Спецможливості
Статті

Еколого-адаптовані сорти соЇ

05.06.2008
1002
Еколого-адаптовані сорти соЇ фото, ілюстрація
Природно-кліматичні чинники викликають різкі коливання врожайності сої за роками та залежно від місця вирощування. Тому актуальним є створення сортів, адаптованих до абіотичних і біотичних умов вирощування на конкретних територіях.

В Інституті агроекології та біотехнології УААН спільно з Вінницьким державним аграрним університетом провадиться цілеспрямована генетико-селекційна робота. Під час досліджень із численним експериментальним генофондом сої (десятки тисяч генетичних зразків — від диких форм до культурних сортів), отриманим за неоднозначних екологічних умов України й Молдови протягом 1981–2005 рр., створено серію еколого-адаптованих сортів цієї культури, а саме: Подільська 1, Подолянка, Подільська 416, Стратегія, Вінничанка, Горлиця та Особлива. Вони мають значний потенціал зернової продуктивності та стійкості до несприятливих факторів у різних грунтово-кліматичних умовах нашої держави.
Подільська 1. У Державному Реєстрі з 1997 р. Сорт визначено національним стандартом. Рослини високорослі (100–150 см), стійкі до вилягання. Боби в період дозрівання не розтріскуються, що сприяє зменшенню втрат зерна. Сорт має високу холодо- та посухостійкість, стабільно високоврожайний (25–30 ц/га) у змінних кліматичних умовах. Вегетаційний період — 130–140 днів. Вміст білка в зерні, залежно від грунтово-кліматичних умов, коливається в межах 37–40%, жиру — 18–23%. Насінини жовті з коричневим рубчиком. Найсприятливіші зони для вирощування — Південний Лісостеп та Степ.
Подільська 416. У Державному Реєстрі з 2001 р. Сорт високопродуктивний (25–30 ц/га), рослини високорослі (100–130 см), стійкі до вилягання. Має підвищену холодо- та посухостійкість. Вегетаційний період на 8–12 днів менший, ніж у сорту Подільська 1. Боби в період дозрівання стійкі до розтріскування. Вміст білка в зерні — 39–41%. Насінини жовті з коричневим рубчиком. Найсприятливіші зони для вирощування — Лісостеп та Степ.
Подолянка. В Державному Реєстрі з 1999 р. Сорт виявляє здатність до закладання нижніх бобів на висоті 20 см і вище, що важливо для механізованого збирання. Висота рослин — 90–120 см. Урожайність — 27–32 ц/га. За умови дефіциту вологи в грунті та повітрі в період активної вегетації урожайність цього сорту може на 4–5 ц/га перевищувати інші сорти. Боби в період дозрівання не розтріскуються. Характеризується холодостійкістю в період проростання насіння та появи сходів. Тривалість вегетації — 130–140 днів. Вміст білка в зерні — 38–40%, зерно крупне — 150–180 г. Насінини жовті з коричневим рубчиком та вічком. Найсприятливіші зони для вирощування — Південний Лісостеп та Степ.
Стратегія. У Державному Реєстрі з 2004 р. Вегетаційний період цього сорту на 6–8 днів менший, ніж у сорту Подільська 416, що дає змогу використовувати його як попередник для озимих культур. Характеризується стійкістю до вилягання та осипання бобів під час дозрівання. Урожайність — 25–30 ц/га. Вміст білка в зерні — 37–40%. Насінини жовті з коричневим рубчиком. Найсприятливіші зони для вирощування — Полісся, Лісостеп та Степ.
Горлиця. У Державному Реєстрі з 2006 р. Сорт є еталоном вірусостійкості, має потенціал продуктивності понад 35 ц/га. Характеризується комплексними патогеностійкістю, холодо- та посухостійкістю, а також одночасним дозріванням рослин та стійкістю бобів до осипання. Вегетаційний період цього сорту — 105–120 днів, що дає можливість у Лісостепу та Степу використовувати його як попередник для озимих культур. Висота рослин на час дозрівання — 70–90 см, стійкість до вилягання — висока. Вміст білка в зерні — 38–41%, жиру — 19–23%. Насінини жовті з темно-коричневими рубчиком та вічком. Найсприятливіші зони для вирощування — Полісся, Лісостеп та Степ.
Вінничанка. В Державному Реєстрі з 2006 р. Сорт має потенціал продуктивності понад 35 ц/га. Характеризується високою регенераційною здатністю рослин після дії водного дефіциту, знижених та підвищених температур. Висота рослин — 100–150 см, сорт технологічний, стійкий до вилягання. Порівняно з сортами Подільська 1 та Подолянка, дозріває на 8–10 днів раніше й переважає їх за крупністю зерна. Боби в період дозрівання стійкі до розтріскування. Вміст білка в зерні — 38–41%, жиру — 19–23%. Насіння світло-жовте з коричневим рубчиком. Найсприятливіші зони для вирощування — Полісся, Лісостеп та Степ.
Особлива. В Державному Реєстрі з 2006 р. Вегетаційний період сорту — 95–110 днів. Урожайність — 25–27 ц/га. Рослини здатні гілкуватися, що сприяє збільшенню їхньої продуктивності. Висота рослин — 60–80 см. Боби в період дозрівання стійкі до розтріскування. Насінини жовті з коричневою пігментацією. Вміст білка в зерні — 38–40%, жиру — 19–24%. В умовах Степу, Лісостепу та Полісся сорт можна використовувати як попередник під озимі культури.
Створені еколого-адаптовані сорти сої орієнтовано на вирощування за стандартними агротехнологіями, рекомендованими для цієї культури в нашій державі.

Інтерв'ю
Кілька місяців тому асоціацію «Укрсадпром» очолив кандидат с.-г. наук Олександр Матвієць, який раніше був заступником голови асоціації, пізніше  Головою Ревізійної  комісії.  Днями сайт «Пропозиція» поспілкувався з ним про актуальні... Подробнее
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее

1
0