Спецможливості
Новини

"Астарта-Київ" скоротила споживання газу на переробку буряка

22.02.2017
2090
"Астарта-Київ" скоротила споживання газу на переробку буряка фото, ілюстрація
У поточному сезоні "Астарта" скоротила споживання газу на тонну переробки буряка в порівнянні з минулим роком на 8%

За останні десять років провідний український виробник і експортер цукру "Астарта-Київ" знизив споживання газу з 51 куб. м/т буряка, який переробляється, до 25 куб. м/т.

В середньому, при переробці однієї тонни буряка українські виробники використовують близько 33 куб. м газу, так що, в загальному, "Астарта" більш ефективна в порівнянні зі своїми конкурентами, враховуючи, що частка компанії в українському виробництві цукру становить 25%, в поточному сезоні працювало 8 цукрових заводів групи, пише propozitsiya.com з посиланням на shareuapotential.com.

У поточному сезоні "Астарта" скоротила споживання газу на тонну переробки буряка в порівнянні з минулим роком на 8% і націлена і далі розвивати свої програми енергоефективності.

У даному відношенні провідним підприємством групи є Глобинський цукровий завод, який в поточному сезоні провів 78 тис. т цукру (15% загального виробництва групи). Після реалізації проекту з будівництва біогазового комплексу, завод знизив споживання натурального газу на 50% (замінивши його біогазом).

В цілому в поточному сезоні "Астарта" виробила близько 505 тис. т цукру (+ 42% до минулого року), також група є найбільшим українським експортером цукру (182 тис. т в 2016 році, 41% загального українського експорту цукру).

Динаміка виробництва цукру "Астартою" протягом останніх років представлена ​​в наступній діаграмі:

Інтерв'ю
Компанія ДП «ТАК» (на ринку — з 2013 р.), яка входила до складу групи компаній «ТАК», знана в Україні як надійний дистрибутор і співорганізатор «Битви Агротитанів».  Віднедавна ДП «ТАК» відокремилася від групи компаній «ТАК» і стала... Подробнее
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд

1
0