Спецможливості
Аналітика

Cтевія може стати кращою альтернативою цукру

01.09.2017
5892
Cтевія може стати кращою альтернативою цукру фото, ілюстрація

Маловідома рослина, що в 200 разів солодша за цукор, стає основою світової індустрії обсягом $ 4 млрд. Незважаючи на деякі проблеми зі смаком, вона є кращою альтернативою використанню цукру, пише propozitsiya.com за матеріалами Bloomberg.

 

 

 

Стевію, з якої можна виготовити підсолоджувач із нульовим вмістом калорій, взяли на озброєння близько десяти років тому. Зараз вона присутня у всьому — від напоїв Coca Cola до кетчупів Heinz. За даними компанії Euromonitor International, з 2011-го по 2016 рік її споживання потроїлося.

Хоча вона має ще невелику частину в загальному обсязі продажів підсолоджувачів, такі компанії, як Cargill Inc. і ED & F Man Holdings Ltd., збільшують інвестиції в цю галузь.

«Це ринок із величезним потенціалом росту. Ми вбачаємо в ньому багато інвестиційних можливостей», — каже Джонатан Х'ю, глава агропромислового підрозділу ED & F Man, компанії з продажу сировини зі штаб-квартирою в Лондоні. Вона має частку в підприємстві Unavoo Sweetener, що спеціалізується на переробці стевії.

Пошук низькокалорійного замінника цукру, який не вплинув би на смак знакових брендів, є давньою метою харчової промисловості, особливо в зв'язку з глобальною епідемією ожиріння і ростом рівня захворювання на діабет. Це призвело до створення штучних підсолоджувачів, таких як аспартам, сукралоза і ксиліт. Але багато споживачів стурбовані наявністю хімічних добавок у продуктах або скаржаться на їх побічні ефекти.

Стевію часто називають натуральним підсолоджувачем, оскільки вона отримана з рослинних екстрактів. Вона практично не містить калорій і має глікемічний індекс рівний нулю, тому її можуть вживати діабетики.

Ринок росту

Стевія названа в честь іспанського ботаніка. Рослина належить до сімейства багатобарвних і росте в Південній Америці сотні років. Але на неї не звертали пильної уваги до 2008 року. Саме тоді Cargill, одна з найбільших світових агрокомпаній, представила в США підсолоджувач Truvia на основі стевії.

Після цього попит на неї підвищився, особливо після 2011 року, коли Європейський Союз схвалив використання стевії в харчових продуктах. Зараз вона міститься в заправках для салатів, жувальній гумці і навіть серветках для дітей.

Зараз ці рослини, які віддають перевагу теплим сонячним місця, вирощують у більшості регіонів світу, включаючи Парагвай, Кенію, Китай, США, В'єтнам, Індію, Аргентину і Колумбію.

За п'ять років з'явилося понад 10 тис. продуктів харчування і напоїв, що містять стевію. І 70% із них, за даними малазійського виробника стевії PureCircle Ltd., були представлені в останні три роки.

- У Великобританії з 2012-го по 2016-й кількість нової продукції зі стевією виросла в три рази. Вона використовується в безалкогольних напоях, соусах, кетчупах, снеках, попкорні і зубній пасті, — говорить Девід Джейго, директор з інновацій компанії Mintel, що займається дослідженням продукції торгових мереж.Мировой рынок подсластителей: Сахар – 83%, Искусственные подсластители (сахарин, цикламат, аспартам, сукралоза) – 10%, Кукурузный сироп с высоким содержанием фруктозы – 7%, Стевия – 1%.   Данные:  LMC International

Компанія Nestle, найбільший у світі виробник продуктів харчування, використовує стевію в соках у Бразилії, кавових сумішах у Південній Кореї і в своєму чаї з льодом Nestea. Провідний виробник преміального шоколаду А Lindt & Spruengli повідомив, що його підрозділ Russell Stover з осені буде випускати шоколад зі стевією в США. Лідери у виробництві газованих напоїв Coca-Cola і PepsiCo додають її до своїх дієтичних продуктів.

Безумовно, цукор залишається головним підсолоджувачем із 83-відсотковою часткою ринку. І стевія все ще не завоювала повністю довіру споживачів почасти через гіркий присмак у багатьох продуктах з нею. І хоча попит на стевію продовжує зростати, доходи від продукції з нею в 2016 році, за даними Euromonitor, виросли лише на 2,1%.

«Смак був проблемою. Виробники повинні були поєднувати її з цукрами, щоб замаскувати огріхи. Очікувана революція не відбулася», — зазначає аналітик за інгредієнтами Euromonitor International Джон Джордж.

Експерименти зі смаком

Поліпшення смаку оживило б темпи росту індустрії, тому виробники тестують нові поєднання.

У 2018 році Cargill планує представити стевію наступного покоління під назвою EverSweet. За даними компанії, її легше виготовити в великих кількостях і вона не має жодної аналогії зі смаком кореня солодки.

У 2017 році ED&F Man планує представити новий продукт, який «практично не відрізнятиметься від цукру». Один із найбільших виробників кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози Archer-Daniels-Midland Co. експериментує над удосконаленням свого бренду Sweetright.

Стевія може стати найкращим шансом для галузі в умовах скорочення використання цукру, від якого споживачі поступово відвертаються.

«Зараз триває війна з цукром, і всі в неї залучені. Тому стевія знаходиться у вигідній позиції», — говорить керівник відділу високоінтенсивних підсолоджувачів британської LMC International Сара Жірарделлі.

Переклад Валентини Червоножки

Інтерв'ю
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0