Спецможливості
Новини

Лайфхаки тижня: "розумні" помічники, суперогірки та знову ця Доллі

17.02.2017
1355
Лайфхаки тижня: "розумні" помічники, суперогірки та знову ця Доллі фото, ілюстрація

Ми щиро захоплюємося нашими співвітчизниками: не дивлячись на катастрофічне становище науки, вони примудряються (часто-густо на голому ентузіазмі та патріотизмі) робити відкриття. Можливо, деякі розробки ще вимагають інвестицій для завершення і тестування, але найважливіший крок зроблено. Упевнені вже найближчим часом лайфхаки допоможуть аграріям зробити їхні господарства сучасними, рентабельними і здатними конкурувати на світовому рівні.

Визначати властивості хмелю можна на основі його генів. А далі - вивести нові сорти, більш ефективні в промисловості. За це відкриття потрібно сказати спасибі науковцю Одеського селекційно-генетичного інституту Андрію Венгері.

Bayer вивів на ринок огірки-снеки. Згодом асортимент нової ТМ може бути розширений за рахунок моркви і помідорів.

Сучасні сорти гороху, що відрізняються високою стійкістю до вилягання, здатні давати врожаї на рівні 50 ц/га - це говорять українські вчені. Візьміть на озброєння!

"Розумна" теплиця киянина здатна прогнозувати врожайність, що виведе бізнес на абсолютно інший рівень заробітку.

Як зміниться раціон харчування людей в 2050-му - підказка агровиробникам.

Китайці рухаються в правильному напрямку - м'ясному. Вони вирішили зробити прорив в сільському господарстві за рахунок клонування тварин і буквально днями відкриють науковий центр.

"КВС-Україна" застосовує на насіннєвому заводі технічні ноу-хау. Хочете дізнатися, які?

Ринок "органіки": працювати над безпекою та якістю радить економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак. Докладні рекомендації тут.

Точне землеробство стане головним трендом 2017 року. А Ви готові до конкуренції?

Зверніть увагу, студент вінницького політеху розробив датчики для контроля глибини обробітку грунту.

Винайдено сонячні панелі для дронів, супутників і смартфонів. Відсипте і нам. І побільше!

Інтерв'ю
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло

1
0