Спецможливості
Статті

Клітки для пернатих від вітчизняних виробників

29.08.2008
1825
Клітки для пернатих  від вітчизняних виробників фото, ілюстрація

Протягом 2004–2006 років в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого було випробувано кліткове обладнання для утримання птиці виробництва ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” та ТОВ “ВО “Техна”. У цьому обладнанні застосовано нові конструктивні рішення, які, на думку авторів статті, підвищують його технічний рівень і ставлять новинку в ряд кращих європейських аналогів.

Протягом 2004–2006 років в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого було випробувано кліткове обладнання для утримання птиці виробництва ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” та ТОВ “ВО “Техна”. У цьому обладнанні застосовано нові конструктивні рішення, які, на думку авторів статті, підвищують його технічний рівень і ставлять новинку в ряд кращих європейських аналогів.

Тенденціями у виготовленні кліткового обладнання є збільшення його ярусності (дає змогу раціональніше використовувати площу виробничих приміщень), застосування для видалення посліду стрічкових конвеєрів та бункерних роздавачів для роздавання кормів, а також збирання яєць елеваторним або ліфтовим механізмом.
Обладнання кліткове ОКРМ виробництва ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” (фото. 1) призначене для вирощування ремонтного молодняку курей-несучок у приміщеннях із регульованим мікрокліматом.
Обладнання має:
q бункер зберігання сухих кормів;
q лінію завантаження корму в бункерні кормороздавачі;
q триярусні кліткові батареї із системами кормороздачі та водозабезпечення;
q лінію видалення й транспортування посліду з батарей;
q лінію транспортування посліду з приміщення;
q транспортер завантаження посліду в транспортний засіб;
q електрообладнання з ящиками управління.
Випробуваннями встановлено, що обладнання надійно забезпечує технологічний процес з утримання молодняку, а показники якості його роботи перебувають у межах нормативних вимог (табл.1).
Конструкція кліткової батареї дає змогу рівномірно розмістити поголів’я молодняку на всіх ярусах (щільність посадки птиці на підлогу гнізда становить 34,2 гол./м2). Кормороздавач забезпечує рівномірний розподіл корму вздовж кормової лінії (рівномірність — 97,01%), при цьому не допускаючи втрат корму. Застосування в клітковій батареї розсувних дверцят із горизонтальними прутками дає можливість вільно годувати птицю по всьому фронту клітки. Стрічкова система прибирання посліду забезпечує чистоту на рівні 98,54%.
Витрати праці на забезпечення основного технологічного процесу утримання курчат віком від одного до 100 днів становлять 97 люд.-год/1000 голів птиці, а питомі витрати електроенергії при цьому — 0,6 кВт-год/1000 голів птиці.
Конструкція кліткової батареї для утримання курей-несучок ОКН аналогічна попередній — ОКРМ, за винятком кількох моментів:
n розмір отворів сітки підніжної решітки становить 25 х 50 мм;
n висота напувалок не регулюється;
n висота клітки більша, а площа — менша;
n збирання яєць із ліфтовим механізмом.
Показники якості та інші показники (табл. 2) теж мають високий рівень.
На особливу увагу заслуговує розроблене й виготовлене в 2006 році обладнання для утримання батьківського поголів’я курей-несучок ОКБП. Першими в Україні подали на випробування таке обладнання ніжинці.
Обладнання ОКБП-2, ОКБП-3 (фото.2) забезпечує виконання таких технологічних процесів:
l зберігання сухого корму;
l подавання й роздавання корму;
l підготовка води;
l подавання води в клітки;
l видалення посліду з батарей;
l видалення посліду за межі пташника;
l збирання яєць;
l подавання яєць до сортувального столу.
Обладнання можна встановлювати в типових приміщеннях завширшки 12 і 18 м та завдовжки 72, 84, 96 м з опорами і без них, а також у різних нетипових приміщеннях з висотою від підлоги до виступаючих частин стелі не менше 2,5 м для ОКБП-2 і 3 м — для ОКБП-3. Кліткова частина батареї складається з секцій кліток, розміщених у два або три яруси.
Результати випробувань наведено в табл. 3.
Щільність посадки птиці на підлогу пташника за рівномірного розміщення становить 10,9 гол/ м2, збереженість поголів’я — близько 99,39%.
Роздавання корму відбувається досить рівномірно вздовж усіх годівниць, нерівномірність видачі становить 4,68%, практично унеможливлені втрати корму під час роздавання та поїдання його птицею. В конструкції кормороздавача передбачено дозатор з очищувачем, який у процесі роздавання корму переміщує його залишки до внутрішньої стінки жолоба, додає новий корм і таким способом сприяє раціональному годуванню птиці. В системі напування забезпечені герметичність з’єднань та можливість очищення трубопроводів. Стрічкова система прибирання посліду гарантує чистоту прибирання на рівні 99,91 відсотка.
Лінія збирання яєць із ліфтовим механізмом забезпечує якісне транспортування потоку яєць на збиральний стіл. Збереженість яєць під час досліду становила 94%, це менше за норматив (98%), але не з вини заводу-виробника, оскільки товщина шкаралупи яєць усього 0,22 мм (за нормативом потрібно не менше 0,3 мм), що вказує на потребу поліпшення раціону годування птиці.
Споживана потужність електрообладнання системи кормороздавання становить 1,74 кВт, системи видалення посліду — 4,5 кВт, системи збирання яєць — 1,74 кВт за коефіцієнта потужності 0,25–0,8 унаслідок низького завантаження електродвигунів.
Витрати праці на обслуговування птиці в цілому становлять 1,21 люд.-год/1000 шт. яєць, а питомі витрати електроенергії — 1,47 кВт·год/1000  шт. яєць.
Наробіток батареї за період випробувань становить 1560 годин. Коефіцієнт готовності — 1,0.
Технічне й технологічне обслуговування нескладне. Обладнання не справляє негативного впливу на навколишнє середовище.
Отже, аналіз результатів випробувань свідчить, що спеціалістам ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” вдалося розробити й виготовити сучасне конкурентоспроможне кліткове обладнання, в якому втілено прогресивні ресурсо- та енергоощадні технології.
v v v
Водночас була випробувана батарея ТБК для утримання курей-несучок виробництва ТОВ “ВО “Техна” (фото. 3). Вона повністю механізована й автоматизована. Обладнання, яке входить до складу батареї, забезпечує виконання таких технологічних процесів:
l прийом у бункер і роздавання в годівниці кормів;
l подавання води в напувалки;
l прибирання посліду;
l збирання яєць.
До складу кліткової батареї входять: прямоточна кліткова батарея; приводна станція; натяжна станція; візок кормороздавача з бункерами; система напування; лоток для корму;  лінія збирання яєць із елеваторним або ліфтовим механізмом транспортування яєць на збиральний стіл; електрообладнання, яке вмикає двигуни привода механізмів, прилади управління, захист привода кормороздавача та механізму прибирання посліду; з’єднувальні кабелі та дроти.
Окрім кліткового обладнання для утримання курей-несучок ТБК , ТОВ “ВО “Техна” випускає батареї кліткові ТБЦ, призначені для вирощування ремонтного молодняку курей у приміщеннях з регульованим мікрокліматом. Обладнання, яке входить до складу батареї, забезпечує виконання зазначених вище технологічних процесів (ТБК), окрім збирання яєць.
Конструкція кліткової батареї для вирощування курчат ТБЦ подібна до конструкції батареї для утримання курей-несучок ТБК, за винятком кількох позицій:
l розмір отворів металевої сітки підлоги становить 15 25мм;
l висота годівниці регулюється залежно від віку курчат;
l висота ніпельних напувалок регулюється відповідно до росту курчат;
l збільшені розміри клітки.
Результати випробувань наведено в таблицях 1 і 2.
Ці кліткові батареї мають високу міцність конструкції, мінімальну кількість конструктивних елементів із пластмаси, а відтак, вони гігієнічніші.
Щільність посадки птиці у ТБЦ  — 27,16 гол./м2, у ТБК  — 21,9 гол./м2, показник збереження поголів’я — 99,28%. Завдяки такій щільності посадки птиці, в зимовий період кліткові батареї можна обігрівати не регулярно.
Рівномірність роздавання корму в ТБЦ  становить 98,7%, у ТБК  з елеваторним збиранням яєць — 97,01%, а в ТБК  з елеваторним збиранням яєць — 96,47%. Водночас конструкція повністю унеможливлює розсипання корму та втрати під час роздавання й скльовування його птицею. У ніпельної системи напування молодняку курей можна регулювати висоту. Завдяки тому, що в системі напування немає клейових з’єднань (труби стикуються за допомогою муфт із хомутами), зберігається якість води. Стрічкова система видалення посліду забезпечує чистоту прибирання на рівні 97,78 — 98,54%.
Лінія збирання яєць у ТБК з ліфтовим механізмом забезпечує якісне транспортування продукції на збиральний стіл. Загальне пошкодження яєць при цьому становить 0,89%. Позитивним у цьому обладнанні є те, що в неробочому стані поперечний транспортер перебуває на рівні верхнього ярусу й не заважає обслуговуючому персоналу пташника.
Лінія з елеваторним збиранням яєць теж забезпечує якісний їх збір і виконує цю роботу за одну робочу зміну швидше на 1–1,5 години, але доступ до кліток з боку яйцезбору обмежений, що спричиняє певні незручності обслуговуючому персоналу.
На виконання обладнанням ТБЦ основного технологічного процесу — утримання курчат до 95 днів — потрібно витратити 95 люд.год/1000 гол. птиці, а питомі витрати електроенергії при цьому сягають 7,92 кВт.год/1000 голів птиці.
Витрати праці на обслуговування ТБК  становлять 0,89 люд.год/1000 шт. яєць, а питомі витрати електроенергії за яйценосності 94,78% — 0,061 кВт.год./1000 шт. яєць.
Наробіток батареї за період випробувань становив у ТБЦ  — 1800 год, у ТБК  — 2880 год. Коефіцієнт готовності — 1,0.
Конструкція батарей ТБК та ТБЦ відповідає усім вимогам безпеки та прийнятим нормам.
Ще одна розробка ТОВ “ВО Техна” — кліткове обладнання “ТБР (фото 4), призначене для утримання батьківського поголів’я курей-несучок у приміщеннях з регульованим мікрокліматом. Обладнання забезпечує виконання таких технологічних процесів:
q подавання й роздавання корму;
q підготовка води;
q подавання води в клітки;
q видалення посліду з батарей;
q видалення посліду за межі пташника;
q збирання яєць із батарей.
Кури-несучки рівномірно розміщуються на трьох ярусах, щільність посадки птиці  становить 16,9 гол/м2, при цьому збереженість поголів’я — на рівні 98,42% (табл. 3).
У конструкції кормороздавача передбачено дозатор, що дає можливість раціонально годувати птицю (рівномірність видачі корму — 97,39%). У системі напування забезпечена герметичність з’єднань та можливість очищення трубопроводів. Стрічкова система видалення посліду забезпечує чистоту прибирання на рівні 99,91 %.
Лінія збирання яєць із ліфтовим механізмом забезпечує транспортування продукції за збереженості 98,83%, але для птахівниць є деякі незручності під час збирання яєць. Яйцезбиральний стіл, розміщений навпроти кожного ярусу, утруднює сортування й пакування, особливо, на першому та третьому ярусах.
Споживана потужність електрообладнання системи кормороздавання — 2,1 кВт, системи видалення посліду — 7,04 кВт, системи збирання яєць — 1,75 кВт за коефіцієнта потужності 0,47–0,66 (через низьке завантаження електродвигунів).
Витрати праці на обслуговування птиці становлять 1,56 люд.год/1000 шт. яєць, а питомі витрати електроенергії — 0,1 кВт·год/1000 шт. яєць.
Наробіток батареї за період випробувань сягає 2112 год. Коефіцієнт готовності — 1,0.
Нелегкою була ця розробка для “технівців”. Чимало часу витратили на монтаж експериментального обладнання, але старання увінчалися успіхом, і випробування засвідчили: кліткове обладнання  ТБР  надійно та якісно виконує технологічний процес утримання батьківського поголів’я курей-несучок.
Результати випробувань конструкцій нових кліткових батарей вітчизняного виробництва підтвердили, що українські розробники значно покращили технологію утримання та обслуговування птиці в клітках порівняно з каскадними батареями які виготовлялися до 2000 року, і нинішні розробки не поступаються кращим зарубіжним аналогам.

В. Зора,
провідний інженер
О. Ковтун,
провідний зоотехнік,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
Компанія «Нор-Ест Агро» свою роботу розпочала у 2013 році як ДП «ТАК» у складі групи компаній «ТАК». А 2019 року ДП «ТАК» стало повністю самостійною компанією, отримало нову назву, новий імпульс до розвитку та нові ідеї. І зовсім не просто... Подробнее
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее

1
0