Спецможливості
Статті

Протруювання насіння соняшнику правильно підібраними препаратами — ЗАПОРУКА ВИСОКОГО ВРОЖАЮ

05.06.2008
2194
Протруювання насіння соняшнику правильно підібраними препаратами — ЗАПОРУКА ВИСОКОГО ВРОЖАЮ фото, ілюстрація

Несприятливі погодні умови і недотримання строків збирання часто призводять до високого обсіменіння посівного матеріалу фітопатогенними мікроорганізмами. Тому передпосівне протруювання насіння — запорука отримання дружних і здорових сходів рослин, про що однозначно свідчить практика вирощування соняшнику.

У 2004 році агрофірма “Геліантус”  разом з кафедрою мікології та фітоімунології Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна розпочали цикл досліджень із визначення фітопатогенної мікрофлори партій  насіння соняшнику, який виріс у різних регіонах України. Посівний матеріал врожаю 2004 року був дуже інфікований збудниками захворювань — обсіменіння мікроорганізмами деяких партій, які пройшли перевірку в лабораторії фірми “Геліантус”, сягала 100%. Серед виділених мікроорганізмів переважали збудники альтернаріозу — гриби роду Al-ternaria. Було виявлено й інші шкідливі патогени — збудники білої (Sclerotinia scle-rotiorum) та сірої (Botrytis cinerea) гнилей, іржі (Puccinia helianthi), фомопсису (Phomopsis helianthi) та ін. Крім того, було виділено  сапротрофні гриби, що призводять до пліснявіння насіння: Mucor sp., Rhizopus sp., Aspergillus sp., Trichotecium roseum тощо. Крім зазначених патогенів, виявили дві партії, заражені збудниками бактеріозу.

В Україні для застосування на соняшнику дозволено використовувати протруйники, які мають різні механізми дії. З метою перевірки їх ефективності було проведено лабораторні досліди, в яких ми оцінювали енергію проростання та схожість насіння, а також біологічну ефективність препаратів.
Як свідчать наведені в таблиці результати, між партіями спостерігаються значні відмінності щодо посівних якостей. Особливо виділяється партія №7, де схожість насіння у контролі становила всього 29%. Треба зазначити, що насіння цієї партії було дуже інфіковане бактеріями. Протруєння  суттєво підвищили енергію проростання та схожість. Однак помітно, що партії соняшнику з низькою початковою схожістю практично не прореагували на обробку фунгіцидами, тоді як варіанти з найбільш високими посівними якостями виявили досить добру позитивну реакцію на препарати, особливо на Дітокс і Роялфло; у цьому разі лабораторна схожість деяких партій насіння перевищила 90%.
Фітопатологічний аналіз  виявив, що посівні якості насіння соняшнику перебувають у зворотній залежності від їх загальної ураженості грибами: що більше інфікована партія, то нижчі її посівні якості. У свою чергу, ефективність протруйників була прямо пропорційна їх активності у пригніченні насіннєвої інфекції, тобто біологічній активності. Із перевірених препаратів найменш ефективним виявився Апрон (діюча речовина — металаксіл). Ефективність Колфуго Супер (діюча речовина — карбендазим) була вищою. І нарешті, найефективнішими  виявились Роялфло (діюча речовина — тірам) та Дітокс (діючі речовини — тірам і карбендазим). Дуже важливим є виявлений факт, що, хоча й помітна загальна закономірність у дії препаратів (зростання біологічної ефективності в низці Апрон — Колфуго Супер — Роялфло та Дітокс), але різні партії насіння соняшнику виявляють диференційовану реакцію на протруйники. Наприклад, хоча Колфуго супер в цілому поступається за ефективністю Роялфло та Дітоксу, але при обробці партії №5 його дія статистично достовірно перевищувала дію Дітоксу. Роялфло був кращий, ніж Дітокс, для партій №4 і №8, а Дітокс, своєю чергою, був значно ефективнішим для партії №1.

Таким чином, результати наших досліджень свідчать, що для підбору найефективніших препаратів попередні лабораторні дослідження є вкрай потрібними. Вони дають змогу визначити, які протруйники мають найвищу біологічну (і господарську) активність, а до яких фітопатогенні гриби толерантні. Щоб одержати гарантовано здорові та дружні сходи соняшнику, треба аналізувати врожай кожної зони або навіть окремих полів, оскільки від однієї партії насіння   до іншої змінюється співвідношення видів збудників хвороб та їх чутливість до хімічних препаратів.
Грунтуючись на результатах наукових досліджень, спеціалісти фірми “Геліантус” виконують роботи з очищення та калібрування насіння соняшнику, використовуючи диференційований підхід до кожної партії, забезпечують ефективний захист культури найбільш придатними у кожному конкретному випадку препаратами. Завершальним етапом процесу підготовки до сівби є інкрустація насіння баковими сумішами, до складу яких входять науково обгрунтовані дози ефективних засобів захисту рослин, макро- та мікроелементів, стимуляторів росту.

Таким чином, у співпраці з науковцями Національного університету спеціалісти агрофірми “Геліантус” здійснюють ефективний фітосанітарний контроль стану рослин соняшнику, починаючи від сівби і закінчуючи постачанням інкрустованого насіння споживачеві.

С.Шамрай,
ст. наук. співробітник кафедри мікології та фітоімунології
доцент ХНУ ім.В.Н.Каразіна,
Д.ОлІйник, агроном
О.РагулЯ, агроном-консультант

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року

1
0