Спецможливості
Статті

Вплив сортів на зростання врожайності та виробництва c.-г. культур

05.06.2008
617
Вплив сортів на зростання врожайності та виробництва c.-г. культур фото, ілюстрація
Вплив сортів на зростання врожайності та виробництва c.-г. культур

Найефективнішим інструментом інтенсифікації агропромислового виробництва у товаровиробників України залишається сорт. Його значення зростає за умови ефективного використання нових сортів сільськогосподарських культур, які пройшли державне випробування та внесені до Державного Реєстру сортів рослин, придатних для поширення їх в Україні. Реєстр сортів рослин 2003 року налічує 3763 сорти, з яких 2573 (68%) — української селекції.

За останні 10 років виробництву рекомендовано 1484 нових сорти та гібриди. Не став винятком і цей рік.В обласних державних центрах експертизи сортів рослин у 2003 році вивчалося понад 1500 сортів та гібридів. Це дало можливість закласти більш як 65 тисяч сортодослідів.

Попередні підсумки державних випробувань показують, що в цей непростий рік до Державного реєстру буде рекомендовано понад 250 сортів та гібридів, що значно поліпшують сортові рослинні ресурси 2004 року.

Товаровиробникам сільськогосподарської продукції вперше буде запропоновано занести до реєстру 5 нових високоврожайних сортів озимої пшениці з продуктивністю 6–7 т/га, що мають зерно найвищої якості, стійкі проти вилягання, осипання, посухи, мають підвищений бал зимостійкості. До таких сортів належать Дріада 1, Кірія, Смуглянка, Херсонська 99 та Пошана.

Крім того, ці сорти мають показники високої стійкості проти найбільш поширених небезпечних хвороб, що дасть змогу значно зменшити витрати хімічних препаратів для захисту рослин та сприяти поліпшенню умов навколишнього середовища.

У Реєстрі постійно зростає питома вага нових сортів ячменю ярого. Якщо в 1991 році їх було 38%, то нині — 63.

На 2004 рік Реєстр поповниться п’ятьма сортами з високими пивоварними властивостями — Соборний, Варіант, Аннабель, Селеніт, Княжий.

Уперше було запропоновано високобілковий сорт гороху — Степовик із вмістом протеїну 26,5–27,8%. Реєстр 2004 року поповнять також сорти, що не осипаються, придатні для механізованого збирання, з різними строками достигання, високоврожайні. Це — Харді, Універ, Плутон, рівень урожайності яких становить 3,5–4,5 т/га. На обласних державних сортодослідних станціях виявлено низку гібридів, особливо ранньостиглої групи (Богун, Магістр, Рональдіс, ЛГ 2306) з рівнем урожайності 90–98 ц/га. Внаслідок цього створено реальну можливість отримання зерна цієї важливої культури у всіх грунтово-кліматичних зонах країни. Ці гібриди мають швидкий стартовий ріст, що відіграє особливо велику роль у початковий період росту та розвитку цієї культури за браку вологи під час появи сходів.

Щодо соняшнику, то до Реєстру вперше буде запропоновано гібриди ранньої групи достигання, такі як Балкан, Титанік, Надійний (рівень урожайності — 25,3–30,6 ц/га). Потенційна врожайність цих гібридів, яку було отримано на обласних державних центрах експертизи сортів рослин, становила 47,9–57,3 ц/га. Вміст олії — 49,8–51,9%.

Звертають на себе увагу гібриди цукрових буряків КВС0148УА, ІЦБ0102. За роки випробування збір цукру становив 85,5–94,9%, цукристість — 18,1–18,9%, вихід цукру — 57–58 ц/га. Гібриди стійкі проти коренеїда, церкоспорозу.

Виділились у випробуванні такі сорти картоплі: Немішаєвська 100 (ранньостигла, врожайність — 235 ц/га, вміст крохмалю — 17,5%, збір крохмалю — 43 ц/га, з добрими смаковими якостями, нематодостійка) та Дара (середньорання, врожайність — 280 ц/га, вміст крохмалю — 16,2%, збір крохмалю — 42 ц/га, з добрими смаковими якостями).

Добре у випробуванні зарекомендували себе сорти сої: Фея, Єлена, Золотиста, рівень урожайності — 22–24 ц/га, вміст білка — 39% та жиру — 23%.

Реєстр поповниться також новими сортами ярої пшениці, з яких 3 сорти — м’якої: Елегія миронівська, Трізо, Печерянка, що характеризуються високою якістю зерна та рівнем урожайності — 31,8–44,5 ц/га і (що пропонується вперше) 4 — твердої: Чадо, Ізольда, Перлина Носівщини, Янтар Луганщини із вмістом білка 14,3–15,2%.

На експертних Радах до внесення в Реєстр’2004 буде запропоновано велику кількість овочевих, баштанних, квітково-ягідних та кормових культур.

Використовуючи сучасний біолого-генетичний потенціал сучасних сортів сільськогосподарських культур, фермер або приватний господар має всі можливості забезпечити постійне зростання виробництва рослинницької продукції — як кількісно, так і якісно, задовольнити потреби населення нашої держави.

В. Волкодав,
голова Державної комісії по сортовипробуванню
та охороні сортів рослин України

Інтерв'ю
    Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки... Подробнее
AgroGeneration є одним із провідних агрохолдингів України не лише за обсягами виробничих площ, а й за операційною ефективністю. Головний напрямок діяльності компанії – виробництво зернових та олійних

1
0