Спецможливості
Новини

Початківці-горіховоди зазнають невдач, бо вірять у міфи

03.03.2017
5296
Початківці-горіховоди зазнають невдач, бо вірять у міфи фото, ілюстрація
Третій міф - можливість отримувати в умовах України 5 т/га горіхів і більше вже на 5-й рік вегетації

Кілька міфів, поширених серед горіховодів-початківців, стали причинами більшості невдач під час спроб започаткувати крупно масштабне вирощування горіхів. Про це розповів засновник ФГ «Ковчег», що в Царичанському районі Дніпропетровської області Дмитро Бондаренко, пише propozitsiya.com.

Перший - розрекламовані можливості сортів, виведених у більш південних країнах (США, Франції, Молдові). "Насправді ці можливості справедливі для тих місцевостей, де їх селекціоновано. Але не для України, де показники тривалості безморозного періоду, мінімальних зимових температур і суми ефективних температур суттєво відрізняються від вищезгаданих країн", - зауважив він.

Експерт нагадав, що в Україні виділяються дві кліматичні зони щодо ризику вимерзання горіха. Південні області і крайні західні (Волинська, Львівська, Закарпатська - звичайно, крім гірської та передгірної зони) відносяться, за європейською класифікацією зимових температур, до 6-ї зони, а центральні, північні і східні - до 5-ї. Якщо в 6-й зоні ризики вимерзання горіха існують, то в 5-й зоні вони ще вищі.

Іншими словами, 5-а зона - це зона ризикованого вирощування горіха, зона найбільш несприятливих умов для цієї культури серед усього ареалу, де горіх взагалі може рости. І тим більше ця зона несприятлива для сортів, що виведені в країнах тепліших, ніж Україна. Як переконалися у ФГ "Ковчег" на власному досвіді, чим урожайніший сорт - тим менша його морозостійкість.

Другий міф - характеристики сорту Ідеал, рекламою якого рясніє інтернет - передусім можливість вирощування з сіянців. Д. Бондаренко стверджує, що в наших умовах рослини цього сорту, отримані з сіянців, не відтворюють вражаючих характеристик батьківських рослин сорту, ще створений у теплій Ферганській долині. Відтак в Україні його можна вирощувати тільки шляхом розмноження in vitro і використовувати як ущільнювач плантацій горіха місцевих сортів.

Третій міф - можливість отримувати в умовах України 5 т/га горіхів і більше вже на 5-й рік вегетації. "У перші 5 років вегетації серйозного врожаю від горіха взагалі очікувати не варто, - пояснює Д. Бондаренко. - А плодоносити на повну - 80–90 кг з дерева - горіх починає лише на 30-й рік життя". За алейної схеми посадки горіха густотою до 50 дерев/га отримуємо всього 4–4,5 т/га навіть у віці повного плодоношення. А інтенсивні схеми (200–500 дерев горіха на гектар), які застосовуються в середземноморських країнах, в Україні не спрацьовують.

Збільшити врожайність шляхом загущення можна тільки в перші 20 років життя дерева. Далі ж, переконує Д. Бондаренко, починає проявлятися така негативна риса горіха як алелопатія: дерево починає пригнічувати сусідів - як свого виду, так і інші культури.

Четвертий міф - горіховий сад не потребує догляду.

Більше інформації - у статті.

Ключові слова: орех, ореховодство

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0