Спецможливості
Новини

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

06.07.2017
2889
Агробізнес 4.0 і його наслідки для України фото, ілюстрація
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві. Про основні тенденції розвитку світового агробізнесу та його наслідки для України розповів президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса, пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua.

Експерт нагадав, що Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля.

1. Виробництво

Produce more with less - це загальний девіз модернізації сільського господарства. На думку А. Ліссітси, поліпшення в технологіях відбудуться за рахунок якісного насіння, диверсифікованого внесення комплексних добрив, технічного переоснащення та інших нововведень.

Україна наростить виробництво зернових, в першу чергу, за рахунок збільшення врожайності кукурудзи. Навіть при збереженні нинішніх площ, близько 4 млн га, і врожайності 8-9 т аграрії в найближчому майбутньому вийдуть на валові показники 35-40 млн т/рік, що на третину перевищить нинішні цифри.

Зростання очікується і у виробництві олійних - за рахунок сої зокрема і бобових в цілому. Магічна цифра 100 млн т зернових і зернобобових вже не здається такою вже фантастичною. Дві основні перешкоди для бурхливого зростання - корумповані чиновники і дороги, включаючи залізні.

2. Технології

Комп'ютеризація та дигіталізація торкнуться усіх напрямків діяльності аграріїв: від перекладу всього бухобліку в безпаперові форми і відмови від готівки - до повної роботизації ферм і безпілотного управління парком сільгосптехніки.

Основним викликом буде робота з величезним масивом даних. З огляду на останні кібератаки на український бізнес і безсилля держави в цьому відношенні, одним з центральних питань стане кібербезпека.

3. Люди

Кількість працюючих в сільському господарстві України за останні 15 років скоротилася в два рази. Проте, продуктивність праці в агросекторі вкрай низька. Так, в агрохолдингах на 1 тис. га припадає 15-25 працюючих, у фермерів - 10-15.

Кількість зайнятих в сільській місцевості в рослинництві вже через кілька років вийде на рівень США і Канади - два працівника на 1 тис га.

4. Село

Урбанізація і надалі сприятиме посиленню відтоку молоді з села.

Від повного вимирання традиційне українське село в більшості регіонів можна буде врятувати тільки завдяки наявності адекватної місцевої влади та створенню податкових офшорів в сільській місцевості для ведення бізнесу (не аграрного).

5. Освіта і наука

Оскільки в майбутньому в агросекторі будуть зайняті не більше 100 тис. осіб, очевидно, що нинішня кількість учнів в агроучрежденіях - 130 тис. - м'яко кажучи, зайве. 2,5-3 тис. випускників, включаючи профосвіта, щороку - це той показник, який буде затребуваний в секторі.

При цьому тенденція тут уже зрозуміла: створення мультипрофільних центрів в об'єднанні з математиками, географами та іншими фахівцями.

Цим шляхом вже кілька років йде вся Європа. Чисто агровузів, швидше за все, не буде, вони перетворяться в багатопрофільні факультети при класичних вузах. Прикладна наука переміститься в бізнес-структури. Фундаментальні науки вивчатимуть в університетах.

6. Роль держави

Основне питання для держави буде звучати так: що робити з величезною кількістю незатребуваної робочої сили?

Наприклад, Естонія, яка нещодавно стала головувати в ЄС, зробила ставку на подолання наслідків дігіталізаціі.

Інтерв'ю
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам

1
0