Агрохолдингам буде складно зберегти свій земфонд після відкриття ринку
Існує міф про те, що після відкриття ринку або надання права українцям вільно купувати і продавати землю, всю землю скуплять олігархи та іноземний капітал. Насправді ситуація прямо протилежна. Є як мінімум три причини так вважати. Свої аргументи виклав член комітету Верховної ради з питань аграрної політики Олексій Мушак, пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.
1. До запровадження мораторію великих агрохолдингів не було. А за 16 років обмеження вони виросли, як гриби після дощу. "Було б дивно, якби великі латифундисти боролися з тим, що їх породило. Саме тому наразі немає жодного агрохолдингу, який би відкрито підтримав запровадження ринку землі", - зазначає екперт.
2. Наразі вигідніше орендувати землю, ніж її викуповувати. З однієї простої причини – в 2016 році середня плата за 1 га склала 1057 грн або $40. Українська земля після відкриття ринку буде коштувати приблизно $2 тис./га. Вартість залучення капіталу 10% річних або $200. Таким чином тільки сплата за відсотками буде на $160 більше ніж щорічна орендна плата. "Економічного сенсу скупки землі при такій дешевій оренді нема", - підкреслює О. Мушак.
3. Великі агрохолдинги перекредитовані та не мають ресурсів для земельної експансії., що демонструє топ-3 латифундистів України. Перший – UkrLandFarming, основний бенефіціар – Олег Бахматюк. Заборгованість $1,6 млрд. Другий – Юрій Косюк, "Миронівський хлібопродукт", заборгованість - $1,236 млрд. Третій – "Кернел", бенефіціар Андрій Веревський. Заборгованість – $1,054 млрд. "Для вищеперерахованих компаній мегазадачею та проблемою буде зберегти свій земельний фонд після відкриття ринку. Вже не кажучи про подальшу експансію", - вважає нардеп.
Крім того, О. Мушак підкреслив, що постійне продовження мораторію свідчить про економічну зацікавленість в ньому. "Основними вигодонабувачами є наразі великий бізнес. По факту, українське аграрне чудо є прямим наслідком дешевої оренди земельних паїв 7 млн українців. І це надзвичайно несправедливо. Саме тому 55 народних депутатів України зробили конституційне подання з вимогою відмінити мораторій, як такий що обмежує права та свободи громадян нашої держави", - додав нардеп.