Спецможливості
Технології

Увага! В Україні діє патент на препарат

05.06.2008
848
Увага! В Україні діє патент на препарат фото, ілюстрація
Увага! В Україні діє патент на препарат

Нині у світі розроблено багато препаратів — гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів тощо. Різні комерційні фірми уможливлюють їхню появу і на українському ринку. Однак ці фірми мають зважати на небезпеку порушення прав на інтелектуальну власність і бути обізнаними в тому, як це може статися і які наслідки матиме.

Відомо, що розробка препаратів, технологій їх виробництва, випробовування нових препаратів та інше потребують значних витрат. Тому цілком природно, що для забезпечення виключних прав на свої розробки фірми, які розробили нові препарати, технології, захищають їх патентами на винаходи в своїх країнах ї в країнах, де мають намір вести комерційну діяльність, у тому числі й в Україні.

Патент надає його власнику виняткове право використовувати винахід на свій розсуд, а також забороняти іншим особам використовувати винахід без його дозволу (ст. 28, ч. 2 Закону України про охорону прав на винаходи і корисні моделі, далі — Закон). Закон визначає, що таке використання винаходу. Використанням винаходу, відповідно до Закону, є виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу, застосування такого продукту, пропонування його до продажу, в тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) та інше введення його в цивільний оборот або зберігання його в означених цілях (ст. 28, ч. 2 Закону).

Отже, особою (мається на увазі також юридична особа), яка порушує права на інтелектуальну власність, є особа, що пропонує продукт, який порушує права на інтелектуальну власність до продажу, продає, імпортує (ввозить) та вводить такий продукт в цивільний оборот або зберігає його в означених цілях, і особа, яка його придбала і застосовує.

Тобто права на інтелектуальну власність можуть бути порушені як продавцем, так і покупцем цього продукту.

Яким же чином можна захистити права на інтелектуальну власність і які наслідки може мати порушення цих прав.

Стаття 431 Цивільного кодексу визначає, що порушення права на інтелектуальну власність, у тому числі невизнання цього права чи посягання на нього, тягне за собою відповідальність, встановлену Цивільним кодексом та іншими законами. Цивільний кодекс також визначає, як можна захистити права на інтелектуальну власність. Кожна особа може звернутися до суду за захистом свого права на інтелектуальну власність (ст. 432, п.1 Цивільного кодексу). Суд може: вжити негайних заходів щодо запобігання порушенню права на інтелектуальну власність та щодо збереження відповідних доказів про таке порушення, зупинити пропуск через митний кордон товарів, імпорт яких здійснюється з порушенням прав на інтелектуальну власність, вилучити з цивільного обороту товари, введені у цивільний оборот з порушенням права на інтелектуальну власність, вимагати сплати компенсації тощо (ст. 432, п. 2 Цивільного кодексу).

Виникає питання, як можуть бути порушені в Україні права на інтелектуальну власність, а саме — права на патент, який, наприклад, захищає гербіцид. Можна навести такий приклад.

Використання в Україні препарату, який є гербіцидом, дозволено після отримання свідоцтва про реєстрацію в Управлінні безпеки хімічних речовин Мінекоресерсу України (далі Управління). Комплект документів, який надається разом із заявою про реєстрацію, не містить документ, який свідчив би про те, що вказаний препарат не порушує права на інтелектуальну власність інших осіб. Так препарат, що порушує права на інтелектуальну власність, може бути зареєстрованим в Управлінні та ввезеним в Україну.

Ввезений в Україну препарат може бути купленим на законних підставах у країні, де сплив термін дії патенту на цей препарат. Однак, якщо в Україні патент на цей препарат діє, власник патенту на препарат зможе використати вказані вище санкції проти порушника прав на інтелектуальну власність і заборонити використання цього препарату в Україні.

Не важко собі уявити, що відчуватиме особа, яка придбала цей препарат, сплатила за його випробування, реєстрацію, рекламу і транспортування, а у підсумку не зможе не те, що заробити на цьому, а й навіть не зможе повернути вкладені кошти. Можна також уявити, що відчуватиме особа, яка придбала цей препарат і не зможе його використовувати.

Отже, комерційним фірмам можна рекомендувати для запобігання великим витратам взяти до уваги таке поняття, як “патентна чистота”, що існувало у колишньому СРСР, і перед придбанням препарату або препаратів в інших країнах перевіряти, чи не порушують ці препарати прав на інтелектуальну власність в Україні інших осіб.

Унеможливленню порушення прав на інтелектуальну власність препаратів, які реєструються в Управлінні, також сприяло б включення у комплект документів, які надаються в Управління разом з заявою про реєстрацію препарату документу, який засвідчує, що препарат не порушує прав власності на інтелектуальну власність в Україні інших осіб.

Проте це лише пропозиції.

А поки що кожна особа має вирішувати для себе, який шлях обрати для запобігання порушенню прав на інтелектуальну власність.

Проте багатьох проблем можна уникнути, якщо пам’ятати, що: “в Україні може діяти патент на препарат...”.

Інтерв'ю
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее

1
0