Спецможливості
Новини

ГМ-овочі визнали безперспективними?

15.08.2017
1268
ГМ-овочі визнали безперспективними? фото, ілюстрація

Зараз провідні світові селекційні компанії виводять овочеві культури винятково шляхом традиційної селекції. Про це повідомив директор напрямку насіння овочевих культур Syngenta Олександр Яцик в інтерв’ю журналу «Овощеводство».

Причому це сталося аж ніяк не через протести громадськості чи позицію значної частини депутатів Європарламенту. «Результати селекціонерів не виправдовували очікувань. Річ у тім, що до генетичної модифікації вдавалися передусім для формування у рослини певної стійкості – до конкретної хвороби, шкідника чи бур’яну. Але стійкість від усього сформувати неможливо. Специфіка ж овочевих культур, таких як картопля чи помідор, - дуже велика кількість хвороб, які до них можуть чіплятися» – пояснив О. Яцик.

До того ж, сформувавши в рослині стійкість до чогось одного, часто виявлялося, що вона втрачає стійкість до іншої небезпеки. Як приклад О.Яцик наводить перший ГМ-овоч – картоплю. Завдяки генетичній модифікації він став неїстівним для колорадського жука. Натомість, як згодом виявилося, ГМ-картопля сильно уражувалася фітофторозом.

Тим часом з’явилися нові, зокрема, двокомпонентні препарати проти колорадського жука, і зараз провідні фахівці Української асоціації виробників картоплі стверджують: для хорошого агронома в нашій країні колорадський жук – не проблема. Тож необхідність у ГМ-картоплі вже сама собою відпала. Щоправда, невідомо, як надовго: раптом колорадський жук пристосується і до нових препаратів?

Виведення ГМ-овочів триває в таких країнах, як Індія, Бангладеш, Китай, де стоїть проблема нагодувати народ і здешевити та спростити технологію виробництва, що практично повністю забезпечується дрібними господарствами, зазвичай, дуже обмеженими в коштах. Але знову ж таки, стійкість до шкідника, хвороби чи бур’яну, від яких потерпають в тропічній і субтропічній Азії, може бути неактуальною в Європі, де той самий шкодочинний організм може бути відсутнім чи не нести критичної загрози.

Тим часом з’явилися нові технології генної інженерії, які не належать до генетичної модифікації. Щоправда, в ЄС та інших країнах громадськість лобіює заборону принаймні деяких з них.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: ГМО, ГМО-овощи, Syngenta

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее

1
0