Спецможливості
Агробізнес

ВІДВАНТАЖУЄМО ПОТРОХУ

05.06.2008
716
ВІДВАНТАЖУЄМО ПОТРОХУ фото, ілюстрація
ВІДВАНТАЖУЄМО ПОТРОХУ

Перевалка зернових та олійних культур морськими портами України у вересні 2003 р.

За попередніми підсумками портової вантажопереробки, у вересні 2003 р. через українські морські порти пройшло 514,2 тис. т зернових вантажів. Порівняно з серпнем, обсяги перевалки збільшилися на 267,2 тис. т, що свідчить про незначне, порівняно з минулим сезоном, але все-таки зростання портової перевалки зерновантажів, що відбулося завдяки наявності в Україні деякого резерву, у першу чергу, фуражного зерна, експорт якого і здійснювався. Збільшенню портового вантажообігу зерна також сприяв і дефіцит продовольчого зерна на українському ринку. Але необхідно відзначити, що умов для досягнення торішнього рівня переробки зерна в портах об’єктивно не існує. Для порівняння нагадаємо, що в серпні і вересні 2002 р. портова зернопереробока становила 1,14 і 1,67 млн т, відповідно.

Перевалка зерновых з України на експорт у вересні 2003 р.
Товар
Країна призначення
Обсяг, тис. т
Ячмінь
Кувейт
Мальта
Саудівська Аравія
ОАЕ
35,00
3,10
287,78
45,99
Усього
371,87
Горох
Італія
Іспанія
9,48
4,75
Усього
14,23
Просо
Бельгія
Нідерланди
3,30
2,81
Усього
6,11
Висівки
Туреччина
2,88
Жито
Іспанія
2,14
Загальний підсумок
397,23

У вересні основна маса зерна проходила в режимі експорту — 397,2 тис. т (чи 77,2% загального обсягу перевалки). Партії транзитного зерна становили 45,8 тис. т (8,9%), а імпортні постачання були на рівні 71,2 тис. т (13,9%). Для порівняння, за підсумками серпня, співвідношення експортних, транзитних та імпортних партій зерна, що пройшли через вітчизняні морські порти, становило 52,6%:16,9%:30,5%, відповідно. Таким чином, можна констатувати, що активізація перевалки зернової продукції з початком осені, в основному, відбулася за рахунок збільшення переробки вітчизняного товару.

Фуражний ячмінь був основною експортною зерновою культурою, переробка якої проводилася в портах. Усього за вересень морські відвантаження даного товару досягли 371,9 тис. т, що в загальному обсязі експорту зерна становило 93,6%. Основним одержувачем вантажу залишалася Саудівська Аравія, куди було відправлено морським транспортом 287,8 тис. т ячменю. Постачання ячменю також здійснювали в напрямку ОАЕ (46 тис. т), Кувейту (35 тис. т) і Мальти (3,1 тис. т).

Перевалка транцитних зернових у портах України у вересні 2003 р.
Товар
Країна походження
Країна призначення
Обсяг, тис. т
Ячмінь
Казахстан
Саудівська Аравія
13,69
Данія
Угорщина
8,00
Росія
Саудівська Аравія
0,70
Усього
22,39
Продовольча
пшениця
Казахстан
Румунія
17,65
Казахстан
Туреччина
1,02
Усього
18,67
Фуражна пшениця
Росія
Ізраїль
4,74
Загальний підсумок
45,80

Порівняно з серпнем, у вересні перелік експортованих зерновантажів морським транспортом трохи розширився. Так, у числі експорту були партії фуражного гороху (14,2 тис. т), проса (6,1 тис. т), пшеничних ви-сівок (2,9 тис. т), а також жита (2,9 тис. т).

У режимі транзиту у вересні через українські порти проходили: фуражний ячмінь, продовольча і фуражна пшениця. Загальний обсяг даних вантажів, як уже згадувалося, становив 45,8 тис. т. Основні партії ячменю надходили з Казахстану (13,7 тис. т) і Данії (8,0 тис. т), одержувачами яких, відповідно, були Саудівська Аравія й Угорщина. Щодо транзиту продовольчої пшениці, то вона була винятково казахстанського походження (18,7 тис. т). Товар переправлявся в Румунію (17,7 тис. т) і Туреччину (1 тис. т). Російську фуражну пшеницю (4,7 тис. т) у середині вересня відвантажували в Ізраїль.

Як і в серпні, Україна імпортувала винятково продовольчу пшеницю. Її постачальниками були Франція (39,9 тис. т), Німеччина (27,4 тис. т) і Росія (9,9 тис. т). У загальному підсумку, у вересні в Україну морським шляхом надійшло 71,2 тис. т продпшениці. Для порівняння: у серпні її було поставлено близько 75 тис. т. Товар наприкінці літа надходив з Німеччини (65 тис. т), Казахстану (7,3 тис. т) і Росії (3 тис. т).

Переробкою зерна у вересні займалося дев’ять українських морських портів: Південний, Іллічівський, Одеський, Миколаївський, Херсонський, Ренійський, Усть-Дунайський, Маріу-польський і Білгород-Дністровський. Найбільш активну роботу з зерновими вантажами проводили перші три з них.

Південний порт займався винятково перевалкою ячменю, загальний показник підприємства становив 145,6 тис. т. Весь товар традиційно був закуплений Саудівською Аравією. При цьому, крім експортних партій (134,9 тис. т), через порт також пройшло 10,7 тис. т транзитного казахстанського ячменю. Більше 145 тис. т зернових за вересень вдалося переробити і Іллічівському порту. Підприємство також, в основному, займалося перевалкою ячменю вітчизняного виробництва — 140,7 тис. т, що відвантажувався в Саудівську Аравію (56,6 тис. т), ОАЕ (46,0 тис. т), Кувейт (35,0 тис. т) і на Мальту (3,1 тис. т). Крім цього, портом перероблено 4,7 тис. т транзитної фуражної пшениці з Росії в Ізраїль.

Ячмінь був також основним зерновим вантажем і для Одеського порту, який загалом переробив у вересні 139,7 тис. т зернових. Власне ячменю підприємство відвантажило 76,3 тис. т (одержувач — Саудівська Аравія). В основному, це був український товар, транзитом пройшло тільки 3,7 тис. т ячменю з Казахстану і Росії. Одеський порт також приймав імпортну продовольчу пшеницю (61,3 тис. т), що надходила з Франції і Німеччини, і відвантажував український горох в Італію (2 тис. т).

Вересневі показники інших портів були на значно нижчому рівні. Так, Миколаївський порт, за підсумками місяця, переробив 31,3 тис. т зернопродукції (23,6 тис. т ячменю в Саудівську Аравію, 5 тис. т імпортної продовольчої пшениці з Росії та 2,7 тис. т фуражного гороху в Італію).

Перевалка імпортного зерна в портах України у вересні 2003 р.
Товар
Країна походження
Країна призначення
Обсяг, тис. т
Продовольча
пшениця
Франція
Україна
33,89
Німеччина
Україна
27,42
Росія
Україна
9,89
Усьго
71,20

Херсонський порт у вересні переробив 18,8 тис. т продукції, у тому числі відвантажував на експорт горох (9 тис. т в Італію й Іспанію), просо (6,1 тис. т у Бельгію і Нідерланди), а також жито (2,1 тис. т в Іспанію). Крім цього, в порту проводилася перевалка транзитної продовольчої пшениці з Казахстану в Туреччину (1 тис. т).

Більше 10 тис. т зерна у вересні вдалося також переробити Ренійському морському порту. При цьому дане підприємство працювало з зерном тільки в першій декаді минулого місяця. З початком осені туди почали надходити партії казахстанської пшениці, що транзитом відправлялися у румунські порти (16,2 тис. т). Іншими підприємствами галузі за місяць перероблено менше 10 тис. т зернових.

За період з 1 по 30 вересня, роботу з зерновими вантажами вели наступні оператори: Glencore, Toepfer, W.J. Grain, Fеdсоміn Vest, ТД Aston, DMS, Omega Соммоdіtіеs і United Grain. Лідери перевалки займалися переважно відвантаженнями фуражного ячменю, а також імпортом і транзитом продпшениці. Найактивніше працювала компанія Glencore — більше 180 тис. т, чи понад 35% загального обсягу перевалки зерна. Оператор поставляв фуражний ячмінь (160 тис. т) у Саудівську Аравію, ОАЕ, Кувейт і на Мальту, а в режимі транзиту переробляв казахстанську продовольчу пшеницю (понад 18 тис. т).

Компанія Toepfer експортувала майже 150 тис. т зернових, у тому числі майже 84 тис. т фуражного ячменю. Оператор також приймав імпортну пшеницю 34 тис. і 27 тис. т, відповідно, французького і німецького походження.

Компанія W.J. Grain відправила в Саудівську Аравію велику партію ячменю — майже 125 тис. т. Крім цього, займалася постачаннями фуражного гороху в Італію й Іспанію (9 тис. т), проса в Бельгію та Нідерланди (6 тис. т) і жита в Іспанію (2 тис. т). У загальному підсумку компанія переробила більш 140 тис. т зерна. Показники інших компаній трохи нижчі за трійку лідерів.

За попередніми даними, у вересні лише Іллічівський морський порт займався відвантаженням соняшникової олії — 9,5 тис. т (близько 5 тис. т у Єгипет і 4,5 тис. т в Алжир). У серпні портами було експортовано 18 тис. т української олії. Зниження показників перевалки є підтвердженням того, що зовнішні відвантаження олії під кінець сезону скоротилися через вичерпання запасів готової продукції на олїєжирових заводах, а також низького рівня переробки соняшнику нового врожаю.

Також у вересні українськими портами було відвантажено близько 5,5 тис. т насіння соняшнику. Увесь то-вар проходив у режимі екс-порту, а його переробкою займалися Миколаївський (2,8 тис. т), Одеський (1,9 тис. т) і Білгород-Дністровський (0,8 тис. т) порти. Експорт соняшникового шроту за цей період становив 4,5 тис. т, ріпакового — 0,8 тис. т.

Інтерв'ю
Фінансування по-новому. Як міжнародний бізнес допомагає малим та середнім агрогосподарствам України втриматися на ногах у надскладних умовах. Будьмо відвертими: українських фермерів ніхто особливо не «балував» пільговими умовами співпраці... Подробнее
Микола Горбачов, керівник New World Grain Ukraine (Soufflet Group), президент Української Зернової Асоціації
Для успішного ведення агробізнесу мало виростити і зібрати хороший урожай, потрібно ще вміти його продати. Про основні засади роботи зернового трейдингу в Україні propozitsiya.com розповів

1
0