИ (повна версія)

05.06.2008
4651
ПІДМАРЕННИК МОЖНА ПЕРЕМОГТИ   (повна версія) фото, ілюстрація
Підмаренник чіпкий (Galium aparine L.) — один із найпоширеніших та найшкодочинніших бур’янів, особливо в зоні достатнього зволоження. Належить до родини Маренових (Rubiaceae). Видовий склад бур’янів постійно змінюється. Підмаренник чіпкий раніше не був таким поширеним, а нині є одним із найпроблемніших бур’янів, і не лише в зернових культурах. Краще росте на чорноземах, глинистих, вологих грунтах. Типово азотолюбна рослина. Виносить з грунту значну кількість елементів живлення. Росте по всій території України.

Ботанічна характеристика
Однорічна яра рослина, часто зимуюча. Коренева система стрижнева. Стебло лежаче, завдовжки 50–200 см, чотиригранне. На вузлах потовщене, жорстковолокнисте. Покрите загнутими вниз щетинками (гачками). Завдяки цьому, за наявності поряд інших рослин, чіпляється за них і, розвиваючись, піднімається вгору. Може переважати за висотою зернові культури, за сильного забур’янення спричинює їх вилягання. Листки клиноподібно-ланцетні, зібрані по 6–8 у кільця. Квітки з білим вінчиком до 2 мм у діаметрі, розміщені в напівзонтиках, що зібрані в складну волоть. Цвіте в травні-серпні. Плоди — вкриті гачкуватими щетинками округлониркоподібні горішки, коричневі, завдовжки 1,75–3,0, завширшки 1,25–2,25 і завтовшки 1,5–1,75 мм. Маса 1000 горішків — 3,0–3,5 г. Плодоносить у липні-вересні. На одній рослині формується 350–600 і більше горішків, які в грунті зберігають схожість до 5–8 років. Свіжодостиглі горішки сходять лише наступної весни (в березні-травні) та восени (в серпні-вересні) з глибини не більше 8–9 см. Мінімальна температура проростання насіння — 1…2°С. Літньо-осінні сходи добре перезимовують. Сходи мають червонувато-фіолетовий колір.


Шкодочинність.


Найбільш шкодочинний підмаренник чіпкий у посівах зернових культур і ріпаку. Він виступає конкурентом для культурної рослини, обмежуючи доступ елементів живлення, води, енергії сонця. Внаслідок цього зменшується інтенсивність фотосинтезу, а отже, — врожайність і якість зерна. Бур’ян виростає вищим за зернові та утримує на поверхні лану багато сонячної енергії. У нього відбувається інтенсивний фотосинтез, він розростається, затінює і пригнічує культурні рослини. Підмаренник спричинює вилягання посівів, значно ускладнюючи збирання врожаю. Наявність всього 1 росл./м2 підмаренника зменшує врожайність з 1 га на 0,15–0,20 ц/га. Поріг шкодочинності для зернових і ріпаку (за різними джерелами) становить від 0,5 до 2,0 шт./м2.


Після проходження через органи травлення тварин насіння зберігає здатність до проростання, поширюючись із органічними добривами.
Насіння найкраще проростає з верхніх шарів грунту, тому такі агротехнічні методи боротьби, як боронування, дискування, культивація та оранка, є ефективними для знищення підмаренника. Важливо також підібрати чисті поля й незабур’янені попередники, якісно очистити насіннєвий матеріал тощо. Оскільки схожість насіння в грунті зберігається 5–8 років, позбутися цього бур’яну тільки агротехнічними методами дуже важко, це завдання на кілька років. У культур суцільного способу сівби (зернові, ріпак тощо) ефективним є застосування гербіцидів.


Застосування гербіцидів


До гербіцидів групи 2,4-Д підмаренник відносно стійкий, що й стало, ймовірно, однією з причин його швидкого поширення в посівах зернових. Але нині є достатньо ефективних гербіцидів для знищення цього “причепи”. Найбільшу ефективність гербіциди забезпечують, якщо їх вносити у фазі сходів підмаренника. На пізніших фазах розвитку бур’яну ефективність гербіцидів може знижуватися, тоді доведеться збільшувати норми їх внесення. Найефективніші проти підмаренника гербіциди, що містять у своєму складі діючі речовини, подані в табл. 1.
В Україні є широкий вибір гербіцидів для знищення підмаренника у посівах зернових культур. У табл. 2 подано найкращі препарати для застосування як на зернових, так і на зернобобових культурах, кукурудзі, буряках, картоплі, ріпаку.


В. Лихочвор,
д-р с.-г. наук, в.о. професора каф. рослинництва,
директор Новаційного центру Львівського державного аграрного університету

Інтерв'ю
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее

1
0