Спецможливості
Архів

Менеджмент. Виробництво нам обходиться занадто дорого!

05.06.2008
530
Менеджмент. Виробництво нам обходиться занадто дорого! фото, ілюстрація
Німеччина належить до країн—членів ЄС, — що мають найвищі витрати виробництва. Причини пояснює доктор Герхард Гаксен із Брауншвейга.

Наскільки конкурентоспроможним є німецьке свинарство? В чому наші сильні та слабі сторони порівняно з нашими конкурентами в Європі та заокеанських країнах? Які наслідки матимуть односторонні вимоги щодо нормативів утримання свиней у Німеччині? Такі питання виникають нині у багатьох господарів у зв’язку з майбутніми змінами нормативів утримання свиней у Німеччині. Це є достатнім приводом, щоб детальніше розглянути продуктивність та виробничі витрати найбільших виробників свиней.
Зауважимо, що нині ринок ЄС з продажу свинини — надлишковий, оскільки ступінь самозабезпечення становить близько 108%. Та завдяки такій надпропозиції, водночас із якістю вирішальними є й виробничі витрати в плані того, хто в майбутньому братиме участь в інтернаціональній конкуренції.


Ірландія та Іспанія на передньому плані


Хто за пунктом “виробничі витрати” стоїть попереду, пояснюють актуальні дослідження федеральної комісії з виробництва свиней в Данії (Landesudvalget for Svin). Ця комісія, що є спільною організацією датських забійних підприємств та виробників свиней, стежить уже кілька років поспіль за витратами виробництва свиней у Данії та в найважливіших конкурентів.
Результати дослідження, що грунтуються на даних календарного 2002 року, представлені в графіку 1. Згідно з цим графіком, перед однозначно веде Канада з виробничими витратами у розмірі всього 1,07 євро на кг забійної ваги. На це місце претендувала, власне, Бразилія.


На другому місці — Ірландія з виробничими витратами, що становлять 1,21 євро на кг забійної ваги, відразу ж за нею йдуть США з 1,22 євро на кг, Іспанія, Данія, Франція та Нідерланди, вони посідають середні місця. В цих країнах виробництво 1 кг свинини (забійна маса) коштує в середньому 1,38 євро. Швеція, Німеччина та Угорщина з виробничими витратами, що коливаються від 1,44 до 1,46 євро на кг, займають третю частину списку. На останньому місці Велика Британія з витратами 1,61 євро на кг забійної маси.


Американці одержують прибутки завдяки дешевим кормам


У чому слабі та сильні сторони окремих країн, стає зрозумілим, коли детально розглянути окремі позиції витрат кожної країни. Як показує графік 1, країни найбільше різняться за витратами на кормові засоби.
Вирішальний вплив мають біологічні показники. Як приклад — дослідження щодо відгодівлі свиней (див. графік 2). Щоб порівняти використання кормів, незважаючи на специфічну для країн кінцеву масу, до уваги бралася тільки жива маса — від 30 до 100 кг.
Прокоментуємо результат цього порівняння. Канада та США отримують прибутки за рахунок низьких цін на кормові засоби. Попри несприятливе використання кормів (1:3,05), тут найнижчі витрати на корми. Щодо витрат на будівництво та оплату робочої сили обидві країни також мають непогані показники. При цьому потенціал для зниження сталих витрат, особливо у США, ще далеко не вичерпаний через порівняно малу кількість забійних свиней (18,0) на 1 свиноматку за рік.
В Європі найнижчі виробничі витрати в Ірландії та Іспанії. Можна зауважити, що в обох країнах витрати на хлів (16,15 євро на 100 кг забійної маси) та робочу силу (13,46 євро) нижчі, ніж у США. Тут свинарі виграють від простих будівельних конструкцій, а також сприятливих кліматичних умов. До того ж, Ірландія характеризується вищою за середній рівень продуктивністю виробництва поросят (21,9 забійних свиней на 1 свиноматку за рік) та витратами на відгодівлю (1 до 2,76).


Голландія та Данія — з топ-результатами


Ще кращі результати мають свинарі в Голландії та Данії. В такий спосіб їм вдається частково вирівняти високу зарплатню та витрати на будівництво. В Нідерландах, наприклад, витрати на корми з розрахунку на кг забійної маси становлять, завдяки правильному використанню кормів 1:2,55, що незначно перевищує рівень США.
Французькі свинарі, навпаки, в пункті “засвоєння кормів” (1:2,81) посідають середні місця. Той факт, що вони можуть утриматися посередині за виробничими витратами, однозначно залежить від того, що французи значно дешевше будують приміщення для свиней, ніж їхні професійні колеги в Данії та Голландії.


Велика Британія — на останньому місці


У Швеції, Німеччині та Угорщині виробничі витрати на 1 кг забійної маси в середньому на 6–8 центів вищі, ніж у країнах, які більше орієнтовані на експорт свинини. Причини такого конкурентного недоліку в різних країнах свої.
У Швеції дуже високі витрати на будівництво хліва (29,61 євро на 100 кг забійної маси) — наслідок високих нормативів захисту тварин у країні. Крім того, задорогими є традиційні, типові для країни, технології будівництва.
У Німеччині також будують порівняно дорого, хоч і не так витратно, як у Швеції або Голландії. Вирішальний недолік витрат німецьких свинарів показано в “інших витратах”, що становлять 0,28 євро на 1 кг. У цю колонку входять насамперед видатки на ветеринара, а також на медикаменти, енергію, воду, страхові внески.
Слабке місце угорських підприємств — у сфері витрат на кормові засоби (0,92 євро на кг забійної маси). За високих цін на корми в Угорщині погане засвоєння кормів (1:3,09) є особливим недоліком.
З великим відривом — на останньому місці — за оцінкою виробничих витрат перебуває Велика Британія: 1,61 євро на кг забійної маси. Причиною цього є, очевидно, англійські зарплати, що втричі вищі, ніж в Угорщині. Але ж й “інші витрати” становлять в Англії 0,31 євро на кг забійної маси та є досить високими.


Мало кормів, дороге євро: США виграють найбільше


Як ми вже згадували, датське порівняння виробничих витрат, представлене у графіку 1, грунтується на даних 2002 року. Крім того, дані потрібно було зібрати та опрацювати. До того ж, тепер конкурентні відносини змінилися внаслідок ревальвації євро та подорожчання кормових засобів через посухи в останній рік. Підвищення цін на кормові засоби відбулося в різних країнах Європи по-різному.
За спостереженнями англійської  Meat and Livestock Commission (MLC), ціни найбільше підвищилися у французьких свинарів. У скандинавських країнах, навпаки, кормові засоби подорожчали мало. На американських кормових ринках США відбулося підвищення цін, яке відповідає середнім показникам у Європі, повідомляє американське Міністерство сільського господарства.
Підвищення курсу євро та подорожчання кормових засобів у першому кварталі 2004 року вплинуло на конкуренцію серед виробників свинини в Європі та Північній Америці, цей вплив зафіксовано в графіку 3. Через відсутність даних у графік не введено Угорщину. Що ж до Канади, то розвиток цін на кормові засоби є схожим на розвиток цін у США.
Результати: за змінених впливів ринків кормових засобів та валютних ринків канадські та насамперед американські свинарі перебувають у кращій ситуації, ніж їхні професійні колеги з країн з чинним євро. Вони виграють передусім за рахунок ревальвації євро  відносно американського та канадського долара. В Канаді майже вирівнює переміщення валюти подорожчання кормових засобів. А в США це призводить навіть до подальшого зниження виробничих коштів.
У Великій Британії валютна перевага не виявляється так сильно. Але вона все ж призводить до того, що відмінності між державами ЄС зменшуються.
Найбільше вирізняються недостачею кормових засобів Франція та Іспанія. Тут підвищення цін на кормові засоби призвело до значного підвищення виробничих витрат.
Але увага: результати першого кварталу можна розглядати тільки як результати певного відтинку часу. Вони показують нам вплив змінених курсів обмінів та підвищення цін на кормові засоби й виробничі витрати. Але вони не дають чіткої інформації про змінені конкурентні відносини.

Інтерв'ю
Коротенька замітка на propozitsiya.com про бажання компанії Nestle купувати в Україні сушені овочі досі утримує абсолютний рекорд переглядів на сайті. Прояснити специфіку цього ринку і застосовуваних тут технологій ми попросили... Подробнее
ВВП Угорщини в 2016 році зросло на 3,5-5% і вона потрапила в число 7 країн ЄС, чий дефіцит бюджету склав менше 3%. «Україна - одна з найбільших наших сусідніх держав. У 2016 році двосторонні україно

1
0