Спецможливості
Агробізнес

Китайський продуктовий ринок – справа дуже тонка

01.01.2018
4986
Китайський продуктовий ринок – справа дуже тонка фото, ілюстрація
Сергей Захарин, директор НИИ экономического развития и профессор Тяньцзиньского университета иностранных языков, доктор экономических наук

Китай – найбільший і найдинамічніший ринок, завоювати який мріє кожен експортер. Населення Китаю - близько 1,4 млрд. людей, і збільшується на 12 млн осіб щорічно. Економічний потенціал країни дозволяє зробити більш лояльною політику народжуваності, що буде призводити до подальшого зростання населення.

Крім фінансової та експортної стратегії, завойовуючи цей бажаний ринок, варто враховувати багато інших нюансів, включаючи культурні та ментальні. Сергій Захарін, директор НДІ економічного розвитку (Київ, Україна) і професор Тяньцзіньського університету іноземних мов (Тяньцзінь, Китай), доктор економічних наук, розповів propozitsiya.com про особливості китайського бізнес-мислення.

- Сергію Володимировичу, як би Ви в цілому охарактеризували споживчі тенденції в КНР?

- Рівень добробуту і доходів населення КНР постійно зростає, середня зарплата в Китаї - 500 доларів, ще 10 років тому вона була 200 доларів. Але варто враховувати, що ще існує різниця між містом і селом, а також між різними провінціями. Китай дуже неоднорідний, і всюди відчувається «місцева специфіка». Тому дуже важливо визначити цільові ніші і групи, яким може бути цікавий той чи інший товар. І постачати продукцію потрібно саме в ті регіони, де вона буде запитана.
- Які українські продукти варто просувати на китайському ринку?
- Найперспективніший - соняшникова олія, вона дуже добре йде, оскільки продукт дешевий і якісний, запитаний в будь-який час року і в великих кількостях. У китайських супермаркетах соняшникову олію продають у великих ПЕТ-пляшках - по 3, 5 і більше літрів, а ось товар в літровій тарі ще потрібно пошукати.
Після традиційних зернових, варто звернути увагу на овочі, особливо органічну продукцію. Дуже популярні помідори, гриби, яблука. Незважаючи на те, що овочів в Китаї досить багато, вони вирощуються в основному в теплицях - ясно, що смакові якості у таких овочів інші. Китайські споживачі зможуть оцінити натуральний смак продуктів з України. Не секрет, що в Китаї є певні екологічні проблеми, пов'язані з бурхливим розвитком галузей важкої промисловості. Маючи досить високі доходи, багато мільйонів споживачів замислюються про здоров'я і здорове харчування.
- Які українські продукти особисто Ви бачили на полицях супермаркетів?

- Горілку, вино, олію і шоколад. У Китаї є супермаркети, які повністю копіюють європейські. Ціни в них досить високі. Зате там є продукти, яких не знайти в звичайних китайських магазинах, наприклад: хліб, свіжу картоплю, буряк, сир, масло, віскі.

- Які регіони більш перспективні з точки зору експорту?

- Економічно більш розвинений Південь, а також східні провінції, там зосереджені промислові підприємства, морські порти, розвинена інфарструктура. Але західні провінції теж вважаються швидко розвиваються, туди вкладаються великі капітальні інвестиції. З точки зору аграрного ринку, варто звернути увагу на Схід країни, там сконцентрувати багато населення і це основний споживач аграрної продукції.

У Китаї вельми відчутна децентралізація, багато поточних управлінських рішень приймається на місцях. Регіональні власті можуть вирішувати важливі економічні питання, в тому числі і про те, допускати чи не допускати на місцевий ринок якісь продукти. На прикладі фармацевтики скажу, що в одній провінції можуть легально купувати певний препарат в аптеки, а в сусідній не знати про нього взагалі. Подібна ситуація може бути і по продуктах харчування.
До речі, я фармарцевтіку згадав не випадково - багато препаратів роблять з натуральної сировини, з рослин. Виробники ліків роблять великі закупівлі сировини у аграріїв.
Те ж саме стосується і закордонних партнерів: якщо вдалося знайти підхід до споживача з якихось північних провінцій, це не означає, що та ж сама стратегія буде успішною в південних провінціях. Є такі китайські провінції, куди наші продукти ще не дійшли.

- З чого варто починати освоєння ринку КНР?

- Традиційно розвідку ринку варто починати з відвідування виставок, ділових заходів, інвестиційних форумів. Можна відвідати торговий відділ при посольстві КНР в Україні. Також необхідну інформацію можуть надати в торгово-економічному відділі, який працює при українському посольстві в КНР і укомплектований достатньою кількістю кваліфікованих фахівців.

- Які особливості ділової культури Китаю? Чизнають там про Україну?

- Китайці приділяють велику увагу церемонії, дотримання формальних правил і процедур. Вас можуть запросити на переговори в ресторан - таким чином китайці показують, що Ви їм цікаві і вони зацікавлені у співпраці.

Китайці пишаються своєю багатовіковою історією. Китайська цивілізація - одна з найдавніших у світі. Тому китайці цілком обгрунтовано очікують, що іноземець продемонструє повагу до китайської історії і менталітету.
Багато китайських бізнесменів цінують пунктуальність, чіткість у розрахунках. Вони не хочуть витрачати час на абстрактні розмови, їх цікавить конкретика.
Люди бізнесу, як правило, добре говорять англійською. Однак серед іноземних мов на першому місці за популярністю - японська. Проте, система вищої освіти КНР адекватно реагує на існуючі виклики і з кожним роком збільшується число студентів, які вивчають іноземні мови. У тому числі збільшується і кількість закладів, де викладають і українську мову. Про Україну китайці знають зовсім мало - що існує така країна і що вона знаходиться в Східній Європі.

- Наскільки можна довіряти китайським контрагентам?

- У китайців досить специфічне мислення. Вони мислять так званими стратегемами, і прагнуть одним рухом вирішити відразу кілька завдань, нехай навіть з більш тривалим терміном реалізації, але зате з максимальним ефектом в різних областях. Це ж стосується і бізнесу. Китайські бізнесмени можуть довго обмірковувати пропозицію і зволікати з відповіддю, при цьому часто дають таку відповідь, який вирішує і їх завдання. Якщо ви дотримуєтеся термінів поставок і платежів, то ризик махінацій з китайської сторони мінімальний.

В Китаї проголошена і успішно реалізується політіка реформ і відкритості. Зокрема, ця політика декларує відкритість в міжнародному масштабі, посилення ролі Китаю як глобального гравця. Згідно з китайським менталітетом, вести бізнес з європейцем - престижно. Для них робота з нами має не тільки економічне значення, це ще раз іміджу.

- З ким буде конкурувати Україна на ринку КНР?

- Конкуренція залежить від сегментів товарів. Щоб конкурувати на ринку КНР, потрібні прості, якісні і доступні за ціною продукти, які довго зберігаються, впізнавані і потрібні в повсякденному використанні.
- Чи могли б українські розробки в сільськогосподарській сфері зацікавити Китай?

- Будуть запитані наші інновації в сфері поліпшення родючості грунтів, оскільки землі там досить бідні. Хоча, справедливості заради треба сказати, що найбільші запаси чорнозему мають Україна, США і КНР. Але в Китаї вітри й відсутність вологи не дозволяють в повній мірі використовувати родючість грунтів. Якщо адаптувати вітчизняні розробки під досить складні кліматичні умови Китаю, вони цілком можуть зацікавити аграріїв Піднебесної.

Вітчизняних же сільгоспвиробників зацікавить закупівля обладнання в Китаї, воно досить якісне, зроблене за іноземними ліцензіями, а післягарантійне обслуговування дешевше.

 

Олександра Кравченко

Ключові слова: экспорт в Китай

Інтерв'ю
Компанія ДП «ТАК» (на ринку — з 2013 р.), яка входила до складу групи компаній «ТАК», знана в Україні як надійний дистрибутор і співорганізатор «Битви Агротитанів».  Віднедавна ДП «ТАК» відокремилася від групи компаній «ТАК» і стала... Подробнее
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  

1
0