Спецможливості
Статті

Захистимо насінники козлятнику східного від шкідників (повна версія)

05.06.2008
689
Захистимо насінники козлятнику східного від шкідників   (повна версія) фото, ілюстрація
За десять років користування травостоєм козлятнику східного в зоні західної частини Лісостепу (Тернопільщина) на ньому було виявлено і досліджено 15 видів шкідників.

Різні шкідники по-різному шкодили козлятнику. Одні пошкоджували коріння та бульбочки, а інші — надземні органи (листя, стебла, бутони, квіти, насіння). Від пошкоджень знижувався врожай біомаси та насіння і погіршувалася їх якість.
80% дорослих фітофагів мігрує на травостої козлятнику із сусідніх полів старовікових посівів багаторічних бобових трав або з бур’янів. При цьому у фазі стеблування — початку бутонізації спостерігається крайовий принцип заселення шкідників. Більшість шкідників концентрується на краях поля і лише згодом розселяється до центру.
Ця особливість слугувала основою під час визначення способів захисту насінників козлятнику від шкідливих комах.


Аналіз результатів польових дослідів свідчить, що за суцільної обробки посівів козлятнику східного чисельність шкідників відновлювалася до контрольного рівня за 23–25 діб, а за крайових обробок — за 17–19 діб. Пошкодженість травостоїв козлятнику за суцільних обробок у фазі стеблування не перевищувала 2–3%, за крайових, відповідно, — 4–5% і на контролі — 25–30%. Істотної статистичної різниці в урожайності насіння між суцільними і крайовими обробками ми не виявили. Проте на варіантах з крайовими обробками проявлялося значне зниження затрат на обробку, ввосьмеро-вдесятеро зменшувалися витрати пестицидів. Ми виявили, що в умовах західної частини Лісостепу на варіантах захисту насінників від шкідників козлятник східний повніше реалізує свою насіннєву здатність. Так, на варіанті крайової обробки препаратом Бі-58 новий урожайність насіння становила 0,22–0,30, на варіанті суцільної обробки — 0,24–0,32 т/га, що на 0,03–0,05 т/га більше, ніж на контролі з HIP05 — 0,02 т/га .
Хімічний захист насінників козлятнику східного у фазі початку бутонізації позитивно впливає не тільки на насіннєву продуктивність, а і на якість його насіння .
Різні способи хімічної обробки насінників козлятнику східного позитивно впливали на один із найважливіших чинників, що характеризує якісні показники насіння, — масу 1000 шт. насінин. На варіанті крайової обробки маса 1000 шт. насінин була на 0,65 г, на варіанті суцільної обробки — на 0,93 г більшою до контролю, де вона становила 6,72 г.
Під дією хімічного захисту насінників зросла і середня схожість насіння, відповідно, на 6,8 і 8,3% до контролю, де вона становила 82,4% .
Наші дослідні дані свідчать, що в умовах західної частини Лісостепу України доцільно проводити крайові обробки насінників козлятнику східного у фазі бутонізації Бі-58 новим, 40% к.с., з нормою витрати 0,8 л/га. Це дає змогу додатково отримати 30 кг/га насіння, або до 9000 грн/га грошових надходжень, що вп’ятеро-вшестеро перекриває витрати на проведення хімічної обробки проти шкідників.


В. Савенко,
канд. с.-г. наук, доцент, завідувач
кафедри регіональної економіки
та екології Бучацького інституту менеджменту і аудиту

Інтерв'ю
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських
Восени 2018-го гіпермаркет «Ашан Україна» запускає проект «Фермерські товари» - на полицях магазинів будуть продаватися продукти, поставлені безпосередньо українськими фермерами. Про те, як

1
0