Спецможливості
Новини

Державіаслужба має намір регулювати польоти дронів в Україні

10.07.2017
2560
Державіаслужба має намір регулювати польоти дронів в Україні фото, ілюстрація
Державна авіаційна служба України (ДАС) розробила "Концепцію регулювання напряму безпілотних повітряних суден"

Державна авіаційна служба України (ДАС) розробила "Концепцію регулювання напряму безпілотних повітряних суден". У документі ДАС передбачено два види класифікації безпілотних літальних апаратів: за максимальною злітною масою і за типами управління, пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.

Згідно з першим критерієм є чотири категорії повітряних суден (ПС): 1) до 0,250 кг; 2) 0,25-20 кг; 3) 20-150 кг; 4) більше 150 кг.

За другим критерієм є ручний візуальний, ручний інструментальний і автономний апарати.

Крім того, передбачається, що будуть розрізняти комерційну і некомерційну експлуатацію.

Залежно від класу повітряного судна (ПС) будуть висуватися різні вимоги до його власників. Наприклад, до найбільших - такі ж, як і до пілотованих літаків, а при використанні найдрібніших - досить дотримуватися правил авіаційної безпеки.

При цьому можуть бути введені певні вимоги до операторів безпілотників.

Наприклад, власники літальних апаратів 1 класу (від 0,25 до 20 кг) зможуть експлуатувати їх тільки в умовах прямого візуального контакту без додаткових пристроїв. Максимальна швидкість не повинна перевищувати 150 км/год при максимальній висоті польоту до 120 м і радіусі 500 м. Пропонується ввести заборону на виконання польотів в 8-кілометровій зоні від периметра аеропорту, а також заборонених зонах. Причому використовувати безпілотний літальний апарат (БПЛА) такого класу можна тільки в світлий час доби.

Крім того, введуть визначення дистанційного пілота і візуального спостерігача. Перший з них - це особа, яка маніпулює органами управління безпілотного повітряного судна під час польоту і має право остаточного рішення, а також несе відповідальність за безпеку БПЛА під час польотів. Другий - візуально спостерігає за ВС і надає інформацію про параметри його польоту дистанційного пілотові.

За апаратів другого класу (20-150 кг) передбачається обов'язкова сертифікація в Державіаслужбі, сертифікація типу / вимоги льотної придатності і отримання сертифіката експлуатанта.

Співвласник DroneUA Валерій Яковенко зазначає, що в концепції, яка підлягає громадському обговоренню, є кілька спірних пунктів, що стосуються використання дронів класу 1c (0,25-20 кг) з автоматичним типом управління, які використовуються в комерційній діяльності.

"Нас не влаштовують пункти висоти і дальності можливих польотів. Повітряний простір України є ненавантаженим і логічно, що наш ринок може запропонувати операторам більш лояльні умови експлуатації, в порівнянні з тими ж Сполученими Штатами Америки", - пояснює він. За словами експерта, допустиму висоту можна підняти до 300 м. А обмеження в 500 мв замінити на "зону прямої видимості".

Відзначимо, що визначення дрони (безпілотники) в першу чергу стосується апаратів, які здатні виконувати свої місії автоматично, по заздалегідь спланованим маршрутами. Однак запропонована Державіаслужбою концепція включає в себе і дистанційно керовані апарати. Їх кількість в Україні зростає дуже активно.

За даними компанії DJI, провідного виробника дронів в світі і їх офіційного дистриб'ютора на території України, компанії Smart Trading, протягом 2016 року було реалізовано 3 172 апарату. Дані цифри стосуються тільки обладнання класу 1с, за запропонованою Державіаслужбою класифікації. Загальна кількість обладнання, що підпадає під можливе регулювання, в тому числі і радіокерованих іграшок, обчислюється десятками тисяч одиниць. Однак точну кількість апаратів неможливо визначити, так як багато хто з них досить дешеві і часто ввозяться в Україну неофіційно.

"В Україні ринок вже є сформованим, пропозиція регулювання ринку є своєчасним рішенням", - вважає В. Яковенко. За його словами, багато проектів компанії зіткнулися з цими питаннями більше року тому, а на окремих цивілізованих ринках подібні правила почали з'являтися з 2012 року.

У ДАС мають намір до кінця 2017 року внести відповідні зміни до Повітряного кодексу України, зайнятися обговоренням і удосконаленням Авіаційних правил України (проекту), розробити і запустити освітній онлайн-курс для користувачів і сайт з правилами безпечної експлуатації БПЛА.

Як зазначила прес-секретар Державіаслужби Ірина Кустовська, використання безпілотників в Україні зростає в геометричній прогресії і мета ДАС полягає в тому, щоби безпечно інтегрувати дрони в повітряний простір України.

Зараз ринок існує в своєрідній "сірій" зоні. Є ряд держдокументів, де згадується технологія, однак чітко прописаної інформації, що дозволено, а що ні - не існує.

Інтерв'ю
1 жовтня 2023 року на посаду керівника BASF Agricultural Solutions в Україні був призначений Сезарі Урбан. Пан Сезарі має за плечима величезний досвід роботи у бізнесі — і не лише в аграрному. Хоча саме на аграрний бізнес припадає більша... Подробнее
Тиждень тому президент Зеленський підписав закон, який назвали законом про земельну децентралізацію. Сайт «Пропозиція» вирішив поцікавитися у завідувача кафедри землевпорядного проєктування НУБіП (колишня УСГА), доктора економічних наук... Подробнее

1
0