Спецможливості
Агробізнес

БЕНЗИН БУДЕ, ТА НЕ ДЕШЕВИЙ (повна версія)

05.06.2008
680
БЕНЗИН БУДЕ, ТА НЕ ДЕШЕВИЙ   (повна версія) фото, ілюстрація
Щоб подолати бензинову кризу в країні, знадобилося втручання Президента України, який, виступивши в ролі третейського судді або навіть миротворця конфліктуючих сторін (уряду та нафтопереробних компаній), проголосив, що віднині “адміністративними методами регулювати ціни в Україні ніхто не буде”. І не встигли засоби масової інформації донести ці слова до громадськості, як знову безперебійно запрацювали АЗС, відпускаючи паливо вже не за цінами, що їх встановив уряд, а за ринковими. Для селян, які на проведення посівної кампанії отримали лише третину запланованого обсягу дизпалива за пільговими цінами, це означає, що на жнива бензин та дизельку доведеться також купувати здебільшого за ринковими цінами.

Не будемо детально переповідати хроніку паливної кризи, яка, до речі, почалася ще за уряду Януковича, але нагадаємо, що в лютому 2005 року між нафтопереробними компаніями та новим урядом було підписано меморандум про узгодження дій на ринку нафти і нафтопродуктів, а паралельно з цим — ще й угоду із сільгоспвиробниками про постачання останнім у лютому-травні 600 тис. т дизельного палива за пільговою ціною на рівні 2400 грн/т. Зокрема, запланували відвантажити аграріям такі обсяги дизельки: Кременчуцький НПЗ — 184 тис. т, Лисичанський — 155,1, Одеський — 73,95, Херсонський — 45, Надвірнянський — 59,85, Дрогобицький — 70 та Шебелинський ГПЗ — 12 тис. т.


ІНФОРМАЦІЯ


Президент України Віктор Ющенко доручив Кабінету Міністрів упродовж місяця вирішити питання про створення вертикально інтегрованої схеми керування корпоративними правами держави в статутних фондах нафтових і нафтопереробних компаній. Крім того, він підписав указ про заходи щодо стабілізації ситуації на ринку нафти і нафтопродуктів. У першому пункті указу Президент визнав діяльність Кабміну із забезпечення функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і регулювання цін адміністративними методами такими, що не відповідають завданню побудови ринкової економіки. Уряду вказано на “неприпустимість подібної практики і персональну відповідальність за забезпечення подальшого стабільного функціонування вищезгаданого ринку”. Для виправлення ситуації урядові запропоновано кілька заходів, які найближчим часом повинні забезпечити стабільність і незмінність принципів здійснення фінансової, цінової, податкової, митної політики щодо операцій з нафтою, нафтопродуктами і газом.
Уряд також повинен затвердити програму державного резерву нафтопродуктів для того, щоб до 1 січня 2006 року його формування було завершено. Крім того, Міністерство економіки, відповідно до указу Президента, повинно скасувати свої акти із адміністрування цін на ринку нафтопродуктів.


18 травня Президент В. Ющенко підписав прийнятий парламентом закон про внесення змін у деякі закони України щодо стабілізації цін на ринку нафтопродуктів, що передбачає введення нульового мита на імпорт високооктанових бензинів і дизельного палива.
На сьогодні потужності НПЗ України становлять 51 млн т нафтопродуктів на рік, проте реально, виходячи зі стану заводів, вони мають 41 млн т. За рік заводи переробляють 22 млн т нафти за потреби країни у 20–24 млн т нафти. Щорічний власний видобуток нафти становить близько 3 млн т, тобто близько 80% внутрішньої потреби задовольняється імпортними постачаннями нафти та нафтопродуктів.
Важко сказати, скільки саме пільгового ДТ аграрії закупили в лютому та березні, але наприкінці першого весняного місяця нафтопереробники повідомили про підвищення пільгової ціни на ДТ до 2800 грн/т, пояснюючи це різким зростанням вартості нафти (на 54% з початку 2005 року), що імпортується в Україну. До того ж, це підвищення сталося на фоні збільшення податкового навантаження на вітчизняних нафтовиробників, а також підвищення залізничних тарифів на перевезення нафти й нафтопродуктів. Згодом деякі нафтопереробні заводи взагалі припинили відпускати паливо. Тоді уряд удався до адміністративних механізмів регулювання, і в середині квітня Міністерство економіки видало наказ, відповідно до якого граничні рівні цін на дизпаливо й бензини мали бути знижені за рахунок зменшення торговельної надбавки до 13%. А згодом урядовці почали говорити про те, що адміністративні методи регулювання — єдино можливі в ситуації, коли ринок монополізовано кількома компаніями. А далі були ще гучніші заяви, мовляв, треба забрати і повернути у власність держави пакети акцій двох найбільших нафтопереробних заводів — Лисичанського і Кременчуцького, — які контролюють російські бізнесмени, та силами Антимонопольного комітету провести розслідування щодо низки учасників ринку нафтопродуктів, яких запідозрили в антиконкурентних діях або просто в корпоративній змові.
Коротше кажучи, ситуація почала виходити з-під контролю уряду, а відтак і вибухнула справжня паливна криза. Та поки уряд і нафтотрейдери розбиралися, “хто є ху”, селяни встигли відсіятися, хоча де брали і за якими цінами паливо — відомо тільки їм. Приміром, за повідомленням агентства УНІАН, аграрії Дніпропетровщини одержали від нафтопереробних підприємств на весняно-польові роботи 13,55 тис. т дизпалива за пільговими цінами, що становить третину обіцяного обсягу. За словами першого заступника начальника сільського господарства і продовольства Дніпропетровської ОДА В’ячеслава Хандоги, відповідно до лютневої угоди, вітчизняні НПЗ мали поставити регіону 39 тис. т дизпалива за цінами 2,25–2,50 грн/л. Але з 28 квітня Лисичанський і Кременчуцький НПЗ припинили постачання такого дизпалива. Отже, як зазначив В. Хандога, для забезпечення повного обсягу робіт місцевим аграріям довелося закуповувати дизпаливо за комерційними цінами, що, зрештою, вплине на подорожчання зерна нового врожаю.


Аналогічна ситуація в інших областях. Усього, за інформацією міністра агрополітики Олександра Баранівського, на середину травня за пільговою ціною (2400 грн/т) українські НПЗ реалізували аграріям 190,138 тис. т дизельного палива з планованих 600 тис. т. Тобто менше третини від потрібного. Основний обсяг дизпалива, за словами міністра, сільгоспвиробникам поставив Кременчуцький НПЗ (ЗАТ “Укртатнафта”, Полтавська обл.). А за інформацією Державного комітету статистики, станом на 1 травня запаси дизпалива в агрогосподарствах становили 151,918 тис. т, що на 24,3% більше порівняно з показником на цю дату 2004 року. Всього за січень-квітень поточного року сільгосппідприємствам надійшло 307,748 тис. т дизпалива, або на 4,1% менше порівняно з аналогічною датою торік. Запаси бензину в господарствах становили 29,779 тис. т, що на 8,1% більше порівняно з 2004 роком. За чотири місяці селяни одержали 84,165 тис. т бензину (на 10,9% менше).


ІНФОРМАЦІЯ


За повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, Президент України Віктор Ющенко вважає, що проблема нафтової кризи в країні вже в минулому, і уряд повинен зробити висновки з того, що сталося. “Сьогодні будемо вважати, що цю сторінку (нафтова криза) вже перегорнуто. Дуже хотілося б, щоб з цього минулого були зроблені висновки”, — сказав В. Ющенко представникам преси в Полтаві. “Ніде не потрібно шукати причин, вони в собі. Цей урок потрібно прийняти. Я впевнений, що й прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, і віце-прем’єр Микола Томенко ці висновки вже зробили”, — додав він. Президент України наголосив, що нафтова криза в Україні спровокована діями “адміністративного характеру для втримання певної цінової позиції на деякі товари” нафтової галузі, зокрема на бензин А-95. І якщо в країні ціну 95-го бензину урівнюватимуть із ціною 92-го, то “завжди буде виникати криза 95-го”. “Тому я стверджую, що ніякого російського втручання не було в ці процеси, ніякого втручання певних українських кіл у цей процес не було”, — заявив В. Ющенко. “Коли на адміністративному режимі тримається певна ринкова позиція, рано або пізно доводиться приймати рішення, що буде хворобливим як для покупців, так і для влади”, — додав він, відзначивши, що “зволікання з цим рішенням” спричинило те, що воно було “особливо хворобливим”. Якби на початку місяця влада розсудливіше вчинила з цінами на бензин (йдеться про А-95), кризи в Україні не було б, сказав Глава держави, пояснивши, що в цьому судженні він грунтується на результатах переговорів з нафтотрейдерами, із російською стороною, і з керівниками нафтопереробних заводів.



Отже, селянам ще доведеться побігати у пошуках більш-менш дешевого палива, щоб вчасно провести жнива та осінньо-польову кампанію. Та ще невідомо, які ціни будуть на ринку влітку, а тим більше восени. Після зустрічі з Президентом України нафтотрейдери пообіцяли вже за десять днів наситити український ринок нафтопродуктів, проте не обіцяли втримувати ціни на якомусь певному рівні. За словами президента нафтової компанії “Альянс-Україна” Петра Мірошникова, нафтові компанії не обіцяли Вікторові Ющенку тримати ціну А-95-го бензину на рівні 3,20 грн/л, а лише домовились про формування справедливої ринкової ціни, без адміністративного регулювання. Також він зазначив, що не береться прогнозувати, чи довго ціна на бензин залишиться на такому рівні. “Жодних стійких тенденцій зниження ціни на нафту найближчим часом не передбачається, і ніякі експерти жодних країн сьогодні про це не говорять. Але те, що ринок нафтопродуктів буде йти за вартістю нафти — це абсолютно очевидно”, — заявив П. Мірошников в ефірі “5 каналу”. Натомість народний депутат Ігор Єремєєв повідомив журналістам, що ситуація на ринку стабілізується, в тому числі й за рахунок імпорту нафтопродуктів. Він також зазначив, що Президент погодився з відмовою від обмеження експорту нафти, “підтримав відмову від граничних цін на нафтопродукти і підтримав створення законодавчої бази щодо пільг тим, хто інвестує в нафтопереробні заводи”.
За словами І. Єремєєва, на 1 червня безготівковий розрахунок зникне на всіх АЗС, а до 10 червня весь ринок стабілізується. Також він спрогнозував на червень ціну бензину А-95 на рівні 3–3,50 грн/л. А скільки коштуватиме дизпаливо та бензин А-76? Дізнаємось у червні.

Інтерв'ю
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 

1
0