Спецможливості
Новини

Каліфорнійські винахідники вирощують овочі у трейлерах-вантажівках

13.07.2017
2211
Каліфорнійські винахідники вирощують овочі у трейлерах-вантажівках фото, ілюстрація

Каліфорнійський стартап Local Roots придумав спосіб вирощувати овочі майже без води. Власники компанії сподіваються, що контейнерні ферми зможуть покласти край проблемі посухи в сільському господарстві і спростити вирощування овочів в космосі, пише propozitsiya.com за матеріалами The Washington Post.

Компанія вирощує овочі та зелень безпосередньо в контейнерах для транспортування, які розміщуються на старих складах або парковках. Контейнер підключають до електромережі. В такому трейлері можна щорічно отримувати урожай рівноцінний урожаю з 3-5 га сільгоспугідь.

Виконавчий директор Local Roots Ерік Еллестад стверджує, що в трейлерах можна вирощувати рослини в два рази швидше, ніж у природному середовищі, домігшись економії води в 97%. Справа в тому, що рослини вирощуються на гідропоніці, вода рециркулює — кожен контейнер використовує 5-20 галонів щодня. Крім того, контейнерна ферма контролюється датчиками, які стежать за вегетацією рослин, і дає їм точну кількість необхідних добрив. Система оснащена світлодіодними лампами, що створюють світлові хвилі такої довжини, яка необхідна для додання певних смакових і візуальних якостей плодам.

«Можна впроваджувати цю ферму в регіонах, яким раніше доводилося імпортувати їжу з інших країн через географію, клімат, погоду, грунти чи брак світла», — пропонує Е.Еллестад.

Компанія шукає партнерів, які працюють в «харчових пустелях» — регіонах, які мають проблеми з поставками продовольства. Є й більш амбітні плани: ведуться переговори з космічною компанією SpaceX, щоб подібна ферма допомогла космонавтам під час їх позаземних місій.

 

 

Інтерв'ю
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам

1
0