Спецможливості
Новини

75% виробників овочів не дбають про покращення привабливості продукції – опитування

24.05.2018
1025
75% виробників овочів не дбають про покращення привабливості продукції – опитування фото, ілюстрація

75% виробників овочів не працюють над покращенням привабливості своєї продукції. Про це свідчать дані опитування щодо моделі роботи малих і середніх агропідприємств, організованого проектом USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» («Агросільрозвиток») та проведеного компанією GfK, пише propozitsiya.com.

 

В ході опитування було виявлено низку чинників, які гальмують зростання плодоовочевого ринку України. Зокрема, опитані малі і середні агропідприємства показали значні прогалини у збуті: лише 33%-39% спланували збут хоча б половини своєї майбутньої продукції. 30-33% не мають жодних домовленостей, а 29-32% спланували збут 11-50% своєї продукції.

 

Немає серед виробників і достатнього рівня розуміння важливості впровадження міжнародних стандартів якості. Лише 34% респондентів у секторі фруктів та 47% у секторі овочів вже впровадили і дотримуються стандартів якості; ще 56% і 41% - працюють над впровадженням стандартів на своїх виробництвах.

 

Щодо розуміння інструментів розвитку бізнесу, то для більшості респондентів це виключно інвестиції у техніку. Значно менший відсоток усвідомлює, що успішний бізнес – це, в першу чергу, налагодження ефективної системи збуту. Лише близько третини подалися за кредитом до офіційних фінансових установ. Крім того, менше половини респондентів мають готову прописану фінансову модель, а більше третини взагалі не ведуть письмової документації свого бізнесу.

 

Переважна більшість респондентів цілеспрямовано працюють зі своєю клієнтською базою і розуміють ефективність цього інструменту розвитку бізнесу. Водночас, майже кожен четвертий опитаний (22% у секторі овочів, 26% у секторі фруктів) не працює з клієнтською базою, що є досить поганим показником. Лише половина респондентів (52% і 57%) розширили свою базу клієнтів упродовж останнього року. В овочевому секторі зменшення клієнтської бази більш відчутне.

 

Найбільшим бар’єром у своїх прагненнях збільшити продажі респонденти назвали відсутність достатньої інформації про потреби ринку.

 

Більшість опитаних мріють про вихід свого бізнесу на новий рівень (51% у секторі фруктів і 55% у овочах). Цей мотиватор навіть перевищив такий, здавалось би, потужний чинник, як збільшення доходу підприємства. Тож, люди все ж налаштовані на перспективу і стабільність, а не отримання швидкого доходу «тут і зараз».

 

Надія Лядецька, n.liadetska@univest-media.com

Інтерв'ю
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0