Спецможливості
Новини

Ціни на соняшникову олію в світі лишатимуться низькими, - НБУ

14.07.2017
5733
Ціни на соняшникову олію в світі лишатимуться низькими, - НБУ фото, ілюстрація
З огляду на надлишкову пропозицію олійних на світовому ринку ціни на соняшникову олію залишатимуться відносно низькими

Ріст обсягів світового виробництва пальмової та соєвої олій спричинить зменшення загальної частки соняшникової олії серед усіх рослинних олій до 9,1%. З огляду на надлишкову пропозицію олійних на світовому ринку ціни на соняшникову олію залишатимуться відносно низькими. Такі прогнози роблять аналітиви НБУ в огляді світового ринку рослинної олії, пише propozitsiya.com з посиланням на finbalance.com.uа.

У світовому виробництві для отримання рослинної олії використовуються насіння і плоди понад 100 культур. Найпоширенішими серед них є соя, соняшник, ріпак та олійна пальма, які становлять близько 80% від загального обсягу виробництва олійних культур. Частка соняшникової олії серед усіх рослинних олій займає четверте місце (за попередніми оцінками у 2016/17 МР вона становила 9,3%).

Завдяки новітнім технологіям сукупний обсяг виробництва соняшникової олії у світі останніми роками постійно збільшувався (у 2016/17 МР він перевищив 17,3 млн т).

Вагомими факторами впливу на ціну соняшникової олії є:

- урожай та пропозиція (Так, з початку 2017 року прагнення аграріїв та переробних підприємств активно збувати насіння соняшнику через переповнені площі для його зберігання було додатковим фактором падіння цін);

- зростання/зменшення пропозиції та цінові зміни за товарами-замінниками (особливо щодо пальмової та соєвої олій, які є більш вживаними).

Наприклад, у 2017 році спрацював так званий “бразильський фактор”. Бразильське агентство Conab на початку червня знову підвищило оцінку обсягів виробництва сої в Бразилії до нового рекордного рівня у 113,9 млн т, що на 19,4% більше від результату 2015/2016 МР. Через це суттєво знизилися ціни на соєву олію, спровокувавши зниження цін і на інші види олій, у тому числі соняшникову;

- зміни попиту (зростання попиту на сільськогосподарську продукцію, з розвитком біотехнологій зріс попит на олійні з боку промислових виробників біоетанолу та біодизельного палива; зміна моделей споживання, зокрема зацікавленість здоровим харчуванням);

- форс-мажорні обставини, пов’язані здебільшого з погодними умовами.

Країною-лідером із виробництва та експорту соняшникової олії була і залишається Україна (33,2% та 56% у 2016/2017 МР відповідно). У 2016/2017 МР урожай соняшнику в Україні був рекордним і більшим на 21,9%, ніж у 2015/2016 МР році. Це дало змогу Україні суттєво наростити виробництво (на 14,5%) та експорт соняшникової олії (на 13,3%). Географія експортних поставок соняшникової олії з України дуже широка - експорт здійснюється до більш як 90 країн світу. Найбільшими імпортерами української олії є Індія (31,5%), Китай (13,7%) та країни Єврозони (30,4%).

У 2017/18 МР, за прогнозами USDA, виробництво соняшникової олії в Україні і далі зростатиме, навіть попри скорочення посівних площ під соняшник із заміщенням їх соєю. Відповідно, експорт соняшникової олії з України також може збільшитися на 2% до близько 5,2 млн т.

У цілому, за прогнозами USDA, світове виробництво соняшникової олії зросте на 3% до 17,9 млн т (після зростання на 12,4% у 2016/17 МР). При цьому збільшення обсягів виробництва очікують не скільки за рахунок розширення посівних площ, скільки завдяки підвищенню врожайності соняшнику (торік його врожайність на 3% перевищила середній показник за п’ять попередніх років).

Одночасно очікується, що світове споживання у 2017/18 МР зросте на 4% до 16,8 млн т. Зростання обсягів споживання вищими темпами порівняно з обсягами виробництва зумовить певне скорочення світових перехідних запасів.

Ключові слова: соняшникова олія, НБУ

Інтерв'ю
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее

1
0