Спецможливості
Статті

Щоб тютюн став прибутковим

05.06.2008
9717
Щоб тютюн став прибутковим фото, ілюстрація
Щоб тютюн став прибутковим

Тютюн у всьому світі дає можливість здебільшого дрібним селянським господарствам, що мають у володінні невеликий клаптик землі, одержувати стабільні доходи. А тютюнництво в Україні — це ще й робочі місця (як на вирощуванні, так і на переробці), наповнення бюджету через податки на заробітну плату, зростання валового внутрішнього доходу, а отже, зміцнення економіки і підвищення добробуту селян.

Вікові традиції восьми областей України — це підвалина для використання потенційних можливостей, нарощування обсягів виробництва тютюну різних сортотипів згідно з квотою, що у 2004 році становитиме 10% обсягів використання сировини фабриками України. Сировина, вирощена в Україні, має попит не тільки на внутрішньому ринку, щороку збільшується обсяг експорту сировини сигарного напряму, сортотип якого вирощують тільки в Закарпатській області. Проте останніми роками нарощування виробництва тютюну відбувається у центральних областях України, де є надлишок робочої сили, до того ж, значно дешевшої, ніж у західних областях, де відбувся відтік її за кордон з часів занепаду цієї культури.
Із впровадженням державного регулювання ставлення до вітчизняного виробника тютюну кардинально змінилося. Передусім більшість тютюнових фабрик почали співпрацювати з науковими підрозділами, хоча не повною мірою використовують сортовий потенціал українських селекціонерів. Останнім часом до асоціації надійшли і продовжують надходити пропозиції, які свідчать про намір брати активну участь у вирощуванні тютюну, адже початок регулювання закупівлі тютюну збігся з кардинальними реформами на селі. Значна частина фермерів та індивідуальних господарств залишились без заробітку через відсутність ринку збуту продукції. Вирощений тютюн закуповує тютюново-ферментаційний завод і реалізує його переробникові. Тому на посередника покладені великі надії щодо підтримки трудівника села. Останніми роками значна частина заводів авансує виробництво тютюну до 30%, проводить навчання початківців, добирає сорти, затребувані переробником.
Особливість тютюнової сировини, вирощеної у Закарпатті, — це досить високий, до 3,5%, вміст нікотину, висока фізіологічна міцність та добрі фізичні властивості. До того ж, дуже вигідно й те, що у процесі фабричної обробки сировина більшості сортів розширюється в 13–15 разів. Кліматичні умови сприяють розвиткові рослин: вони набувають висоти до 2 м, розмір листка становить 75–80 х 30–35 см.
За оцінкою спеціалістів низки фірм, сировина придатна для виробництва сигар та сигарил як обгортка і начинка. Адже, згідно з вимогами виробництва, вміст нікотину в цих виробах має бути високим, що й забезпечують сорти сортотипу Соболчський. Тільки в Україні (і лише на Закарпатті з його специфічними кліматичними умовами) продукується цей сортотип, і над створенням нових сортів його працюють спеціалісти Закарпатського інституту. Нині лабораторія має свої 4 сорти, вирощувані не лише в західній частині України; створено колекцію цінних сортів, які слугують вихідним матеріалом для селекційного процесу не тільки сортотипу Соболчський, а й для Крупнолистого, Вірджинії, Берлею та Американ. Щорічно у розробці перебувають близько 400 сортозразків, з яких обирають найкращі для виробництва.
Унікальність селекційних розробок України
Від часу влиття інвестицій у тютюнову переробну промисловість великих компаній світу, які використовують для переробки 98% імпортованої тютюнової сировини, вітчизняне виробництво скоротилося до критичного мінімуму, а про селекційні проблеми ніхто й не згадував. Тому, щоб вийти з пропозиціями щодо відродження вітчизняного виробництва, науковці мали запропонувати щось унікальне. Адже у світі надлишок сировини, вона дешева, а Євросоюз дотує виробництво і чітко регулює обіг імпорту та експорту. Тому ринок сировини, як і готової продукції, надто перенасичений. З-поміж вивчених світових сортів наші сорти вирізняються низькою затратністю при вирощуванні (на 30–45% дешевші) і адаптованістю до стресових умов вирощування. В арсеналі наукових установ України є сорти з купажним типом сировини, які при прокурюванні можуть замінити 3–4 сорти; селекційним шляхом одержано готовий напівароматичний тип сировини.
Важливим чинником тютюнового бізнесу є використання доброякісного насіння високоефективних сортів тютюну. У західній частині України широко культивуються сорти угорської селекції, якими можна підтримати стабільні врожаї тютюнового листя, але затрати на насіння та догляд удвічі більші, а агрофон має бути бездоганним. Селекціонери Інституту пропонують уже відпрацьовані нові сорти тютюну, з сировиною яких можна започаткувати нове виробництво вітчизняних марок сигарет та сигар. Насамперед, це перспективні сорти, насінництво яких буде налагоджене лише за наявності замовника.
Гостролист 6 — перспективний сорт середньої групи стиглості з високою стійкістю до хвороб, стабільною продуктивністю в критичних екологічних і технологічних умовах (урожай — 2,6 т/га з виходом вищих товарних сортів до 85% за можливого недотримання ярусності збирання листя, вміст нікотину — до 1,8%). Сухий лист дуже еластичний, під час дегустації одержав високу оцінку. Сировину висушують тіньовим способом, вона має світло-коричневий колір, придатна як начинка у виробництві сигарет високої якості та сигар.
Берлей 4 — перспективний сорт скоростиглої групи, жовтолистий із вирівняним достиганням листя, низькорослий, з 26–28 густо розміщеними листками, які легко можна збирати без механічного пошкодження. Сорт добре адаптований до посухи та браку мінерального живлення і дає стабільні врожаї до 2,4 т/га з виходом вищих товарних сортів до 70%, вмістом нікотину до 1,6 %, з тонкою пористою структурою листка. У процесі висушування листя набуває жовтого або жовто-коричневого кольору і придатне для виробництва сигарет високої якості.
Тенесі 19 — сорт, створений на основі інтродукованого сорту Тенесі-90, зі значними перевагами, що полягають у високій адаптивності та стійкості до пероноспорозу. Сорт середньої групи стиглості, не вибагливий до агротехнічного забезпечення, урожайність — до 2,4 т/га з виходом вищих товарних сортів до 78%, світло-коричневого та коричневого кольору із дуже еластичною тканиною листка, здатною розширюватися у процесі технологічної переробки у 13–15 разів.
Гостролистий 24 — сорт середньої групи стиглості, добре відпрацьований, вирощене елітне насіння на площу 600 га. Сорт добре почувається у різних тютюнових зонах, і його можна вирощувати по всій Україні для одержання сировини коричневого кольору скелетного типу нейтрального смаку з низьким вмістом нікотину (0,8–1%). Сорт виведений на основі імунного інтродукованого сорту Тріумф і характеризується високою стійкістю до вірусних хвороб, що є гарантом його високого потенціалу (фото 1).
Жовтолистий 36 — сорт, занесений до Реєстру сортів рослин України на 2002 рік. Під час екологічного випробування добре зарекомендував себе як у Тернопільській, так і у Вінницькій та Хмельницькій областях. Сорт ранньостиглий, жовтолистий, добре реагує на інтенсивні агротехнічні заходи. За короткий вегетаційний період приватний сектор та фермери можуть добре і без втрат висушити та здати до осінніх дощів 20–23 ц/га високоякісної сировини. Вона має добрий аромат та середній наповнений смак, що характеризує сигарети високої якості (фото 2).
Основні елементи технології вирощування зазначених сортів, вироблені на основі тривалих досліджень
В умовах Закарпатської області на дерново-опідзолених грунтах слід вносити мінеральні добрива роздрібно: під весняний обробіток грунту N50P50K50 і далі, під час другого і третього розпушування міжрядь, підживлювати N20P20K20. Восени під зяб треба вносити 30–40 т гною.
За 7–10 днів до висаджування треба вносити гербіцид з метою здешевлення догляду за рослинами (Стомп, Дуал, Трефлан).
Строки висаджування відчутно впливають на величину і товарну якість сировини, тому оптимальними для даних сортів строками висаджування в поле є перша-друга декади травня.
Оптимальною схемою живлення тютюну сортів сортотипу Соболчський є площа живлення 70x30–35 см, що забезпечує висадження 52–72 тис. рослин/га.
Для максимального накопичення хімічних елементів у сировині тютюну слід проводити вершкування в період 25% цвітіння та обламування пасинків після наростання до 10–12 см.
Обламувати листя треба за технічної стиглості: у 3–4 прийоми — світлих сортів та у 4–5 прийомів — зеленолистих, що значно впливає на товарну і технологічну якість сировини.
Томління листя перед сушінням має тривати: 30–40 год — світлолистих сортів та 60–120 год — зеленолистих — для вирівнювання кольору листка при ламанні трохи недозрілих; перестиглі листки томити не потрібно, натомість швидко вивішувати для інтенсивного сушіння.
Висушувати листя сортів сортотипу Соболчський слід тільки в тіньових сушарнях для формування темних відтінків кольорів, притаманних для даного сортотипову. Листя сорту Жовтолистий 36 можна висушувати під стріхами, в допоміжних приміщеннях і накритих плівкою теплицях.
Для нанизування тютюну треба використовувати тільки новий шпагат з метою обмеження пліснявіння центральної жилки. У разі використання шпагату минулорічного, який уже було використано для вивішування тютюну, слід провести дезінфекцію загальноприйнятими препаратами або пропарити окропом.
Знімати сухе листя треба негайно після висушування центральної жилки та за вологості його, що не перевищує 21%. Рання здача на завод оцінюється на 15% вище за пізні здачі, що сприяє формуванню доброї товарної якості та одержанню значно вищого прибутку. Перестоювання сухого листя в сушарнях часто призводить до його пліснявіння, почорніння, а відтак — до втрати товарних і технологічних якостей.
А. Балян,
канд. екон. наук, директор,
О. Савіна,
канд. біол. наук, завлаб тютюну,
Закарпатський інститут АПВ УААН

Інтерв'ю
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.

1
0