Спецможливості
Статті

Прогноз запасів продуктивної вологи на весну

05.06.2008
2778
Прогноз запасів продуктивної вологи на весну фото, ілюстрація
Прогноз запасів продуктивної вологи на весну

Серед основних факторів зовнішнього середовища, які забезпечують ріст і розвиток рослин, важливе місце належить грунтовій волозі. Оптимальний рівень її гарантує одержання високих і сталих урожаїв сільськогосподарських культур. Джерелом накопичення запасів вологи в грунті на початок вегетаційного періоду є атмосферні опади, що випали восени минулого року та впродовж зимових місяців. Іншими складовими, які впливають на формування запасів продуктивної вологи, є глибина промерзання грунту, наявність і висота снігового покриву на полях упродовж зими та інтенсивність танення снігу весною.
За даними Українського гідрометцентру, значна кількість опадів, сума яких у 1,5–2 рази перевищила середні багаторічні показники, спостерігалась на всій території країни у жовтні, що сприяло насиченню грунту вологою. У листопаді на переважній території, за винятком степової зони, та в грудні повсюди мав місце суттєвий недобір опадів. Унаслідок цього у верхніх шарах грунту перед його замерзанням відбулася значна втрата вологи. У грудні тривалий період утримувалась морозна без опадів погода і відбувалось промерзання грунту, глибина якого в кінці місяця досягала 30–70, а в центральних та північних областях — 80–108 см. У таких умовах запаси грунтової вологи також не поповнювались, а зменшувалися.
Упродовж січня і лютого на тлі значного коливання температури і суттєвого недобору опадів неодноразово утворювався і руйнувався сніговий покрив, висота якого змінювалася від 1 до 20 см, місцями — до 30 см.
Загальна кількість опадів за осінньо-зимовий період коливалася в межах 104–124 відсотків середніх багаторічних показників у степовій та лісостеповій зонах і 120–144 відсотків норми на Поліссі. Дослідження свідчать про те, що в умовах нестійкої зими ефективність твердих опадів не перевищує 30–40 відсотків.
За довгостроковим прогнозом агрометеорологічних умов на 2003 рік, опрацьованим у відділенні “Агроресурси” Інституту гідротехніки і меліорації, весняні процеси розпочнуться у строки, близькі до середніх багаторічних і будуть супроводжуватися хвилями тепла і поверненням холоду.
У березні очікується суттєва позитивна теплова аномалія, внаслідок чого відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми становитиме 1,5...2,5°С. Це прискорюватиме танення снігу і розмерзання грунту.
Активна вегетація озимих культур розпочнеться у другій декаді березня в південних та в третій декаді — на решті територій, що на 3–5 днів раніше звичайних строків. У цей термін здійсниться з’єднання і урівноваження грунтової вологи між верхніми і нижніми шарами грунту.
За розрахунками, запаси продуктивної вологи у метровому шарі під озиминою та на зябу коливатимуться в межах 145–164 мм у степовій зоні, 170–211 — у Лісостепу та 193–238 мм на Поліссі, що порівняно з середніми багаторічними показниками, становитиме переважно 104–115 відсотків, а щодо найменшої вологоємності — 80–95 відсотків (табл.). Цієї вологи буде цілком достатньо для розвитку і росту польових культур весною та на початку літнього сезону. Проте, зважаючи на очікуваний підвищений тепловий режим у квітні, коли середньорічна температура на 1,5...2°С перевищуватиме кліматичну норму, та недобір опадів у травні, слід приділяти увагу агротехнічним заходам, спрямованим на закриття і збереження грунтової вологи, а саме: для руйнування капілярів грунту та знищення випаровування вологи за першої можливості слід провести боронування сільськогосподарських угідь і здійснити сівбу ранніх ярих і зернобобових культур у вкрай ранні та стислі строки.
В. Просунко,
канд. геогр. наук, заввідділом агрометеорологічного
та математичного аналізу
і досліджень ІГІМ УААН

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Переклад колонки Анни Бабіч, експертки з комунікацій та сталого розвитку в сільському господарстві, для видання European Seed Понад 35 років тому, коли британський професор та історик Роберт Конквест опублікував книгу «Жнива скорботи:... Подробнее

1
0