Спецможливості
Агробізнес

Як не потрапити в дефолт: рекомендації юриста

25.09.2017
19364
Як не потрапити в дефолт: рекомендації юриста фото, ілюстрація
Іванна Доріченко, керуючий партнер британської компанії Integrites London

Левова частка аграрного експорту припадає на сировини, яке перевозиться насипом. Такі вантажі прийнято називати балковими. Іванна Доріченко, керуючий партнер британської компанії Integrites London - визнаний експерт з торгівлі, яка 15 років працює в сфері перевезень. На Міжнародному Бізнес-Форумі «Агробізнес: стратегія розвитку, нові технології і фінансові рішення» вона розповіла, як попередити багато проблем при траспортуванні балкових вантажів.
 

Сезон перевезення вантажів стартує на початку липня місяця. Одна з головних тенденцій світового ринку - низька прибутковість. «Якщо ви зможете заробити $ 2-3 / т - вам дуже пощастить. Дуже ризикувати зараз ніхто не хоче», - додала І. Доріченко.

На ринку підвищуються вимоги до підтвердження угод, з'являється велика кількість технічних аргументів при дотриманні контрактів в спірних ситуаціях, які називаються технічними дефолтами. «У положенні, коли в принципі все нормально, але просто впала ціна, ваш контрагент починає викручувати нам руки, йому потрібно знайти щось в контракті, до чого він може причепитися. Це може бути вагомий аргумент: але за великим рахунком в ринкових умовах і при нормальній ситуації на це ніхто б не звернув уваги », - пояснила експерт.

Що таке дефолт?

Будь-яке порушення зобов'язань прийнято називати дефолтом. Але цей термін, що не має чіткого правового статусу, його часто трактують неправильно. Він виник при складанні GAFTA і FOSFA контрактів - збірки правил і положень з перевезення.

Вся міжнародна торгівля насипними вантажами ґрунтується на англійському праві. При перевезенні цукру, олійних і зерна вступають в силу стандартні правила контрактів GAFTA і FOSFA. Зазвичай при укладанні угоди складається компактний документ розміром в 4 сторінки. На ньому є важливе зауваження, що все пов'язане з даним контрактом регулюється англійським правом. «Якщо у Вашому контракті зустрічається слово GAFTA і FOSFA і Ви не знаєте, що це таке, обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем», - радить юрист.

В контексті дефолту важливо розуміти, яке саме із взятих зобов'язань було порушено, оскільки не кожне порушення вважається дефолтом. «Якщо ви прийдете до свого контрагента і скажете, що ось через те, що ви не зробили А, ми оголошуємо дефолт і розриваємо контракт, насправді може виявитися, що порушена умова або зобов'язання не є фундаментальним. В дефолті можете опинитись ви через некомпетентність і будете платити штраф», - пояснила І. Доріченко.

Торгові ризики

Якість продукції, погодні зміни і логістика, волатильність валюти - звичайні торгові ризики в міжнародній торгівлі, але сьогодні до них ще варто додати юридичні ризики.

- Важливо розуміти: куди ми продаємо, кому ми продаємо, що будемо робити, якщо контракт не буде виконано, і як ми будемо домагатися виплати грошей. Якщо ви хочете працювати на міжнародному ринку, і єдине місце, де ви можете продати товар, це якась екзотична країна: Індія, Бангладеш або Пакистан - будьте готові до проблем, - підкреслила вона.

Нові виклики

Останнім часом з'являються нові категорії ризиків, наприклад, варто бути дуже уважними з порадниками, каже експерт: «У сільськогосподарському бізнесі на даному етапі зосереджена найбільша кількість грошей, тому в нього« лізуть всі». Це не завжди шахраї. Часто людям не вистачає розуміння глибини предмета. При перших спробах міжнародної торгівлі будьте особливо уважні. Одна невелика помилка на початку розростається в подальшому в велику».

Ризики якості

Ваш постачальник може привезти продукт поганої якості, товар може пошкодитися в дорозі - для захисту від цих ризиків повинна бути страховка і розуміння того, з кого вимагати компенсацію.

Варто пам'ятати, що правила розвантаження/вивантаження істотно розрізняються. «З огляду на те, що єдино маржинальні ринки для нас - це ті ринки, де не завжди дотримуються букви закону. Наприклад, товар може приїхати в Пакистан, там місцеві представники влади відрами наберуть зразки, зроблять їх аналіз в локальній лабораторії і отримані показники якості виявляться абсолютно неконтрактноми», - поділилася І. Доріченко.

Як себе застрахувати від подібних ситуацій? «Коли ви торгуєте балком (насипним товаром), перше, що ви подаєте покупцеві - документи. Там повинні бути сертифікат якості, кількості та інші документи - і покупець зобов'язаний заплатити, не бачачи товару. Здавалося б, це перевага, але якщо після відкриття партії виявилося, що товар не контрактний, вам його повернуть. Тому якщо ви не впевнені в якості, замініть товар на стадії навантаження», - радить юрист.

Ризики при розрахунках

Через нестабільну ринкову ситуацію затримки платежів сьогодні - не рідкість.

- Я не пам'ятаю жодного контракту, за яким постачальники заплатили вчасно. З'являються аргументи із серії: «Зараз грошей немає, але ось-ось вони з'являться ...»

Український продавець часто не бачить в цьому проблеми, терпляче чекає, а насправді він мав би висловити претензії покупцеві і вимагати компенсації збитків в сумі ринкової ціни. «Якщо ви бачите, що щось йде не так, відразу фіксуйте дефолт», - пояснює І. Доріченко.

У таких країнах як Іран, Лівія, іноді Китай, банки часто беруть документи на додаткову перевірку.

Форс-мажор

Якщо ви думаєте, що ви не можете виконати контракт з огляду на обставини надзвичайної сили, юрист радить:

- Переконайтеся в тому, що у вас ці обставини з термінами і документами прописані в контракті, оскільки поняття «форс-мажор» в англійському праві не існує.

- Переконайтеся, що ви надали необхідні повідомлення та докази. Не сподівайтеся, що довідка ТПП буде переконлива, це вже давно не працює.

- Довести чіткий причинно-наслідковий зв'язок: при невиконанні контракту привести об'єктивні чинники невиконання.

Загальні рекомендації

Перед укладанням контрактів, обов'язково перевіряйте контрагента і його банк, поцікавтеся, які відносини між Україною і країною, куди ви відправляєте вантаж, чи є там обмеження по платежах, уточніть регуляторні особливості. Потім визначте можливі ризики.

Максимально спростіть формулювання контракту, щоб мінімізувати різницю в тлумаченні.

Врахуйте потенційні затримки часу. Якщо ви розумієте, що десь можете спізнитися, заздалегідь закладіть більше часу для виконання операції.

Слідкуйте за ринком, коли починаєте виконувати контракт, тому що якщо ціна почне змінюватися, велика ймовірність, що постачальник захоче поторгуватися. «Якщо ринок рухається не в вигідну вам сторону, стежте, щоб ваш контракт дотримувався. Особливо якщо розумієте, що ви на ньому виграєте», - радить І. Доріченко.

Оперативно реагуєте в комунікаціях. Фіксуйте все, що вам не подобається, а якщо виникають промахи з вашого боку, намагайтеся вирішувати їх максимально оперативно.

 

Світлана Цибульска, s.tsybulska@univest-media.com

Інтерв'ю
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее
Во­ло­ди­мир Яков­чук, ге­не­раль­ний ди­рек­тор Євраліс Се­менс Ук­раї­на
Ге­не­раль­ний ди­рек­тор ТОВ «Євраліс Се­менс Ук­раї­на» Во­ло­ди­мир Яков­чук розповідає про новинки французького насінницького бренда сезону-2017 та «закулісне» життя компанії.

1
0