Спецможливості
Статті

Карбамідно-аміачна суміш — західноєвропейський стандарт (повна версія)

05.06.2008
2219
Карбамідно-аміачна суміш — західноєвропейський стандарт   (повна версія) фото, ілюстрація
В Європі постійно зростають обсяги використання КАС (карбамідно-аміачних сумішей), особливо на ріпакові та зернових. Важливими підставами для зростання популярності цього виду мінеральних добрив є передусім можливість їх точного розподілу під час внесення та комбінування КАС із засобами захисту рослин.

Що таке КАС?


КАС — це рідке азотне добриво, яке містить  28% азоту за масою (7% — нітратна форма, 7% — амонійна та 14% — амідна). Густина добрива становить 1,28 кг/л, тому 100 л КАС містить 36 кг азоту в д.р. За температури 20°С 1 л карбамідно-аміачної суміші важить 1,28 кг, що значно важче води.
КАС викликає корозію, тому матеріали, з яких виготовляють частини обладнання, через які проходить добриво, мають бути стійкими до корозії. Це означає, що деталі з латуні, заліза чи алюмінію не можна використовувати в такому обладнанні. Добре придатні кераміка, нержавіюча сталь або пластмаса. Більшість обприскувачів іноземного виробництва пристосовані для внесення карбамідно-аміачної суміші.
При внесенні КАС 15-40% їх залишається на листі, а 30-80% від цієї кількості  вже на протязі 48 годин засвоюється рослинами.


Застосування КАС на ріпакові


Карбамідно-аміачну суміш можна вносити перед сходами разом з внесенням гербіцидів (Бутизан 400, Комманд 48). Використання КАС через три дні після висіву до стадії формування першої пари листків забороняється.
Навесні можна проводити підживлення озимого ріпаку з використанням КАС. При цьому перше внесення (50–60% потреби) проводять наприкінці фази вегетаційного спокою на підмерзлі чи вкриті інеєм рослини. При відтаванні рослини КАС стече з неї і не спричинить ніякої шкоди. Але слід пам’ятати, що не можна вносити КАС на рослини, слабко вкриті інеєм, або при високих коливаннях температури (вдень — 10°С, вночі — 5°С).
Перше підживлення у вигляді КАС також не можна проводити на ослаблені або пошкоджені морозом посіви, особливо якщо у рослин недостатньо розвинена коренева система.
Друге внесення (40–50% потреби) проводять на початку фази стеблування. Від стадії початку формування бутонів внесення КАС потрібно проводити із застосуванням спеціальних шлангів — рукавів до розпилювачів.
На сьогодні є достатньо досвіду використання КАС з нормою витрати 50 л/га разом з внесенням регулятора росту (0,75–1,5 л/га Фолікуру) за висоти рослин 30–40 см. При цьому відповідно зменшується загальна кількість азоту, що вноситься.
Загалом, підживлення рідкими добривами проводять тоді, коли рослини сухі (мають восковий наліт), за температури не вище 20°С та не під час сильного сонячного випромінювання.
Щодо ярого ріпаку, то перше внесення — приблизно 70% загальної потреби (50–70 кг азоту в д.р.) — проводять перед висівом із загортання у грунт або в комбінації із внесенням гербіцидів. Друге внесення проводять також на початку фази стеблування.


Вибір розпилювачів


Для комбінованого внесення із засобами захисту рослин (гербіциди, інсектициди, фунгіциди) з початку вегетаційного періоду до фази стеблування використовують звичайні струминні розпилювачі. У разі використання карбамідно-аміачної суміші у чистому вигляді з початку вегетації до стадії формування бутонів використовують розпилювачі з п’ятьма отворами. В комбінації з низьким робочим тиском (AD-розпилювачі 1,5-2,0 бар  та  ID-розпилювачі 2,0-4,0 бар) формується велика крапля яка добре переноситься рослинами. З початку фази стеблування, а також під час несприятливих умов (довготривалі періоди дощів) рекомендується використання спеціальних шлангів-рукавів.


Підсумок


Зростаюче використання карбамідно-аміачної суміші базується, з одного боку, на господарських та техніко-технологічних перевагах (зменшення кількості робочих процесів, наприклад, при внесенні засобів захисту рослин, точний розподіл добрив на одиницю площі як за шириною, так і довжиною), з іншого боку, — на цінових перевагах. Так, у середньому вартість КАС у Європі менша на 30 євро/т порівняно зі звичайними (кристалічними) формами азотних добрив. Інша цінова ситуація з КАС в Україні, ціни на яку інколи є навіть вищими за звичайні форми азотних добрив, а виробництво перших орієнтоване в основному на експорт. Тому дальший рух виробників КАС до українського селянина з таким важливим продуктом бачиться цілком необхідним задля підвищення як урожайності, так і переходу до нових, ефективніших, підходів щодо азотного живлення рослин. Слід зазначити, що, завдяки КАС, споживання поживних речовин відбувається набагато швидше, а їх дія значно надійніша, ця форма добрив дає змогу застосовувати комбінації із засобами захисту рослин та значно впливає на зростання врожайності також під час посушливих умов.


Олаф Гауе,
"НПЦ Лембке"

Інтерв'ю
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0