Спецможливості
Статті

Як досягти успіху на ринку плодоовочевої продукції?

05.06.2008
663
Як досягти успіху на ринку плодоовочевої продукції? фото, ілюстрація
Як досягти успіху на ринку плодоовочевої продукції?

Шановний читачу! Ця публікація розрахована на широку аудиторію і призначена як для великих товаровиробників, торговельних фірм, переробних підприємств, державних і фінансових структур, так і для невеликих фермерів, і може зацікавити наукових співробітників відповідного профілю, економістів.
Однозначної відповіді на заголовне запитання немає і не може бути за ринкової економіки, проте існують шляхи, на яких будь-хто з нас може домогтися успіху і процвітання власної справи. Погляньмо на наших європейських сусідів, запозичмо цінний досвід, яким готові поділитися голландці.

Отже, з чого починається шлях становлення прибуткового садівника-овочівника, торговельної фірми, переробного заводу в Нідерландах? Певна річ, з землі, з вирощування продукції. Будь-який, навіть найменший фермер, який має всього 5 гектарів землі, є найбільш значущою, заможною і шанованою людиною. Це означає, що державні й фінансові установи віддають перевагу при виділенні ресурсів, пільг саме йому — через фермерські об’єднання, асоціації. Банки виділяють кошти за наявності так званих оптимальних планів, що передбачають сучасне й ефективне вирощування та реалізацію, тобто весь ланцюжок логістики діяльності. Причому на тривалий термін (за іпотечними позиками) — 40–50 років, а на обладнання і техніку — зазвичай не більше п’яти.
Помідори, огірки, баклажани і паприку в Голландії вирощують у системах закритого грунту, а решту овочів — у відкритому грунті, що зумовлено кліматичними факторами. Мінеральна композиція (смакові якості) продукту, вирощеного в теплиці, є невисокою, проте цикл виробництва цілорічний, і населення і взимку має змогу купувати свіжі овочі.
Для виробництва плодової продукції голландці використовують низькорослі дерева сучасних сортів на карликових підщепах. З таких дерев зручно збирати врожай, вдається уникнути пошкодження плодів. Застосовуються системи крапельного зрошення із захистом від весняних приморозків. Іригаційну систему оснащено детекторами приморозків і так званими “спринклерами” (розпилювачами), що розприскують воду на крону дерев. Під дією холоду на пуп’янках квіток утворюються льодяні колбочки, що й захищає дерево від нічних приморозків до сходу сонця. Система ефективна також у боротьбі з так званою “повітряною посухою”, від якої в наших, українських, садах гине значна частина врожаю. Дає змогу в різні періоди вегетації рослини здійснювати підживлення її мінеральними добривами, контролювати й підтримувати оптимальний рівень вологи у навколокореневій зоні.
Логістика щодо фруктів (овочів) у Нідерландах
Основними лапками ланцюга на шляху становления прибуткового садівництва на ринку (від саду до покупця) є:
1. Вирощування фруктів (посадковий матеріал — саджанці на карликових підщепах; догляд — обрізання, крапельне поливання, боротьба з повітряною посухою й нічними приморозками, підживлення, боротьба з хворобами та шкідниками; збирання врожаю: своєчасне, грамотне — без пошкодження, відповідна тара.
2. Транспортування (треба якнайшвидше доставити фрукти до охолоджуваного складу — 48 год).
3. Передпродажна підготовка (калібрування, пакування, видалення відходів).
4. Транспортування (украй важливі час і умови перевезення фруктів).
5. Зберігання (зовнішній вигляд та смакові якості — мінеральна композиція, соковитість — зберігаються за використання системи Ультра Низького Кисню (УНК, ULO)).
6. Переробка (якість вихідної сировини, технологія — обладнання, якість кінцевого продукту).
7. Маркетинг (вивчення споживчого ринку, відомість торговельної марки — якість бренду, асортимент).
8. Продаж (інструкції для покупця, рецепти для приготування страв).
9. Споживання (терміни).
Зупинімося докладніше на зберіганні й калібруванні овочів та фруктів.
Калібрування:
- забезпечує однаковий розмір плодів у партії; однорідне їх забарвлення; дібрання потрібної ваги для упаковки (ці три аспекти дуже важливі в роботі з супермаркетами!);
- дає змогу встановлювати різні ціни на продукцію;
- забезпечує гнучкість/мобільність у процесі роботи на ринку з покупцями;
- підвищує авторитет (імідж) виробника, дає змогу робити експортні поставки та поставки в супермаркети.
Ознаки калібрування:
- забарвлення;
- розмір;
- вага;
- форма;
- інтенсивність/розподіл кольору.
Найсучаснішими системами зберігання овочів (цибулі, картоплі, моркви, буряку) в контейнерах є системи активної, форсованої вентиляції, за якої повітря необхідної температури й вологості проходить крізь контейнер і продукт. Для зберігання фруктів використовують системи УНК. Ця технологія прийша на зміну контрольованому газовому середовищу (CA), відомому в нас як РГС. Зниження рівня О2 в камері до мінімального дає змогу зберігати фрукти й деякі овочі (томати, капусту тощо) без втрати якості значно довше порівняно з охолодженням або СА. За використання системи УНК добирають оптимальний режим для кожного виду (сорту!) продукції. Забезпечують повний контроль усіх газів і мікроклімату. Ефект надзвичайний! Деяким торговельним фірмам вдавалося зберігати банани як зеленими, так і жовтими впродовж 3 місяців! Черешня чудово зберігається 8 тижнів, апельсини – 3 місяці, червона смородина — 14 тижнів, груша — до 8–9 місяців. Деякі сорти яблук зберігаються у такій камері і 2 роки. Виноград — 2–3 місяці й більше, залежно від сорту. І все це без втрати якості й мінеральної композиції плода! Без натирання воском та подібних хитрувань. Плод і на вигляд, і на смак залишається “свіжозірваним”. Досягається це завдяки гальмуванню процесів дихання плодів та дібраному режиму мікроклімату. Так, для зберігання яблук більшості сортів рівень кисню не повинен перевищувати 1,2%, а температура має дорівнювати 1–2°С.
Переробка плодоовочевої продукції
Окрім величезного “свіжого” (фреш) ринку, високорозвинутим у Нідерландах є й ринок продуктів переробки даного виду продукції. Це зумовлено процесами, що відбуваються у суспільстві. Населення витрачає дедалі менше часу на “кухонні справи”, вивільнюючи особистий час для сім’ї, дозвілля, освіти або діла. Мережі ресторанів пропонують чудову домашню кухню на будь-який смак. Харчові підприємства випускають різноманітну продукцію — від картоплі “фрі” до напівготових салатів і напівфабрикатів. Така продукція влаштовує і ресторани, і домогосподарства. Значно спрощуються трудомісткі, монотонні операції з очищення, нарізання овочів тощо.
Технології переробки не обмежуються виробництвом консервів, а забезпечують широкий спектр продукції з мінімально необхідною обробкою сировини, що дає змогу досягти зберігання початкових смакових якостей і корисних речовин. Так, в асортименті фруктового варення є так звані “підварки”. Піддані мінімальній тепловій обробці, фрукти в такому продукті зберігають форму і смак. Йогурти виробляють не з фруктових концентратів, а з додаванням натуральних шматочків фруктів. Жорстке законодавство, регламентоване вимогами ISO та іншими регламентами, у виробництві харчових продуктів обмежує застосування консервантів та харчових добавок.
Україна — держава з розвинутим сільським господарством, працелюбним народом, багата на ресурси. Голландці готові надати нам свій досвід і технології. Чи готові ми запозичити найбільш цінне й потрібне? Для тих, хто вже готовий, ми пропонуємо детальніше ознайомитися з ними на Інтернет-сайті голландської консультаційної фірми “АЛЬТРАКОН” за адресою http://www.altraconbv.com/

Інтерв'ю
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее

1
0