Спецможливості
Новини

Кліматичні пояси зсунулися на 200 км

17.11.2017
4371
Кліматичні пояси зсунулися на 200 км фото, ілюстрація

Умови озимих посівів не оптимальні. Головний проблемний фактор — дефіцит вологи і зростання кількості тепла. Усі кліматичні зони в Україні змістилися приблизно на 200 км на Північ, це позначається на забезпеченні вологою. Про це мова йшла під час круглого столу з науковцями і практиками, проведеному УКАБ 17 листопада в Києві, передає кореспондент http://propozitsiya.com

— Вже не перший рік спостерігається дефіцит води починаючи з середини літа. Проте не так сильно впливають фактори потепління, як технології, що використовуються. Кількість тепла зросла на 15–35%. Тому маємо реальний дефіцит води. Для формування сходів грунт повинен бути зволожений на 30-40 мм, — розказав Олександр Іващенко, доктор с-г наук, професор, академік НААН України, головний науковий співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН.

Він додав, що для отримання 10 т зерна потрібно 50 мм вологи в грунті, або 50 л води на 1 м2 ґрунту — це 20% суми річних опаду. «Чому не вистачає води, адже потрібно лише 20% річної норми? Вона стікає з поверхні поля, але левова частка випаровується. Навесні немає сильної спеки, проте є потужні вітри, дуже сухі, з вологістю повітря 16-35%, саме вони призводять до висушування ґрунту до середини травня. Тому потрібно використовувати воду раціонально. Чим сильніші вітрі тим більші непродуктивні втрати вологи навіть на Київщині, де мало б бути достатньо вологи», — додав О. Іващенко.

Микола Цехмейструк, кандидат с-г наук, провідний науковий співробітник Інституту рослинництва НААН України додав, що змінився перерозподіл опадів: у червні-липні йдуть зливові дощі, тобто опади непродуктивні, що спричиняють вилягання зернових.

Для покращення вологозабезпечення науковці пропонують в першу чергу застосовувати нормальні попередники, які дають накопичити і зберегти вологу. Інший варіант — наявність гумусу, здатність утворювати колоїди, застосування куліс, чизелювання, смугове вирощування різних посівів. За останні роки втрачено 0,5% гумусу, і ситуація ще гірша на Півдні, тому що ринкові умови диктують посіви «соняшник по соняшнику».

Ще один приклад конструктивного вирішення проблеми — американський. Там комплексно підішли до питання, зменшивши швидкість руху надземного шару повітря.

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media

Інтерв'ю
Марина Чулаєвська, старший тренер Association4U
Нині Україна на шляху імплементації Угоди про асоціацію з Європейським союзом – документу, що визначає план реформ на найближчі 10 років. Ця угода - великий рамковий документ, що стосується різних
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее

1
0