Спецможливості
Статті

Впровадження нових сортів озимої пшениці у виробництво — шлях до збільшення рентабельності ії вирощування

05.06.2008
1634
Впровадження нових сортів озимої пшениці у виробництво — шлях до збільшення рентабельності ії вирощування фото, ілюстрація
Озима пшениця — основна продовольча культура в нашій державі. Саме її врожайність і рентабільність вирощування значною мірою визначають ступінь добробуту сільскогосподарських товаровиробників. На превеликій жаль, середня врожайність цієї культури в Україні в 2,5 раза нижча, ніж в країнах Західної Європи. Такий стан речей обумовлений багатьма чинниками, одним із яких є використання для посівів насіння невисоких репродукції та застарілих сортів, що не відповідають сучасним вимогам високоінтенсивного землеробства.

В сучасних умовах, коли сортооновлення відбувається протягом 6–8 років, дослідження в селекційних центрах світу і України направлені на створення нових високопродуктивних сортів з високим потенціалом врожайності, підвищеною стійкістю до комлексу хвороб,  неспроятливих погодних умов, та високими показниками якості зерна.
Саме тісна співпраця спеціалістів агрофірми "Сади України" з провідними селекційними центрами (Селекційно-генетичний інститут, Інститут фізіології та генетики рослин, Миронівський інститут пшениці та інші) обумовила отримання високих щорічних врожаїв. Так, в 2002 році середня врожайність озимої пшениці становила 64,8 ц/га. На окремих полях по попереднику чорний пар в цьому році була отримана врожайність 76–80 ц/га (табл.). Такі результати стали можливими завдяки дотриманню сучасних технологій вирощування озимої пшениці і використанню найсучасніших сортів.
У 2003 році склались вкрай несприятливі погодні умови для перезимування озимої пшениці.


Найкращими в цьому році показали себе такі сорти як: Вікторія одеська, Ятрань-60, Донецька-48, та російський сорт Єрмак. Господарські характеристики сортів озимої пшениці, які в останні роки вирощуваються в Агрофірмі, наведені в таблиці. 
В останні роки зими характеризуються невисокими мінусовими температурами, і загибель озимої пшениці від вимерзання протягом останніх 6–8 років майже не відмічалась. Але при цьому на перезимівлю озимої пшениці впливає низка інших несприятливих факторів: утворення крижаної кірки, початок вегетації озимої пшениці під час тривалих відлиг, пізні заморозки, які можуть пошкодити врожай. Такі кліматичні зміни цілком вкладаються в глобальну концепцію потепління. У звя’зку з цим наші спеціалісти почали вивчати сорти селекції наших найближчих сусідів — росіян, де селекція на стійкість до крижаної кірки ведеться досить тривалий час (Тарасівська дослідна станція, Інститут сорго та інших зернових культур, Краснодарський науково-дослідний інститут сільського господарства ім. Лук'яненка). Реанімація зрошення на півдні нашої країни обумовлює необхідність пошуку нових сортів озимої пшениці, які були б більш придатними, ніж існуючі.


У цьому плані наши спеціалісти вважають за необхідне звернути увагу на сорти озимої пшениці селекції Інституту полівництва та овочівництва м. Нові Сад (Сербія та Чорногорія), які є одними з найкращих у Європі як за якістю та стійкістю до хвороб, так і величиною генетичного потенціалу — до 120 ц/га.
Низку сортів вищенаведених селекційних установ було висіяно у 2003 році в Кегичівському районі Харківської області. Протягом холодного періоду відслідковувалась дінаміка накопичення та витрати вуглеводів, за кількістю яких можна визначити зимостійкість. Штучне проморожування рослин сортів озимої пшениці: Стамена, Софія, Русія, Батько, Краснодарська 99, Победа 50 показало, що критичними температурами для цих культур є — 16...17°С. Такий добре відомий сорт, як Безоста 1, що широко використовувався на півдні нашої країни (загальна площа доходила до 2–3 млн. га), має критичну температуру — 15...16°С. Таким чином, зимостійкість вищенаведених сортів озимої пшениці не може бути, за попередніми данними, перешкодою для їх вирощування на півдні і південному заході країни.


 На сьогоднішній день, за експертними висновками спеціалістов Інституту ім. Юрьєва, потенційна врожайність вищезазначених сортів становить від 70 до 90 ц/га. Запланований семінар День поля із вирощування озимої пшениці дасть змогу ознайомитись з новими сортами та технологією  їх вирощування широкому колу аграріїв.
Високорепродуктивне насіння (із наведених в цій статті сортів озимої пшениці) можна бути придбати в агрофірмі Сади України.


О. Зайцев,
президент агрофірми “Сади України”,
В. Ковальов,
зам. директора з наукової роботи,
канд. с.-г. наук

Інтерв'ю
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агріте­ма" своїми біорішен­ня­ми кар­ди­наль­но змінює підхід до зем­ле­роб­ст­ва. Про біоінно­вації, які по­над 10 років компанія на­дає аг­раріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.
Rebiyar1
Сьогодні наш співрозмовник — Антуан Ребійар, бізнес-директор New Holland Agriculture в Україні, Молдові, країнах Балтії та Фінляндії. Він живе та працює в Україні вже понад чотири роки, втім, для

1
0