Спецможливості
Статті

Буркун білий однорічний, сорт Херсонський сувенір

05.06.2008
6664
Буркун білий однорічний, сорт Херсонський сувенір фото, ілюстрація
Брат, в запыленных сапогах, Швырнул ко мне на подоконник Цветок, растущий на парах, Цветок засухи желтый донник. Я встал от книг и в степь пошел… Ну да, все поле — золотое, И отовсюду точки пчел Плывут в сухом вечернем зное. І. Бунін

Отже, буркун. Але мова піде не про жовтий буркун і не про білий (це, як відомо, дворічні види), а про відносно нову рідку та перспективну рослину — буркун білий однорічний, сорт Херсонський сувенір.


В Україні вирощують близько 10 видів буркуну, серед них лише два однорічних сорти: Херсонський сувенір і Донецький. Ця рослина, перш за все, дуже цікавить бджолярів, також вона перспективна для тваринництва та виробництва лікарської сировини. Господарства, які вирощують буркун, — завжди з медом і з кормами. Наприклад, в Америці буркун — головний медонос країни, завдяки якому бджолярі мають сотні тонн меду. У своєму господарстві ми вирощуємо буркун уже 5 років, насіння добували важко: кілька разів нам, замість однорічного, продавали звичайний дворічний. Річ у тім, що деякі агрономи щиро впевнені (або вдають), що мають однорічні сорти лише на основі того, що в перший рік після висівання деякі сорти буркуну за сприятливої погоди можуть зацвісти у кількості  10–15%, але це не є однорічні сорти. Однорічний буркун 100%-но зацвітає через 2–2,5 місяця після висівання.


Ботанічна характеристика
і біологічні особливості
Рослина однорічна. Корінь стержньовий, потовщений у верхній частині, добре розвинений в орному шарі і глибоко (до 1,5–2,0 м) проникає в грунт. Він успішно витримує посуху, використовуючи вологу з глибоких горизонтів грунту, і виділяє нектар за будь-якої погоди. Тому навіть у найпосушливіше літо бджолярі завжди бувають з медом. Завдяки наявності на корінні бульбочкових бактерій, буркун добре забезпечує себе і наступні культури азотом.
Стебло пряме, розгалужене, зелене у нижній частині, де часто проявляється антоціанове забарвлення. Висота рослини — 1,8–2,5 м. Листки трійчасті, зубчасті, подовжено-овальні. Квітки білі, двостатеві, неправильної форми, пониклі на коротких квітконосах, зібрані в суцвіття —  нещільні китиці завдовжки 15–26 см. Пелюстки квіток покривають одна одну зверху вниз, чашечка зрослолиста з п’ятьма зубчиками. Будова квітки така, що дощ не вимиває нектар. Форма насінини округло-яйцеподібна, поверхня сітчасто-зморшкувата, блідо-жовтого або буро-сірого забарвлення. Насіння жовте з зеленуватим відтінком. Розмір насінини — 1,7–2,2 мм. Насіннєвий рубець маленький, круглий. Маса 1000 насінин — 1,8–2,12 грама.


Розмножується буркун насінням, польова схожість якого не втрачається понад 10 років. Сорт вирізняється низькою (до 1%) твердокамінністю насіння, тому не потребує скарифікації. Вегетаційний період — 120–146 днів. Квітування триває 2–2,5 місяця. Рослина добре запилюється, ентомофільна (бджоли, оси, джмелі). Добре росте на різних типах грунтів, у тому числі на піщаних і солонцюватих. Відносно стійка проти пошкодження фітофагами і хворобами. Сходи ушкоджуються бульбочковим довгоносиком, листковий апарат — гусеницями лучного метелика, насіння  —личинками тихіусів, проте суттєвої шкоди вони не завдають. Сорт може бути використаний як фітомеліорант на старозрошуваних грунтах, а також для поліпшення малопродуктивних природних кормових угідь. За заорювання його на зелені добрива в грунт вносять 150–200 кг азоту, що відповідає приблизно 50–60 т гною на 1 га. Урожайність зеленої маси — 300 ц/га. Сіно — 40 ц/га, насіння — 600–1200 кг/га.
Буркун білий однорічний, сорт Херсонський сувенір, — один з кращих медоносів, який виявив чудові якості при вирощуванні його в різних регіонах СНД. Медопродуктивність висока — 400–600 кг/га. Мед дуже смачний, з приємним ванільним запахом, належить до найбільш цінних медів і ідеально придатний для споживання бджолами під час перезимівлі.


Агротехніка
Висівати буркун можна з ранньої весни: з кінця березня — початку квітня і продовжувати до середини травня. Буркун не вибагливий до грунтів, може рости на найбідніших грунтах, не витримує лише кислих та запливних, тому на кислих грунтах проводять вапнування. Можна його сіяти під зиму: в середині — кінці листопада, щоб насіння не встигло зійти. Цього року ми висіяли буркун 12 травня, квітування почалося в кінці липня, тривало весь серпень і вересень, тобто тоді, коли практично всі медоносні рослини вже відцвіли. Висівали трав’яною сівалкою з міжряддями 15 см, витрата насіння — 20 кг/га. Коли рослина досягла 20 см, ми обробили її гербіцидом Центуріон проти злакових бур’янів, оскільки перед висіванням буркуна там нічого, крім бур’янів, не росло.
Буркун має одну особливість: коли  виростає до 20 см, він начебто призупиняється в рості, а насправді в цей момент  росте не вгору, а вниз, пускаючи глибоке коріння, після чого відростає доволі швидко. Збирають на насіння у фазі побуріння нижніх і середніх кошиків, скошують косаркою на висоті 40 см. Після сушіння обмолочують і очищують на “Петкусі”.
Вирощування буркуну нескладне і досить вигідне з кількох причин: по-перше, це забезпечує бджіл щедрим взятком, як мінімум, на два місяці (цього року ми засіяли буркуном 18 га, і наша пасіка з 100 вуликів дала по 40 кг товарного меду і практично повністю на ньому “пішла в зиму”); по-друге, можна отримати відмінні корми для худоби, недарма латиною буркун білий — Melilotus albus — означає медова конюшина. Якщо скосити буркун через 25–30 днів після початку цвітіння, то за цей час бджоли зберуть достатньо меду, і кормами господарство буде забезпечене (зелена маса, силос, сіно, сінаж); по-третє, буркун збагачує грунт азотом, що досить сприятливо для наступних культур; по-четверте, насіння буркуну однорічного користується великим попитом на ринку, а зібрати його можна від 600 до 1200 кг/га.


Крім того, буркун — прекрасна лікарська рослина, яку можна здавати заготовлювачам лікарської сировини. По-російському він називається “донник”, тому що лікує “донні”, важкі хвороби, особливо у нижній частині черевної порожнини. Збирають верхівки стебел з квітками, найчастіше одні квітки. Багато жінок знає, що буркун, змішаний навпіл з травою центаврії і квітками підбілу лікує хворі яєчники. Приймають по 1/3 склянки напару (одна ст. ложка суміші на 1 склянку води) 6 разів на день протягом 3–4 тижнів. При цьому рекомендовано не жити статевим життям. При грудних хворобах добре допомагає чай з листків буркуну: 30 г/л окропу, п’ють по 1 винній рюмці 30 г щогодини. Експериментальними та клінічними дослідами встановлено, що кумарін — складова буркуну — пригнічує центральну нервову систему, справляє протисудомну та наркотичні дії. За підвищеної збудженості, безсоння, головного болю, неврастенії, істерії, меланхолії, при бронхіті, водянці, болях у кишківнику та сечовому міхурі, а також як молокогінне приймають у три прийоми за 20–40 хв. до їжі (дві чайні ложки настоюють на 1/2 склянки окропу. Експериментально доведено, що буркун однорічний — сильний регенератор печінки. Відмічено також, що він допомагає відновленню функцій кісткового мозку у виробленні лейкоцитів, поліпшує стан після радіоактивного опромінювання. Буркун найкраще захищає та відновлює внутрішню оболонку кровоносних та лімфатичних судин, завдяки чому попереджується утворення тромбозів і емболій (закупорювання судин).

Інтерв'ю
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее

1
0