Спецможливості
Статті

Фальсифікаціям — ні! (повна версія)

05.06.2008
691
Фальсифікаціям — ні!   (повна версія) фото, ілюстрація
Слово “фальсифікація” останнім часом, на жаль, вельми впевнено увійшло в українські словники. Шахраї, що аж надто розплодилися на наших теренах, намагаються підробити геть усе — від горілки до результатів президентських виборів. Проблема фальсифікації на вітчизняному ринку засобів захисту рослин також надто актуальна. Від нечистих на руку ділків потерпає кожен із нас. Посприяти боротьбі з необтяженими високою мораллю фальсифікаторами покликаний проект “Тасіс/Бістро” “Протидія виробництву та вживанню підробних засобів захисту рослин”, який фінансує Європейський Союз. Проект, розрахований на один рік, розпочато 15 січня 2005 року.

Задля запобігання поширенню фальсифікованої продукції на українському ринку свої зусилля об’єднали Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, Міністерство аграрної політики України, Головна державна інспекція захисту рослин, Українська асоціація захисту рослин, Агрохімічний комітет Європейської Бізнес Асоціації тощо.
25 березня в приміщенні, де працюють комітети Верховної Ради, відбулася прес-конференція з нагоди відкриття проекту. Того дня у Верховній Раді України було велелюдно, адже ухвалювалися внесення змін до Держбюджету України на 2005 рік. Голова комітету ВР України з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Томич, незважаючи на зайнятість, знайшов час взяти участь у прес-конференції. Цифри, які він навів, невтішні: 30% засобів захисту рослин на українському ринку є підробними. “Результатом роботи нашого комітету, — сказав пан Томич, — має стати законопроект, який повинен врахувати особливості цієї теми та дати можливість законодавчо її врегулювати. Вважаю, що ми матимемо можливість вже восени внести цей законопроект на розгляд у ВР”.


Другий секретар, начальник секції Представництва Єврокомісії у Києві пан Ремі Дюфло зазначив: “Проект, який ми зараз обговорюємо, одержав фінансування з боку ЄС. Приємно бачити, що розуміння кончої потреби протидії виробництву та застосуванню підробних засобів захисту рослин знайшло підтримку в Україні на високому рівні. Чому ЄС фінансує такий проект? Україні, як ми знаємо, слід провести певні політичні та економічні реформи, які потребуватимуть значних коштів. Україна разом із ЄС визначила комплекс пріоритетних завдань, виконання яких наблизить її до ЄС. Серед них — гарантування безпеки здоров’я людей і рослин, а також дотримання права інтелектуальної власності. Думаю, що новий проект повністю відповідає цим двом завданням. Зваживши на заяву Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин, Єврокомісія вирішила підтримати цю ініціативу та надати необхідне фінансування в рамках програми “Тасіс/Бістро” (програма малих проектів) на конкурентних засадах. Згідно з планом дій Україна-ЄС, який було підписано 21 лютого цього року, одним із найважливіших питань є ефективність заходів боротьби з контрафактною та піратською продукцією в окремих визначених секторах. Тобто проект “Протидія виробництву та вживанню підробних засобів захисту рослин” цілком відповідає пріоритетам, визначеним у плані дій. Для нас це дуже важливий чинник. Чи планує ЄС у майбутньому підтримувати аналогічні проекти? Звичайно, так. Це залежатиме від ініціативи української сторони та пріоритетів, визначених у кожному секторі. ЄС фінансує кілька проектів у галузі сільського господарства. Насамперед, це проект створення механізму сертифікації та контролю стандартів сільськогосподарської продукції відповідно до вимог СОТ-СФС. Основне завдання проекту — допомогти внести зміни до нормативно-правової бази. З минулого року працює ще один доволі важливий проект “Тасіс”: надання підтримки малим та середнім підприємствам на селі — механізм фінансування. Третій проект — поліпшення послуг логістики і маркетингових каналів для сільськогосподарських малих і середніх підприємств. Четвертий — страхування ризиків в аграрному секторі — за кілька місяців розпочнеться. І, нарешті, цього року запрацює проект у рамках програми “Бістро”, який опікуватиметься проблемами розвитку органічного землеробства. Думаю, що за всіма напрямами ми одержимо очікувані результати”.
За словами керівника проекту пана Дітріха Трайса, конче потрібно знайти спосіб поінформувати суспільство про цю проблему, адже багато хто із споживачів не уявляє собі її масштабів. “Наша прес-конференція — перший захід у рамках цієї програми, — сказав пан Трайс. — Надалі ми охопимо своїми заходами дев’ять областей України: Вінницьку, Одеську, Львівську, Закарпатську, Дніпропетровську, Луганську, Сумську, Кіровоградську, Харківську. Запрошуватимемо засоби масової інформації, управління сільського господарства, представників податкових органів. Нам потрібно переконати громадськість у тому, що ця проблема не якась далека, вона стосується кожного, адже всі ми щодня їмо те, що виробляють українські сільгосптоваровиробники. Одна з цілей проекту — поліпшити законодавчу базу в цій царині, адаптувавши її до світових та європейських стандартів”.


Взяв участь у прес-конференції і заступник начальника Головної державної інспекції захисту рослин Міністерства аграрної політики Анатолій Семененко. Він, зокрема, зауважив: “Нормативно-правове поле діяльності суб’єктів господарської діяльності визначено, але, на жаль, у нас немає культури використання засобів захисту рослин і їх придбання”. Крім того, пан Семененко повідомив, що торік з участю Міністерства аграрної політики, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охорони здоров’я відбулося понад 3000 контрольних перевірок на дотримання вимог чинного законодаства юридичними та фізичними особами, за наслідками яких притягнуто до кримінальної відповідальності 1758 осіб. Посмішку в присутніх викликала загальна сума накладених за результатами цих рейдів штрафів — 5000 гривень. Звісно, ця цифра не надто лякає величезну армію шахраїв, для яких український ринок засобів захисту рослин є ласим шматочком, якщо хочете, полем, де можна виростити високий фінансовий врожай завдяки підробній продукції.
 Якнайширше інформування населення, певно, є запорукою успіху проекту. На цьому так чи інакше наголошував практично кожен з виступаючих. Зважаючи на журналістський аншлаг, який зібрала пілотна прес-конференція, а також силу-силенну запитань, якими медійники засипали учасників зібрання, проект набуде широкого розголосу. Зі свого боку “Пропозиція” намагатиметься тримати руку на пульсі подій, а відтак робитиме свій вклад у процес оцивілізовування аграрного ринку. Оригінальні препарати мають перемогти підробки. Від результату цього двобою залежить, без перебільшення, здоров’я нації.


Олексій Рижков

Інтерв'ю
Російська агресія вдарила по всій вітчизняній аграрній сфері – від фермерів до агрохолдингів. Про те, як великі агрокомпанії справляються з проблемами, які навалилися на сільгоспвиробників нинішньої весни, і ще й примудряються допомагати... Подробнее
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее

1
0