Спецможливості
Новини

Державна підтримка цього року майже вся пройде мимо дрібних сільгоспвиробників

27.11.2017
2091
Державна підтримка цього року майже вся пройде мимо дрібних сільгоспвиробників фото, ілюстрація

Попри обіцянки уряду, що лунали під час підготовки держбюджету на поточний рік, представники малого аграрного бізнесу у переважній своїй більшості залишаться поза межами державної фінансової підтримки. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Інститут аграрної економіки Національної академії аграрних наук України.

За словами завідувача відділу фінансово-кредитної та податкової політики Інституту, к. е. н. Леоніда Тулуша, специфіка державної фінансової підтримки розвитку сільського господарства у 2017 році полягає у концентрації бюджетних ресурсів у рамках однієї бюджетної програми – «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (код 2801580). За нею перерозподіляється понад 84% загального обсягу державного стимулювання розвитку аграрної галузі. Участь представників малого аграрного бізнесу в обох напрямах даної програми підтримки — бюджетні дотації в режимі квазіакумуляції ПДВ та часткова компенсація вартості сільгосптехніки й обладнання вітчизняного виробництва — в силу об’єктивних причин є вкрай обмеженою.

Загалом з 5 бюджетних програм для аграріїв, що реалізуються цього року, лише одна — «Надання кредитів фермерським господарствам» (код 2801460) — хоч якось відповідає потребам малого агробізнесу. Однак у рамках цієї програми кошти виділяються на поворотній основі, а обсяги фінансування мізерні: лише 65 млн грн, тобто 1,2% всього «бюджету підтримки». З огляду на кількість фермерських господарств, на одне господарство припадає в середньому по 1500 грн.

Державним бюджетом на 2017 рік передбачена дія ще однієї важливої програми – «Фінансова підтримка шляхом здешевлення кредитів» (код 2801030; частка у загальному «бюджеті підтримки» – 5,6%), використання коштів в межах якої визначається Порядком, затвердженим постановою КМУ №300 від 29 квітня 2015 р. Однак цією програмою не передбачено пільгового доступу дрібних виробників до бюджетних ресурсів: вони беруть участь у конкурсному відборі на загальних умовах. Змінами, внесеними до Порядку у поточному році, передбачено лише зняття обмежень щодо вартості залученого кредиту та запровадження підвищеного розміру компенсації для суб’єктів, обороти яких не перевищують 10 млн грн. Враховуючи це, очевидно, що левову частку коштів за даною програмою отримають великі та середні господарства, зауважив Леонід Тулуш.

Особливостями фінансування заходів в рамках ще двох бюджетних програм підтримки є першочергове погашення накопиченої кредиторської заборгованості, а не фінансування поточних заходів. Це, зокрема, стосується програм «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і догляд за ними» (код 2801350) та «Державна підтримка галузі тваринництва» (код 2801540). Наявна кредиторська заборгованість з запланованих на нинішній рік обсягів фінансування за цими програмами перевищує 60% та 90% відповідно. При цьому, обсяг бюджетних асигнувань за даними програмами становить близько 10% від запланованого на 2017 рік «бюджету підтримки» сільгоспвиробників.

«Отже, внаслідок специфіки формування аграрної складової Держбюджету-2017 та особливостей фінансування у поточному році заходів в рамках окремих бюджетних програм, дрібні сільгоспвиробники не зможуть скористатися перевагами державної фінансової підтримки», — підсумував Леонід Тулуш, висловивши сподівання, що зазначена проблема повинна бути вирішена при формуванні держбюджету-2018.

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0