Спецможливості
Новини

Через брак запилювачів Україна недоотримує майже 1,5 млн т соняшника

20.09.2017
2171
Через брак запилювачів Україна недоотримує майже 1,5 млн т соняшника фото, ілюстрація
Через недостатню кількість запилювачів, іншими словами, бджолосімей, які трудяться на соняшникових полях, Україна щорічно недоотримує 1,4 млн т культури

Через недостатню кількість запилювачів, іншими словами, бджолосімей, які трудяться на соняшникових полях, Україна щорічно недоотримує 1,4 млн т чи не найважливішої своєї експортної культури. Про це розповів експерт з ринку меду Мирон Пундор в ексклюзивному коментарі кореспонденту propozitsiya.com.

«Протягом періоду цвітіння соняшника, що триває 10–20 днів, щодня зацвітають близько сотні язичкових квітів. Для максимізації врожаю потрібно запилити якомога більше таких квітів, причому негайно, бо кожна квітка цвіте 1-2 дні», - пояснив він.

Експерт оцінює втрати врожаю соняшника через недостатнє запилення принаймні в 10%, через що сільгоспвиробники недоотримують щороку 14 млрд грн виручки, а бюджет - 2,3 млрд грн лише по ПДВ. І це ще за скромними підрахунками, оскільки запилювачі можуть підвищити врожайність культури на 20-40% за рахунок зменшення частки пустоцвіту. Крім того, запилення сприяє підвищенню вмісту олії та виповненості зерна (якщо, звичайно, в грунті достатньо вологи) і прискорює дозрівання врожаю на тиждень.

Також М. Пундор нагадує, що для найбільш ефективного запилення посівів соняшника потрібно, щоб на кожному гектарі трудилося 1-2 бджолосім’ї. Відтак при посівних площах соняшника 5,9 млн га Україні потрібно щонайменше 6 млн бджолосімей. А їх, як вважає експерт, залишилося не більше 3 млн.

Тут і дається взнаки проблема співпраці пасічників з виробниками соняшника. Якщо, наприклад, у США головним джерелом доходу пасічників є навіть не мед, а оплата від фермерів, зацікавлених у розміщенні пасік на своїх полях (найбільше платять власники плантацій мигдалю, який в Україні не вирощується), то у нас рослинники нерідко «кидають» бджолярів з оплатою. І навіть найсумлінніші платять за послуги з запилення у кілька разів нижче, ніж у США, хоча соняшник продають майже за світовими цінами.

До того ж фермери часто не попереджують про проведення обробки своїх полів пестицидами бджолярів, чиї пасіки стоять у них на полях або неподалік.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0