Спецможливості
Статті

Наше кредо — не приховувати власні ноу-хау

05.06.2008
708
Наше кредо — не приховувати власні ноу-хау фото, ілюстрація
Останні років десять стали показовими для вітчизняної харчової промисловості. За оприлюдненими даними, випуск продуктів харчування в Україні зріс на 56%, а темпи розвитку переробної галузі нині є найвищими в Європі. І ось тут, переконана, варто поміркувати над тим, чи змогла б вітчизняна харчова промисловість працювати в нових умовах без допомоги такої потужної структури, як ветеринарна галузь? Адже питома вага вітчизняної продукції в загальному обсязі продуктів харчування на нашому внутрішньому ринку — 96%. Ми споживаємо українське і глибоко переконані в його високій якості. Над цими та іншими питаннями ми й поміркуємо сьогодні з генеральним директором корпорації “Укрзооветпромпостач” Василем Трохимовичем Лісовенком.

Василь Лісовенко. Міжнародні інтеграційні процеси, які корінним чином стосуються й України, як ніколи масштабно поставили перед нами завдання якості і безпеки продуктів харчування, передусім тваринного походження. Адже бути конкурентоспроможними виробниками в європейській спільноті і не дотримуватися міжнародних вимог щодо виробництва продуктів — поняття несумісні. Тому професійне кредо спеціалістів ветеринарної медицини (а ви знаєте, що ми стоїмо на варті охорони здоров’я людства) набуло нового, ширшого змісту. Ми, як ніколи, чітко усвідомлюємо: безпечну продукцію можна отримати лише від здорових тварин. А в забезпеченні цього якщо не основну, то принаймні надзвичайно велику роль відіграють виробники товарів зооветеринарного призначення.


Сьогодні ми одними з перших в Україні не просто підтримали стандарти GMP та ISO, а й запровадили виробництво лікувальних і профілактичних засобів для ветеринарної медицини за міжнародними стандартами, тому й стали найбільшими в Україні виробниками і постачальниками товарів зооветеринарного призначення.


КОР. Василю Трохимовичу, для багатьох спеціалістів тваринницьких господарств вулиця Васильківська, 16, у Києві — це найвідоміша адреса. Чому?


Василь Лісовенко. Тут знаходиться центральний офіс корпорації “Укрзооветпромпостач”, яка є на сьогодні сучасним виробничо-науковим та навчально-впроваджувальним комплексом з розгалуженою товарозбутовою мережею філій, регіональних центрів сервісного обслуговування та аптек. У нас працюють не багато-не мало 550 висококваліфікованих лікарів ветеринарної медицини, вчених та практиків. Ми послідовно здійснюємо дослідницько-конструкторські роботи, маркетингові та моніторингові дослідження, постачальницько-збутову та лікувально-профілактичну діяльність.
 Нині наше базове підприємство — ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач” забезпечує виробництво сучасних ефективних лікувальних засобів із застосуванням технологій, адаптованих до вимог GMP. Освоєно випуск понад 120 найменувань препаративних форм лікарських засобів.
У своїй діяльності підприємство тісно співпрацює з науковими установами України щодо розробки ліків та технологій їх застосування, веде пошуки ефективних високих технологій виготовлення засобів захисту здоров’я тварин відповідно до епізоотичної ситуації та вимог споживачів, працює над удосконаленням сервісного обслуговування покупців якісними ветеринарними товарами та послугами за досить прийнятними цінами.


КОР. Лікарські засоби виробництва ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач” добре відомі не лише в Україні, а й за її межами. Я це зрозуміла під час одного міжнародного ветеринарного форуму, який у серпні проводився в Києві...


Василь Лісовенко. Так, сьогодні ВАТ називають підприємством міжнародного масштабу, яке ділиться із замовниками власним досвідом, реалізує їм продукцію високої якості. Наразі підприємство експортує продукцію власного виробництва до країн СНД, Румунії, Китаю, Монголії, Іспанії, Польщі, в арабські країни. А про те, що ця продукція справді є зразком якості, безпеки та ефективності, свідчать отримані нагороди — Диплом загальнонаціонального конкурсу “Вища проба” та перемога у номінації “Кращий виробник ветеринарних препаратів” на І Міжнародному конгресі спеціалістів ветеринарної медицини України.


КОР. Справді, нагороди престижні. Щоб їх вибороти, напевно, потрібні якісь надзвичайні справи...


Василь Лісовенко. А ми й не приховуємо свої, якщо можна так сказати, родзинки, цікавинки, ноу-хау у виробничому процесі. Візитною карткою підприємства є дослідно-експериментальний цех, який виробляє ін’єкційні ветеринарні препарати, що не підлягають фінішній стерилізації. Тобто вони виготовляються в асептичних умовах — у так званих чистих зонах. Уперше цю технологію було застосовано в космічній промисловості, а згодом — у фармації. В галузі ж ветеринарної медицини України її вперше запровадило саме ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач”. Цех працює вже три роки, і ми цим пишаємося.
 За цей короткий термін тут впроваджено у виробництво 10 препаратів, що виготовляються на основі вітчизняної та імпортної сировини, сертифікованої відповідно до вимог GMP. Це Левомізол, Фарматил, Нововерм та інші. Якщо на інших виробничих лініях підприємства на кінцевому етапі ще застосовується автоклавування (термічна обробка продукції), то механізм роботи згаданого цеху полягає у створенні надлишкового тиску стерильного повітря (тобто з навколишнього середовища повітря до чистих зон не потрапляє). Саме таким чином і забезпечується повна стерильність. Як ви зрозуміли, мета роботи цеху — працювати за міжнародними стандартами, отримувати продукцію найвищої якості, навчати кваліфікований персонал. А в майбутньому — побудувати модуль, який відповідав би вимогам GMP, і здійснити його сертифікацію.
 Не секрет, що виробництво за системою GMP — це передовсім недопущення отримання неякісної продукції. Взявши це за основу у своїй діяльності, ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач” освоїло нові підходи до виробництва препаратів, максимально охопивши численні напрями: виробництво антибіотиків, антибактеріальних, антигельмінтних, протипаразитарних, вітамінних препаратів, виготовлення мазей, екстрактів рослин тощо. Спеціалістами розроблено низку унікальних препаратів на основі авермектинового комплексу для боротьби з ендо- та ектопаразитами. Приміром, до складу Немасектину, замість традиційних двох-трьох компонентів, введено вісім. Нашим ноу-хау також є оригінальний препарат Актофіт, який надзвичайно ефективно діє проти шкідників сільськогосподарських культур при вирощуванні овочевих, картоплі (зокрема, проти колорадського жука), хмелю, в садівництві, у виноградарстві, для обробки лісопаркових масивів, декоративних рослин. Продукцію, оброблену Актофітом, можна вживати в їжу вже через 24 години.


КОР. Василю Трохимовичу, востаннє, коли я була на вашому підприємстві, Ви з гордістю продемонстрували мені й ще кільком журналістам нові мазі для лікування проблемної шкіри... у людей. Зовсім не ветеринарний препарат, чи не так? Є вже відгуки на нього?


Василь Лісовенко. Як ви пам’ятаєте, в мазевих формах препаратів (“Живильна”, крем-емульсія “ДЕК”) підприємство зробило ставку на натуральний, природний, склад. Це і зумовило високу популярність препаратів у медицині взагалі. Цей факт спонукав фахівців підприємства ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач” розробити серію препаратів Vitaline — лікувальних засобів для проблемної шкіри у людей. Приміром, крем-емульсія “ДЕК” і мазь “Живильна” — це антибактеріальні засоби, до складу яких входять природні компоненти. Унікальність їх виробництва полягає у тому, що екстракція трав здійснюється гідрокавітаційним методом та вуглекислотою, завдяки чому досягається висока концентрація біологічно активних речовин і максимальне їх збереження.
Не мають аналогів в Україні й такі розробки ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач”, як бальзам “Стимул” та штучно мінералізована лікувальна вода “Будьте здорові-1, -2, -3” торгової марки “Житня гора”. Бальзам “Стимул” — це наш спільний проект з фахівцями Інституту шовківництва. До складу бальзаму входить екстракт грени тутового шовкопряда, екстракт плодів глоду та шипшини. На думку медиків, це високоякісний лікувальний і тонізуючий засіб.


КОР. Усе ж повернімося до тваринницької галузі. Що нового зроблено в галузі кормовиробництва? Адже від годівлі тварин багато в чому залежить їх здоров’я...


Василь Лісовенко. Ми — активні учасники ринку кормів для тварин усіх видів та вікових груп, адже виробляємо весь асортимент преміксів, білково-вітамінно-мінеральних добавок і комбікормів на Таращанському заводі та у філії в с. Плахтянка Макарівського району (обидва на Київщині). До речі, обидва заводи працюють в автоматичному режимі і виробляють продукцію, яка відповідає усім європейським вимогам.
На дослідному заводі із виробництва ветеринарних препаратів ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач” (с. Плахтянка Макарівського району) закінчено випробування технологічної лінії для виробництва преміксів потужністю 15 тонн за зміну (до речі, лінія унікальна, адже другої такої в Україні не існує!). Тут змонтовано устаткування, яке забезпечує точне дозування та якісне змішування компонентів. Процес виробництва повністю автоматизовано, його управління, облік сировини та готової продукції, дотримання параметрів технології ведеться за допомогою комп’ютерної системи відомих фірм.


КОР. А чи можна виготовляти на цьому обладнанні невеличкі партії кормів для селянських та фермерських господарств?


Василь Лісовенко. Так, це цілком реально. Сьогодні ми маємо можливість випускати на замовлення споживачів 0,5%, 1,0 та 5,0% премікси, вітамінні та вітамінно-мінеральні концентрати і БВД для курей, качок, гусей, перепелів, фазанів, поросят, підсвинків, свиноматок, свиней на відгодівлі, телят, корів, овець, коней, кролів, нутрій, шиншил, риби, в т.ч. басейнової.
Сьогодні потужність комбікормового заводу в Таращі — 120 тонн продукції за добу. Особливістю його роботи є суворе дотримання ретельно складених рецептур. У цьому році комбікормовий завод планує налагодити випуск кормів для дрібних тварин (собак та котів).


КОР. Це реалії “Укрзооветпромпостачу”. А що в планах?


Василь Лісовенко. В планах — зробити те, чого сьогодні в Україні не робиться. Суть цього ноу-хау в тому, що ми спільно з науковцями, завдяки новим технологіям, визначатимемо рівень дефіциту мікро- та макроелементів в організмі тварин. За цими даними проводитимемо корекцію, вводячи дефіцитні компоненти у премікси і спеціальні корми. Це повністю руйнує традиційні стереотипи щодо застосування загальноприйнятих норм у годівлі тварин, які не враховують реальні потреби організму.


КОР. Напевно, нині не існує жодної галузі, яка б не страждала від підробок продукції. Чи доводилось вашому підприємству стикатися з такими прикрими фактами?


Василь Лісовенко. На жаль, доводиться констатувати, що цивілізований ринок ветеринарних товарів поки що перебуває на стадії формування, що дає змогу існувати і тіньовому ринку. Маркетинговими дослідженнями підтверджено: серед лікувальних засобів гуманної медицини нараховується 7–12% фальсифікатів, у ветеринарній медицині їх не менше. У зв’язку з цим стратегія нормального функціонування підприємств — членів корпорації “Укрзооветпромпостач” — неможлива без створення механізму громадського контролю за дотриманням правил на ринку лікувальних препаратів і послуг згідно з чинним законодавством, створення спільної бази даних маркетингових досліджень та системи юридичного супроводу, видання єдиного каталогу веттоварів, дозволених для продажу. Прийнято рішення, згідно з яким на базі корпорації “Укрзооветпромпостач” буде акумулюватися вся інформація про фальсифікати та неякісну продукцію на ринку веттоварів.
Узгоджено, що питання підвищення кваліфікації працівників виробничої і товарозбутової сфери у ветмедицині необхідно вирішувати в Національному аграрному університеті з активним використанням матеріально-технічної бази корпорації, ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач”, ДП “Укрветпромпостач”, “Бровафарми”, Інституту ветеринарної медицини, Центральної державної лабораторії ветмедицини тощо.


КОР. Багато чого вже зроблено, багато чого заплановано зробити...І всеж таки, як би Ви сформулювали головну мету діяльності корпорації?


Практикуючий лікар ветеринарної медицини, забезпечений профілактичними і лікувальними засобами, інструментарієм, юридично грамотний, озброєний сучасними знаннями й інформацією щодо інфраструктури ринку ветеринарних засобів і послуг — основа нашого спільного благополуччя. Про нього — головна турбота корпорації і ВАТ ВНП “Укрзооветпромпостач”. Без перебільшення, ми багато робимо задля того, щоб наші фахівці ветмедицини відчували себе впевненими в завтрашньому дні. Передусім це виробництво якісних і доступних ветеринарних медикаментів, по-друге, розширення товаропровідної мережі, по-третє, надання робочих місць лікарям ветмедицини як реалізаторам ветеринарної продукції, сприяння приватній ветеринарній практиці та страхуванню тварин. До цього варто додати видавництво інформаційного друкованого органу — газети “Здоров’я тварин і ліки” — про досягнення сучасної ветеринарної науки і практики, поради щодо організації ветеринарної справи і застосування вітчизняних препаратів. Та все ж нашим головним завданням залишається задоволення потреби на рівні села якісними веттоварами та послугами. Бо ж пам’ятаєте відомий вислів про те, що, лікуючи тварину, ветеринар лікує людство?


Розмову вела
Наталія Черешинська

Інтерв'ю
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее

1
0